رویکرد سیاسی بی‌بی‌سی برای 2 ساعت قطع شدن تلگرام
پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۵
کد مطلب: 29860
مولف :
 
همزمان با نقص فنی دو ساعته در سیستم پیام‌رسانه تگرام، برخی از شبکه‌های فارسی زبان از -جمله بی‌بی‌سی – با رویکردی سیاسی به تحلیل این مشکل پرداختند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

همزمان با نقص فنی دو ساعته در سیستم پیام‌رسانه تگرام، برخی از شبکه‌های فارسی زبان از -جمله بی‌بی‌سی – با رویکردی سیاسی به تحلیل این مشکل پرداختند.


تحلیل بی‌بی‌سی در خصوص انسداد تلگرام
روز گذشته (چهارشنبه؛ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۴) در حالی‌که نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام تنها به مدت دو ساعت در ایران دچار نقص فنی شد، بی‌بی‌سی فارسی با انتشار چند گزارش از این مشکل موقت به عنوان مساله‌ای سیاسی یاد کرد.


این شبکه با پرداختن به ادعای پاول دورف، پشتیبان مالی تلگرام مبنی‌بر این‌که: «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از تلگرام خواسته که به عنوان عاملی برای ایجاد محدودیت‌های ابرازی در این نرم‌افزار کمک کند؛» دولت ایران را به "تلاش برای جاسوسی از شهروندان" متهم کرده و دلیل قطع شدن موقت این نرم‌افزار را عدم همکاری با درخواست مذکور دانسته است!


پاسخ صریح از وزیر ارتباطات
اما این تحلیل بی‌بی‌سی در حالی‌ ارائه شده که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به ادعای مدیرعامل تلکام مبنی بر اعمال محدودیت توسط دولت ایران در این نرم‌افزار گفت: «اختلال اخیر تلگرام به دلیل قطعی برخی کانال‌‌های ارتباطی بوده که در ترکیه، باب‌المندب و خلیج‌فارس خسارت دید و همه کشورهای در مسیر این کانال‌ها دچار اختلال شدند.»

واعظی تصریح کرد: «سیاست دولت این است که هیچ یک از شبکه‌های اجتماعی مطابق با قوانین ایران فیلتر نشوند.» وی با رد ادعای مدیرعامل تلگرام اضافه کرده است: «این مکاتبات به منظور مسدود کردن صفحات غیراخلاقی تلگرام بوده است که مدیران تلگرام صفحات غیراخلاقی را مسدود کردند اما حدود ۲ هفته پیش برخی از این صفحات مجددا باز شد و ما نیز مجددا با ایمیل درخواست مسدودسازی مجدد این صفحات را اعلام کردیم.»

واعظی در واکنش به ادعای درخواست دولت ایران برای جاسوسی از اطلاعات کاربران ایرانی گفت: «آن‌ها به دلیل این‌که نمی‌توانند اذعان کنند که دسترسی به محتوای غیراخلاقی را مجدد باز کرده‌اند سعی دارند که از حربه جاسوسی اطلاعات کاربران استفاده کنند!» (۱)


پیش‌بینی اشتباه بی‌بی‌سی
بی‌بی‌سی همچنین پیش‌بینی کرده است که "ایران با ارائه توضیحی رسمی، انسداد را از سر خواهد گرفت."

اما برخلاف ادعای روز گذشته این شبکه، مدیرکل روابط عمومی‌شرکت مخابرات ایران نیز گفت: «سیاست دولت یازدهم از ابتدا مخالفت با فیلترینگ بوده و همچنان هست و تا آخر عمر این دولت هم خواهد بود از این رو مخابرات تصمیمی برای فیلتر تلگرام ندارد!» (۲)


مشکلات فنی شرکت تلگرام و همکاری ایران
شایان ذکر است که تلگرام پیش از این نیز بارها به دلیل نقص فنی از طرف شرکت خدمات‌دهنده دچار اختلال بوده است. شرکت تلگرام آخرین بار در تاریخ ۱۱ مهرماه ۱۳۹۴ مشکل فنی در سرورهای خود را تائید کرده بود! (۳)

از اردیبهشت‌ماه سال جاری تاکنون، شایعات گسسته‌ای در خصوص فیلتر شدن تلگرام مطرح شده است که هر بار تکذیب شده و این شبکه اجتماعی بدون محدودیت در ایران فعالیت می‌کند. (۴) چندی قبل دولت ایران برای رفع مشکلات فنی، به تلگرام اجازه داده بود که در کشور CDN راه‌اندازی نماید. (۵)


قابل تامل است که بی‌بی‌سی فارسی تاکنون هیچ‌اشاره‌ای به اظهارات مسئولین مخابراتی ایران و یا فعال ماندن تلگرام نداشته است!
از سوی دیگر برخی دیگر از رسانه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای مانند رادیو فردا و manoto۱ نیز با تکرار همین ادعا سعی در سیاسی معرفی کردن این موضوع داشته‌اند.منابع:
۱- تلگرام مختل شد یا فیلتر | پاسخ وزیر ارتباطات به ادعای مدیرعامل تلگرام، همشهری آنلاین.
۲- تلگرام تا آخر عمر این دولت فیلتر نمی‌شود، خبرگزاری فارس.
۳- تلگرام مشکل فنی در سرورهای خود را تائید کرد، خبرگزاری فارس.
۴- تلگرام فیلتر نشده است، خبرگزاری YJC.
۵- دولت به تلگرام نامه زد؛ احتمال راه‌اندازی CDN، خبرگزاری تسنیم.
Share/Save/Bookmark