چرا BBC مواضع ایران در نقض برجام را "ناهماهنگ و سردرگم" می نامد؟
يکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۳
کد مطلب: 38914
چرا BBC مواضع ایران در نقض برجام را "ناهماهنگ و سردرگم" می نامد؟
توجیه اختلاف میان سران در قضیه برجام از طرف بی بی سی و همچنین اصرار ایران به از سرگیری فعالیت های گسترده هسته ای، می تواند دستاویز خوبی باشد تا رسانه ها نشان دهند که برجام به دلیل ناهماهنگی میان سران نظام نقض شده است نه آمریکا!

برجام با تصویب قانون داماتو یا همان ایسا، از طرف آمریکا نقض شد و همه سران نظام از جمله آیت الله خامنه ای، حسن روحانی، محمودجواد ظریف و ... در مکان ها و زمان های مختلفی به این موضوع تاکید داشتند.

با این وجود بی بی سی فارسی در بخش خبر ۶۰ دقیقه دیشب خود مدعی بود که تحریم ده ساله جدید باعث "سردرگمی" و "ناهماهنگی" میان مسئولان کشوری شده است.

در همین راستا جمال الدین موسوی، مجری خبر بی بی سی با ادعای "اختلاف لحن میان مقامات جمهوری اسلامی" از دو تحلیلگر خود در این باره پرسید: اگر لحن مقامات ایران را بررسی بکنیم، آیت الله خامنه ای یک حرفی می زند، حسن روحانی چیز دیگری می گوید، صالحی و ظریف هم همینطور، به نظر میاد که یک مقدار سردرگمی یا دست کم نوعی ناهماهنگی هست، آیا این طور نیست؟"

فیلم

سوالی که احمد شیرزاد، نماینده پیشین در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به آن اظهار اداشت: من سردرگمی نمی بینم، واقعا یک سردرگمی در سطح جهان است و آن اینکه هیچکس نمی داند که آمریکایی ها می خواهند چیکار بکنند و چه برنامه ای برای مدیریت سیاست خارجه خودشان در جهان دارند ولی به نظر من می رسد که اتفاقا انسجام داخل در ایران در گفتمان سیاست خارجی شان، به خصوص در مساله هسته ای خیلی بیشتر از غرب شده است... من فکر می کنم که نسبت به گذشته گفتمان ها خیلی به هم نزدیک تر شده است و تصورم این است که یکی از راه های مقابله با این شرایط جدید برای مقام های ایرانی همین است که بتوانند به انسجام به سیاست داخلی خودشان اضافه کنند و حرفی که از ایران صادر می شود، حرف یک پارچه و سیاست یکپارچه ای باشد. و شواهد هم نشان می دهد که در همین مسیر حرکت می کنند مقامات ایرانی.

بدعهدی غیرقابل کتمان آمریکا در برابر توافق برجام بر مقامات سیاسی ایران پوشیده نیست، اما آنچه که مهم است انعکاس یک صدای واحد از داخل ایران است.

شاید یکی از دلایلی که بی بی سی به دنبال آن است موضع گیری های مقامات سیاسی داخل ایران را ناهماهنگ جلوه دهد، سوق دادن ایران به سمت رفتارهای عصبی و واکنش های غیرمتعارف باشد.

توجیه اختلاف میان سران در قضیه برجام از طرف بی بی سی و همچنین اصرار ایران به از سرگیری فعالیت های پیشین هسته ای، می تواند دستاویز خوبی باشد تا رسانه ها نشان دهند که برجام به دلیل ناهماهنگی میان سران نظام نقض شده است نه آمریکا!

در همین راستا احمد توکلی در کانال تلگرامی خود، در یادداشتی برای چگونگی مقابله با این عمل آمریکا می نویسد: برای حداقل کردن زیان های این عهدشکنی رذیلانه و حداکثر سازی منافع آن، باید فرماندهی واحد صحنه را آرایش دهد و جریان را هدایت نماید. این امر ، امر جامعی است که به همه ملت مربوط است و با امنیت در تمام حوزه ها مرتبط است.

همچنین لازم به ذکر است که دربرجام مسیر زیر برای رسیدگی به تخلفات در توافق چیده شده است:
• بر اساس متن برجام، چنانچه ایران معتقد باشد هر یک یا کلیه گروه ۱+۵ تعهدات خود را رعایت نکرده اند، می‌تواند موضوع را به منظور حل و فصل به کمیسیون مشترک ارجاع دهد.
• کمیسیون مشترک ۱۵ روز زمان خواهد داشت تا موضوع را فیصله دهد، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید شود.
• در صورت عدم رضایت ایران از رای کمیسیون، موضوع می تواند در سطح وزرای خارجه و یا یک هیات مشورتی مورد بررسی قرار گیرد، نظر هیات مشورتی به کمیسیون به صورت غیرالزام آور اعلام می شود تا در فرایند تصمیم گیری مورد ملاحظه قرار گیرد.
• اگر پس از اعلام نظر جدید کمیسیون، ایران قانع نشد می تواند موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل ابلاغ کند. شورای امنیت سازمان ملل ظرف ۳۰ روز در این زمینه تصمیم گیری می کند.
Share/Save/Bookmark