استرالیا تحریم‌های ضد ایرانی مربوط به برنامه هسته‌ای را لغو کرد
چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۰
کد مطلب: 33270
استرالیا تحریم‌های ضد ایرانی مربوط به برنامه هسته‌ای را لغو کرد
دولت استرالیا نیز به تبعیت از قدرت‌های بزرگ جهانی، تحریم‌های مربوط به برنامۀ هسته‌ای ایران را لغو کرده است.
وزارت امور خارجه و بازرگانی استرالیا روز چهارشنبه (۱۲ اسفند) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد با وجود این‌که استرالیا بخشی از تحریم‌ها را که به دلیل برنامۀ هسته‌ای جمهوری اسلامی به ایران تحمیل شده بود، لغو کرده است، اما برخی تحریم‌های غیرهسته‌ای کماکان پابرجا خواهند بود.

براساس تغییرات اعلام شده از سوی دولت استرالیا، بنگاه های اقتصادی این کشور از این پس برای نقل و انتقالات مالی بیش از ۲۰ هزار دلار استرالیا (۱۴ هزار و ۴۳۶ دلار امریکا) با شرکت‌ها و افراد ایرانی، ملزم به دریافت مجوز نیستند.

در این بیانیه آمده است که تحریم‌های ضد ایرانی استرالیا در راستای محدود کردن صادرات کالاهای حساس، ممنوعیت صدور تسلیحات و موشک‌های بالستیک و تحریم برخی از افراد و نهادهای تعیین‌شدۀ ایرانی پا برجا هستند.
نخستین نشست کمیسیون مشترک برنامۀ جامع اقدام مشترک با حضور مقامات ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ در وینِ اتریش (۲۷ مهر ۱۳۹۴- عکس از خبرگزاری فرانسه)

امریکا و برخی از کشورهای اروپایی نیز در دی ماه سال جاری به طور رسمی تحریم‌های ضد ایرانی را در حوزه‌های بانکی، صنایع فولاد، حمل و نقل و دیگر بخش‌ها لغو کرده و موجبات حضور ایران را در بازارهای بین‌المللی فراهم آوردند.

ایران و گروه ۱+۵ شامل امریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین به علاوه آلمان در ۲۳ تیر امسال پس از چندین دور مذاکرات سخت و فشرده دربارۀ برنامۀ هسته‌ای ایران در شهر وین، پایتخت اتریش بر سر برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) به توافق نهایی رسیدند.

پس از اجرای تعهداتِ دو طرف براساس برجام، تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران در ۲۷ دی ماه با اجرایی شدن برجام لغو شد.

منبع: پرس تی وی
Share/Save/Bookmark