پز حقوق بشری اوباما در دقیقه ۹۰
شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۱
کد مطلب: 39210
پز حقوق بشری اوباما در دقیقه ۹۰
اگرچه نتانیاهو در واکنش به این قطعنامه تاکید داشته که به آن عمل نمی کند، اما با توجه به روی کار آمدن دولت ترامپ در چند روز آینده، بسیار بعید و دور از ذهن است که آمریکا از حق وتوی خود برای لغو تحریم های احتمالی اسراییل به دلیل نقض قطعنامه شورای امنیت استفاده نکند.

شورای امنیّت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای که با وتوی آمریکا مواجه نشد از اسرائیل خواست به شهرک سازی در سرزمین های اشغالی پایان دهد. این قطعنامه روز جمعه ۲۳ دسامبر با ۱۴ رای موافق از ۱۵ کشور و رای ممتنع آمریکا به تصویب رسید.

قطعنامۀ شورای امنیّت از اسرائیل می خواهد «فوراً و بطور کامل هرگونه فعالیت شهرک سازی در سرزمین های اشغالی و از جمله در بیت المقدس شرقی را متوقف سازد». پس از ارائۀ این قطعنامه به شورای امنیّت، اسرائیل از آمریکا خواست از تصویب آن جلوگیری کند. واشینگتن، با این حال، این بار حاضر نشد از حق وتوی خود به این منظور استفاده کند. جالب انکه آمریکا پیش از این در سال ۲۰۱۱ از تصویب قطعنامۀ مشابهی جلوگیری کرده بود. دولت اوباما یک بار در ۱۸ فوریه ۲۰۱۱ با اعلام اینکه قطعنامه محکومیت شهرک سازی اسراییل در اراضی فلسطینی را وتو خواهد کرد، پیش نویس این قطعنامه مطرح در شورای امنیت را در نطفه خفه کرده بود.

در آن زمان "سوزان رایس" نماینده وقت آمریکا در سازمان ملل در توجیه تهدید به وتوی پیش نویس قطعنامه مطرح شده گفته بود: این قطعنامه در صورت تصویب امیدها به احیای روند مذاکرات صلح بین اسراییل و فلسطین را از بین خواهد برد.

اما دیروز "سامانتا پاور" سفیر آمریکا در سازمان ملل، برخلاف اظهارات سوزان رایس مدعی شد که این موضع کاخ سفید «اصولی و فراحزبی» بوده و ادامه شهرک سازی ها «بطور جدی امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد.» پاور همچنین اظهار داشت «موضع آمریکا درباره شهرک‌سازی ها با موضع تمام کابینه ها از زمان ریاست جمهوری لیندون جانسون همخوانی دارد».

با این حال در مقابل بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، این قطع‌نامه را "شرم‌آور" و "ضد اسرائیلی" خواند و گفت که اسرائیل به این قطع‌نامه عمل نخواهد کرد. نتانیاهو در بیانیه‌ای گفت: "زمانی که شورای امنیت هیچ کاری برای متوقف‌کردن کشتار نیم میلیون نفر در سوریه نمی‌کند، با بی‌شرمی علیه تنها دموکراسی واقعی خاورمیانه، اسرائیل، دست‌به‌یکی می‌کند و دیوار ندبه را 'منطقه اشغالی' می‌خواند".

نخست‌وزیر اسرائیل گفت که "دولت اوباما پشت‌پرده درباره این قطع‌نامه تبانی کرد. اسرائیل منتظر است با رئیس‌جمهور منتخب دونالد ترامپ و همه دوستانمان در کنگره، هم از حزب جمهوری‌خواه و هم از حزب دموکرات، همکاری کند تا آثار مخرب این قطع‌نامه نامعقول را خنثی کند."

برخی از تحلیلگران معتقدند این اقدام دولت اوباما در واپسین روزهای حضورش در کاخ سفید، تلافی همه دست اندازی ها و اقدامات "ایذایی" نتانیاهو علیه اوباما در طی ۴ سال دوره دوم ریاست جمهوری اوباماست.

نتانیاهو در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۲ در اقدامی کم سابقه و یا حتی بی سابقه از "میت رامنی" رقیب جمهوریخواه اوباما حمایت کرد و پس از آن در ماجرای مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ به نحو آشکاری اخلال ایجاد کرد . او از معدود رهبرانی بود که برای اخلال در روند مذاکرات هسته ای حاضر شد به دعوت اپوزیسیون دولت اوباما راهی واشنگتن شود و بدون دیدار و مذاکره با اوباما نطق مفصلی در کنگره آمریکا ارایه کند.

از نظر بسیاری از ناظران، اقدام دولت آمریکا در دادن رای ممتنع به قطعنامه اخیر شورای امنیت آخرین تیر خلاص دولت اوباما به دولت راستگری بنیامین نتانیاهو و تسویه حساب او با نخست وزیر زیاده خواه و طلبکار اسراییل است که در طول همه این سال ها ( به ویژه از ۲۰۱۲ بدین سو) " موی دماغ " دولت اوباما بوده است.

با این حال فارغ از تحلیل های بالا، قطعنامه ای که دیروز علیه شهرک سازی اسراییل در شورای امنیت تصویب شد، از لحاظ حقوق و عملی هیچ ابزار بازدارنده برای جلوگیری از گسترش شهرک سازی در اراضی اشغالی ندارد.

اگرچه نتانیاهو در واکنش به این قطعنامه تاکید داشته که به آن عمل نمی کند، اما با توجه به روی کار آمدن دولت ترامپ در چند روز آینده، بسیار بعید و دور از ذهن است که آمریکا از حق وتوی خود برای لغو تحریم های احتمالی اسراییل به دلیل نقض قطعنامه شورای امنیت استفاده نکند.

همچنین باید تاکید کرد که اگر آمریکا واقعا نگران موضوع شهرک سازی در اراضی اشغالی است، باید به این قطعنامه پاسخ مثبت می داد نه اینکه با عدم حضور در رای گیری، رای ممتنع بدهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، در واکنش توییت کرده است: "برای سازمان ملل هم اوضاع از بعد ۲۰ ژانویه متفاوت خواهد بود." دوره ریاست‌جمهوری آقای ترامپ از این تاریخ آغاز می‌شود.


جالب آنکه پیشاپیش ترامپ سیاست خارجه خود در دفاع از اسراییل را آغاز کرده و مصر که روز چهارشنبه پیش نویس این قطعنامه را به شورای امنیت ارائه داده بود، از پیگری منصرف کرد.Share/Save/Bookmark