۱
BBC: احمدی نژاد در اهواز از روحانی انتقاد کرد نه رهبر
سه شنبه ۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۴
کد مطلب: 40380
BBC: احمدی نژاد در اهواز از روحانی انتقاد کرد نه رهبر
«بررسی مستند متن اظهارات محمود احمدی نژاد در اهواز نشان می دهد که مخاطب صحبت های او، به وضوح حسن روحانی رئیس جمهور است، و نه آنچنان که خبرساز شده، آیت الله خامنه ای».

در روزهای گذشته، در رسانه های مجازی خبری در سطح وسیع دست به دست شده که مدعای آن، سخنرانی محمود احمدی نژاد علیه آیت الله خامنه ای در خوزستان است. این ادعا، مبتنی بر فایلی تصویری از سخنرانی آقای احمدی نژاد در روز ۲ فروردین در مسجدی در اهواز است که در بخشی از آن، به شدت از فردی که خوی "سلطنتی" دارد و فکر می کند "۸۰ میلیون نفر نمی فهمند و او می فهمد" انتقاد شده است.

به گزارش رسانه ایران، در همین راستا، حسین باستانی، تحلیلگر ارشد BBC فارسی در یادداشتی با عنوان «شایعه سخنرانی احمدی نژاد علیه آیت الله خامنه‌ای» به بررسی برداشت های مختلف از سخنرانی احمدی نژاد می پردازد. باستانی در این باره می نویسد: «بررسی مستند متن اظهارات محمود احمدی نژاد در اهواز نشان می دهد که مخاطب صحبت های او، به وضوح حسن روحانی رئیس جمهور است، و نه آنچنان که خبرساز شده، آیت الله خامنه ای. درواقع، این برداشت که آقای احمدی نژاد در اهواز به رهبر جمهوری اسلامی ایران انتقاد می کند، بیش از هرچیز تحت تاثیر گزارش غیردقیق است».


باستانی در ادامه می نویسد: «صحبت های محمود احمدی نژاد در اهواز، مشخصا در انتقاد از تصمیم حسن روحانی برای حذف اقشار پردرآمد از مجموعه دریافت کنندگان یارانه نقدی بوده و به ثبت نام حدود ۹۷ درصد از شهرندان برای دریافت یارانه در زمان دولت یازدهم اشاره دارد».

احمدی نژاد در سخنرانی دوم فروردین در اهواز گفته بود: «هر کی فکر می‌کنه ملت نمی‌فهمند نفهم ترین آدم های کره زمینه. هشتاد میلیون نمی فهمه، تو می‌فهمی؟ آخه این این چه استکباریه؟ این چه سلطنتیه تو وجود بعضیا پیدا شده است؟ ۹۷ درصد ملت جمع می شوند یه چیزی را می‌خواهند، او میگه نه خیر، این چیز بدی است، اقتصاد را خراب می کند».

«در ادامه صحبت های رئیس جمهور سابق، با اشاره به مخالفت دولت یازدهم با دریافت یارانه از سوی کسانی که "نیاز ندارند" آمده: "می شه بگی... می شه یه دلیل بیاری که تو بهتر از همه ملت می‌فهمی؟ بالاخره همه تون جمع شدید، بسیج شدید، هجوم کردید یک طرفه که به ملت بگید آقا این کار بده. انجام نده. ۹۷ درصد ملت رفت [اسم] نوشت گفت نه باید انجام بشود. باز هم می گی نخیر. تو کی هستی؟ میشه بگی از کجا تشریف آوردی؟ تو چه اختیاری داری اون بالا نشستی؟"»

باستانی در ادامه تاکید دارد: «اگر محمود احمدی نژاد - فرضا- به خاطر این سخنان مورد بازخواست نهادهای محافظه کار قرار بگیرد، به راحتی می تواند اثبات کند که در حال انتقاد از دولت -و نه رهبری- بوده است».
Share/Save/Bookmark
راکعی
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۲۱:۱۸:۲۵
روباه پیر فهمیده بقایی رای بالایی دارد خودیا هنوز چانه می زنند (8706)