شیرین عبادی خطاب به همتای برمه ای خود: حرمت جایزه صلح نوبل را نگه دارید!
چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۳
کد مطلب: 41280
شیرین عبادی خطاب به همتای برمه ای خود: حرمت جایزه صلح نوبل را نگه دارید!
بسیاری از سازمان ها و چهره های حقوق بشری مانند ملاله یوسف زی و شیرین عبادی از برندگان جایزه صلح نوبل، نسبت به نسل کشی مسلمانان برمه و سکوت آنگ سان سوچی به شدت انتقاد کردند.

به گزارش رسانه ایران، حدود ۱۰۰ هزار نفر از اقلیت قومی روهینگیا که مسلمان هستند، آواره گشته‌اند. ارتش میانمار دهکده‌های اقلیت قومی روهینگیا در ایالت راخین واقع در غرب کشور را غارت کرده، با سلاح‌های آتشین در پی مردم افتاده و همه شواهد حاکی از آن است که در صدد کشتن یا راندن این اقلیت بی‌پناه از کشور است. یک نسل‌کشی تمام‌عیار به بهانه مبارزه با تروریسم در جریان است.

این نسل‌کشی در جلوی چشمان “رهبر ملی” کشور اتفاق می‌افتد، آنگ سان سو چی، کسی که زمانی نماد مبارزه برای آزادی در میانمار بود , فعالان حقوق بشر به صورت پیگیر از او حمایت کردند اما اکنون پس از سکوت چند ماهه دربرابر این فاجعه انسانی، رسما مسلمانان را «تروریست» معرفی کرده و اظهار داشته: «تروریسم پدیده‌ای جدید برای میانمار است اما دولت تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا از گسترش آن به سراسر ایالت راخین جلوگیری کند».

در واکنش به همین موضوع، بسیاری از سازمان ها و چهره های حقوق بشری مانند ملاله یوسف زی و شیرین عبادی از برندگان جایزه صلح نوبل، نسبت به نسل کشی مسلمانان برمه و سکوت آنگ سان سوچی به شدت انتقاد کردند.

در همین راستا، شیرین عبادی در مصاحبه با رادیو زمانه، درباره رویکرد همتای برمه ای خود (برنده جایزه صلح نوبل) اظهار داشت: «وقتی که نقض حقوق بشر در جایی اتفاق می‌افتد سکوت به معنای تایید عمل ظالمانه حکومت است. مخصوصا اگر کسی در حکومتی که متکی به نقض حقوق بشر شده سمت رسمی هم داشته باشد و فراموش نکنیم خانم سو چی در عمل رهبر برمه یا میانمار است و سکوت او به معنای تأیید است، و از همه مهمتر ایشان ستمدیگان روهینگیا را یک اقلیت قومی نمی‌داند. بلکه همواره از آنها با نام مسلمانان ساکن راخین نام می‌برد. و این به معنای نادیده گرفتن اولین خواسته قوم روهینگیا است. در اعتراض به این حرکت نادرست وی، من مقاله‌ای در وال استریت ژورنال نوشتم و ترجمه آن در برخی از رسانه‌های فارسی زبان چاپ شد. علاوه بر این، من و تعدادی از برندگان صلح نوبل از جمله دالای لاما − که خود بودایی و بلکه رهبر معنوی بوداییان است − بیانیه‌ای در اعتراض به سکوت خانم سو چی منتشر کردیم. من با امضای آن بیانیه اعتراض خود را چند ماه قبل اعلام کردم. متاسقانه بنا بر مصالح سیاسی خانم سو چی به تمامی اعتراضات بین المللی بی توجهی کرد».

او همچنین اظهار داشت: «مقدمتا باید بگویم یک مدافع حقوق بشر نباید داخل در قدرت سیاسی شود و باید همواره بیرون از دایره قدرت سیاسی ایستاده و بر عملکرد حکومت نظارت کند و به موقع راهنمایی یا انتقاد نماید. خانم آنگ سان سو چی هرگز یک مدافع حقوق بشر نبود بلکه او رهبر یک حزب سیاسی بود که برای به قدرت رسانیدن حزبش تلاش می‌کرد و سالها زندان را تحمل کرد».

در پایان، شیرین عبادی در پاسخ به سوال «چه پیامی برای خانم آنگ سان سو چی دارید؟» گفت: «از آنجایی که بارها صحبت کردم و دریافتم که ایشان توجهی نمی‌کنند برای آخرین بار تذکر می‌دهم که: حرمت جایزه صلح نوبل را نگه دارید!»
Share/Save/Bookmark