جان قاسم سلیمانی در خطر است!
تهدید «قاسم سلیمانی» تهدید علیه «حقوق بشر»
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۶
کد مطلب: 39490
مولف : محمود شریعتی
 
عکس از صفحه توییتر رسمی مایکل روبین
از قدرتمندترین مرد خاورمیانه تا زبردست ترین مامور مخفی القابی است که نه ایرانی ها بلکه آمریکایی ها و اروپایی ها به قاسم سلیمانی داده اند. ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی و حتی بسیاری از دشمنان ایران نیز در سخنانشان درباره وی از او با احترام یاد می کنند. تا آنجا که مجله نیوزویک با انتشار عکس از او در شماره آذر ۹۳ اهمیت جایگاه او را روشن تر ساخت. تهدید به ربودن چنین شخصیتی از سوی اتاق فکر احتمالی دولت ترامپ نه تنها مسئله امنیت ملی ایران است که مسئله امنیت منطقه خاورمیانه ملتهب ترین نقطه جهان محسوب می شود.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
از قدرتمندترین مرد خاورمیانه تا زبردست ترین مامور مخفی القابی است که نه ایرانی ها بلکه آمریکایی ها و اروپایی ها به قاسم سلیمانی داده اند. مخالفان خارج نشین جمهوری اسلامی و حتی بسیاری از دشمنان نیز در سخنانشان درباره وی از او با احترام یاد می کنند. تا آنجا که مجله نیوزویک با انتشار عکس از او در شماره آذر ۹۳ اهمیت جایگاه او را روشن تر ساخت. تهدید به ربودن چنین شخصیتی از سوی اتاق فکر احتمالی دولت ترامپ نه تنها مسئله امنیت ملی ایران است که مسئله امنیت منطقه خاورمیانه ملتهب ترین نقطه جهان محسوب می شود.
به تازگی یکی از اعضای اندیشکده امریکن اینترپرایز (American Enterprise) در اظهار نظری وقیحانه به دولتِ هنوز بر سر کار نیامده‌ی ترامپ پیشنهاد کرده که قاسم سلیمانی را برباید
انتظار می رود وزارت خارجه ایران، ستاد حقوق بشر ایران و دستگاه های امنیتی با جدیت مسئله را پیگیری کنند.
یا بکشد.
مایکل روبین در وبسایت رسمی موسسه امریکن اینترپرایز نوشت «قاسم سلیمانی را بربایید». او در این مقاله حاج قاسم سلیمانی را چهره ای نمادین توصیف کرده که در سال های اخیر به قدرت مهار ناشدنی در سوریه و عراق دست یافته است. مایکل روبین در ادامه قاسم سلیمانی را متهم به کشتن صدها آمریکایی و طراحی حمله تروریستی به واشنگتن کرده است. او ابراز تعجب کرده که چرا دولت آمریکا برای سرِ «قاسم سلیمانی» جایزه ای تعیین نکرده است. سپس گفته وقت آن است که گرفتن او را در اولویت قرار دهیم.
او همچنین از سابقه این کار در دولت جرج بوش خبر داده و گفته که قرار بوده نیروهای آمریکایی در چند مناسبت سلیمانی را دستگیر کنند اما کردهای عراق آن ها را لو داده اند. عضو اندیشکده راهبردی «American Enterprise» سپس به جیمز ماتیس وزیر دفاع و مایک پمپئو رییس سیا در دولت ترامپ پیشنهاد کرده که اگر واقعا می خواهند جان آمریکایی ها را نجات دهند باید قاسم سلیمانی را بربایند یا بکشند.
پیش از این تهدیدات علیه قاسم سلیمانی کم و بیش وجود داشت اما اعلام این موضع از سوی رسانه رسمی موسسه امریکن اینترپرایز مسئله ساده ای نیست که بتوان بی تفاوت از کنار آن رد شد. این موضع رسمی فرق چندانی با تهدید رسمی دولت آمریکا
انتظار می رود رسانه های فارسی زبان خارج از کشور همچنان که پرونده های حقوق بشری در ایران را پیگیری می کنند به این تهدید نیز به مثابه تهدید علیه حقوق بشر در خاورمیانه بنگرند.
ندارد. چراکه از ابتدای تاسیس و بخصوص در دو دهه اخیر تصمیمات استراتژیک سیاست خارجه آمریکا به ویژه در خاورمیانه از این اتاق فکر به دولت راه یافته است. حضور چهره های کلیدی مثل جان بولتون (سفیرسابق ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد)، پاول ولفوویتز (قائم مقام سابق وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا) و مایکل لدین با سابقه مشاور در شورای امنیت ملی و وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا گواه این مهم است.

مواجهه جامعه بین الملل با این تهدید
با این اتفاق انتظار می رود وزارت خارجه ایران، ستاد حقوق بشر ایران و دستگاه های امنیتی با جدیت مسئله را پیگیری کنند. تبدیل کردن این تهدید به یک پرونده حقوقی علیه آمریکا حداقل این حسن را خواهد داشت که مجامع بین المللی و حقوق بشری با احتیاط بیشتری در برابر قاسم سلیمانی عمل خواهند کرد. چرا که قاسم سلیمانی بیشتر به عنوان یک قهرمان و چهره محبوب در جهان شناخته شده است.
همچنین انتظار می رود رسانه های فارسی زبان خارج از کشور همچنان که پرونده های حقوق بشری در ایران را پیگیری می کنند به این تهدید نیز به مثابه تهدید علیه حقوق بشر در خاورمیانه بنگرند. بی بی سی فارسی و صدای آمریکا باید بپذیرند که فعالیت های قاسم سلیمانی در عراق رضایت عمومی مردم را به دنبال داشته بنابراین حق آن ها است که از قهرمانشان محافظت شود. رسالت حداقلی این رسانه ها پرداختن به تهدیدات این چنینی علیه قاسم سلیمانی است.
هرچند عملکرد بی بی سی فارسی درباره قاسم سلیمانی آنچنان که باید نبوده است. گواهش مقاله آبان ماه بی بی سی فارسی درباره قاسم سلیمانی که او را مداخله جویی محبوب نام گذاری کرد.
Share/Save/Bookmark