بعد از حضور ترانه علیدوستی در کن ;
شدت گرفتن مفاهیم فمنیستی در VOA
سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۵
کد مطلب: 36024
میهمان برنامه افق نو صدای آمریکا معتقد است که خانم ترانه علیدوستی نمونه فردی است که از بدن خودش به عنوان یک ابزار برای بیان عقیده شخصی استفاده کرده و اینکه در جامعه ما مساله شده این است که به جای اینکه بدنش در خدمت تعلق به گروههای اجتماعی باشه به این کار دست زده است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

تلویزیون صدای آمریکا بعد از اینکه در شبکه های اجتماعی بحثهایی پیرامون مساله خالکوبی علامت جنبش فمنیستی بر روی دست ترانه علیدوستی بالا گرفته، بلافاصله در این باره به انفعال پرداخته و یک قسمت از برنامه افق نو در مورخه 13 خردادماه را به این موضوع اختصاص داده و نظراتی از طرف میهمانان این برنامه مطرح گشته که در زیر به آن اشاره شده است.

یکی از میهمان این برنامه خانم نیره توحیدی مدیر سابق مطالعات زنان دانشگاه ایالتی کالیفرنیا می باشد که معتقد است که نگرانی جریان فمینیستهای داخل ایران از شکل های گاه متضاد و رادیکال قابل درک است اما در هر جنبشی گرایش های مختلفی که افراط و تفریط است، بروز می کند.
 خانم توحیدی در افق نو گفته: «در فمنیسم هم هستند کسانی که نظرات افراطی دارند یا به اون سر مردم سالاری افتادند و به نوعی اصالت و برتری جنسی رو به زن غالب می کند و یا احتمالاً در تاکتیکها طرح حرفها و بحثهایشان تحریک آمیز باشه و اینها در جنبش فمنیسم طبیعی ست. اما این رو نباید بهانه قرار داد. ما الان داعش را در بین مسلمونها داریم. همین آقایون اصولگرا خودشون را تنها مسلمانان راستین دنیا می دانند ولی ما هزاران تعبیر و تفسیر از اسلام را در دنیا داریم و آیا داعش نماینده اسلام است که حالا هم اگر یک سری دیدگاههای افراطی در نهضت زنان و فمنیستها باشه آن را تعمیم بدهند به این جنبش؟ زنان ما در ایران آنها که واقعاً برابری طلب هستند و برابری طلبی هم در حقوق زنان آزادی و دموکراسی خواهی را در بر داره اگر اینها اینطور هستند باید افراط گراییها را رو هم توضیح بدهند و روشن گری کنند. در واقع چند تا اتهامی که اصولگرایان به فمنیستها می زنند این است که مرد ستیزه ، طرفدار سقط جنینه ، در حالی که اینها جعل و تحریفه و فمنیستها طرفدار سقط جنین نیستند و زنان طرفدار حق انتخاب هستند و خودش تصمیم بگیره که کی می خواهد مادر بشه و چند بار و در طی چه فاصله هایی. و خوشبختانه علم این توان رو به زنان و مردان داده تا بارداری رو کنترل کنند و استفاده از امکانات آبستنی ناخواسته آن چیزی است که زنان تواسی جو می خواهند و به همین دلیل می خواهند که سقط جنین هم قانونی باشه تا اگر احیاناً برای زن وسایل جلوگیری از بارداری کار نکرد و زن به طور ناخواسته حامله شد به عنوان آخرین راه حل برای پیشگیری از کودکی که آن زن نمی خواهد و نخواهد توانست آن را تربیت کند، از سقط جنین استفاده شود.»

دانلود


دیگر میهمان برنامه افق نو رضا کاظم زاده روانشناس اجتماعی است که معتقد است که آشنایی با جنبش های اجتماعی بویژه فمینیسم نیازمند آموزش عمومی است و باید اطلاعات به نحو درست در جامعه پخش شود.
وی گفته که: «آشنایی با مسائل علوم انسانی و جنبشهای مدنی و مشخصاً نیاز به آموزش داره و اطلاعات باید به طور درست در جامعه پخش شود. اما به طور کلی یک مدلهایی در نظام و فرهنگ جامعه ما حاکم است که این مفاهیم را بر اساس آن مدلها را تعبیر می کند. و اساساً هر عقیده سیاسی مثل لیبرالیسم، فمنیسم و فرویدیسم در جامعه ما به مثابه افکار و اندیشه هایی که موجب گسست میان فرد و گروههای اجتماعی میشه تعبیر می شود و وقتی از فمنیسم صحبت میشه این احساس دست میده که فمنیسم قراره زن رو از گزوههای اجتماعیش جدا کنه و وقتی از فرویدیسم صحبت میشه این مساله پیش میاد که انگار روانکاوی با اخلاق جمعی و یکسری پیوندهای اجتماعی در تضاد قرار داره و مسائل جنسی رو در مرکز توجه خودش قرار می ده و اساساً فردی رو که فمنیسم می دونند در درجه اول شخصی می دونند که با اعلام این نظر میان خودش و گروههای اجتماعی اش ایجاد فاصله کرده و ازشون دور شده و به هر این حال قالبهای ذهنی حاکم هستند که یک بخشی از آن تحت تاثیر تفکر سیاسی دینی غالب بر جامعه است ولی بخش عمده آن بین همه ما مشترکه در این میان نقش بازی می کنه.»

دانلود


رضا کاظم زاده در پایان یادآوری کرده که: «نمونه خانم ترانه علیدوستی نمونه فردی است که از بدن خودش به عنوان یک ابزار برای بیان عقیده شخصی استفاده کرده و اینکه در جامعه ما مساله شده این است که به جای اینکه بدنش در خدمت تعلق به گروههای اجتماعی باشه به این کار دست زده است.»
Share/Save/Bookmark