دلیل استقبال VOA از اخبار مربوط به «تحریم سپاه» چیست؟
سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۴
کد مطلب: 40524
نکته قابل تامل اینکه، پس از پیروزی ترامپ در انتخابات و حضور پررنگ لابی مجاهدین خلق در مجالس آمریکا برای تاثیر گذاری در تصویب قانون های ضد ایرانی، صدای آمریکا نیز نقش بسیار پرنگی در انعکاس و تبلیغ برای فعالیت های این سازمان داشته است.

برای مخاطبانی که صدای آمریکا را دنبال می کنند، واضح و مبرهن است که رویکرد سیاسی این رسانه در فردای پیروزی ترامپ به شدت تغییر کرده است. برخی حتی اخراج محمد منظرپور، سردبیر این رسانه را در همین راستا معرفی می کنند.

اما آنچه که این تغییرات را چشمگیر می کند، حضور برخی از گروه ها و چهره های ضدانقلابی مانند، مجاهدین خلق، خانواده پهلوی و تحلیلگران افراطی و تندرویی چون امیرعباس فخرآور (که در دوران اوباما، حضور او در VOA ممنوع بود) است که سیاست های رسانه ای صدای آمریکا را نسبت به دوران اوباما به شدت تغییر داده.[اینجا بخوانید]

در این بین البته سازمان مجاهدین خلق، حضور فعال تری نسبت به بقیه داشته است. این سازمان که پیش از این حاضر نبود با هیچ یک از رسانه های فارسی زبان مصاحبه و گفتگویی داشته باشد، پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، و به دلیل رابطه نزدیک با دولت مردان ترامپ، اینک هفته ای نیست که صدای آمریکا، مصاحبه، خبر، گزارش و یا تحلیلی در رابطه با این سازمان را از تریبون خود منتشر نکند.

بیشتر درباره ارتباط نزدیک دولت مردان ترامپ با مجاهدین خلق بخوانید:
+ آیا در دولت ترامپ مجاهدین خلق به جای نایاک علیه ایران لابی می کند؟
+ افشای پول‌های پرداختی مجاهدین خلق به مقامات دولت ترامپ
+ ۲۳ مقام سیاسی آمریکا خواستار ارتباط ترامپ با مجاهدین خلق شدند
+ بعد از نامه ۳۰ نفر به ترامپ، این بار مجاهدین خلق برای دونالد نوشتند: برجام رفتار ایران را بدتر کرده است

نکته قابل تامل اینکه، پس از پیروزی ترامپ و حضور پررنگ لابی مجاهدین خلق در مجالس آمریکا برای تاثیر گذاری در تصویب قانون های ضد ایرانی، صدای آمریکا نیز نقش بسیار پررنگی در انعکاس و تبلیغ برای فعالیت های این سازمان داشته است.

بیشتر بخوانید:
+ تلاش مجاهدین خلق برای قرار دادن سپاه در لیست سازمان های تروریستی آمریکا
+ تلاش مجاهدین خلق برای تروریستی خواندن سپاه در آمریکا ادامه دارد

تکاپوی مجاهدین خلق برای تحریم سپاه پاسداران و رای زنی برای قراردادن آن در لیست «سازمان های تروریستی» در آمریکا، یکی از موضوعاتی است که صدای آمریکا نیز با تاثیر از این رویکرد سازمان، اخبار، گزارشات و تحلیل های مختلفی برای توجیه طرح «تحریم سپاه» از طرف آمریکا را برروی آنتن و سایت منتشر کرد.

برخی از اخبار و گزارشات VOA در راستای سیاست های مجاهدین خلق
http://rasanehiran.com/images/docs/files/000040/nf00040524-1.png

به عنوان نمونه در برنامه دیشب «افق نو» صدای آمریکا، که موضوع تصویب «انتخابات ریاست جمهوری ایران و پیش نویس لایحه جدید تحریم ها» مورد بحث کارشناسان قرار داشت، «برچسب تروریست بودن سپاه از طرف وزارت خزانه داری آمریکا» یکی از مواردی بود که تحلیلگر شبکه برای «تضعیف سپاه» برروی آن تاکید داشت.
جالب آنکه حتی خود کارشناس برنامه نیز معتقد بود که تحریم سپاه از طرف آمریکا نیز موجب شکاف داخلی در ایران نمی شود.

فیلم

لازم به ذکر است که پیش از این نیز، صدای آمریکا خبر خود در گزارش دیدار جان مک کین، سناتور آمریکایی با سران سازمان مجاهدین خلق را، به دلیل اعتراض مخاطبان به جهت گیری رسانه ای این شبکه حذف کرد.[اینجا بخوانید]
Share/Save/Bookmark