تحریم زیست محیطی؛ پیشنهادی برای مقابله با اقدام ترامپ
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۲
کد مطلب: 40894
مولف :
 
تحریم زیست محیطی؛ پیشنهادی برای مقابله با اقدام ترامپ
اقدام امریکا در خروج از معاهده زیست محیطی پاریس، سلامت زندگی جهانیان را به خطر می اندازد. در این یادداشت پیشنهاد می شود که امریکا از سوی کشورهای جهان مورد تحریم زیست محیطی قرار گیرد؛ به ویژه در حوزه هایی که آلایندگی فزاینده ای پس از خروج از معاهده خواهند داشت.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج امریکا از معاهده اقلیمی پاریس را اعلام کرد تا به گفته خود به یکی از جنجالی‌ترین وعده‌های انتخاباتی خود عمل کرده باشد. تصمیمی که با ابراز تاسف اکثر سران کشورهای جهان همراه بود و برخی نیز آن را شرم آور توصیف کردند.

دونالد ترامپ که با شعار «انقلاب انرژی» وعده بازگرداندن صنایع سنتی این کشور مانند نفت و گاز شیل و زغال سنگ را داد، امیدوار است تصمیماتش بر کاهش قیمت برق و سوخت و نیز آینده صنعت انرژی ایالات متحده که حدود ۱۰ میلیون نفر در آن مشغول به کار هستند، کارساز بیفتد. کاخ سفید پیش‌بینی کرده که صنایع سنتی مرتبط با سوخت‌های فسیلی که به‌واسطه قراردادهای تجاری بین‌المللی آسیب‌دیده بودند رونق یابند، کارگران در وضعیت بهتری قرار گیرند و سر آخر در هفت سال آینده دستمزدها بیش از ۳۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

به این ترتیب او در ایالات متحده، «لایحه انرژی پاک»، میراث زیست‌محیطی باراک اوباما را نابود کرده و در جهان، رفته رفته همه توافق های زیست محیطی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و مقابله با گرمایش زمین از بین خواهد برد.

اما با وجود تصمیم فعلی امریکا بر خروج از معاهده پاریس، امریکا موظف است تا سال ۲۰۱۹ کماکان به آن پایبند بمانند زیرا به لحاظ قانونی درخواست خروج از قرارداد پاریس، تنها سه سال پس از تاریخ امضای توافقنامه ممکن خواهد بود. با این حال، کارشناسان معتقدند که احتمال کمی هست که دونالد ترامپ تا سال 2019 یعنی یک سال مانده به انتخابات دور بعدی ریاست جمهوری در این کشور منتظر بماند. آنها معتقدند که امریکا بر خلاف اصول توافق با خروج غیراخلاقی از معاهده پاریس، از همین اکنون دستورالعمل‌های توافق آب‌وهوایی پاریس را زیر پا خواهد گذاشت. بدترین احتمال هم آن است که امریکا به جای آنکه از توافق پاریس بیرون بیاید، به طور کامل از کنوانسیون ۱۹۹۲ تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل بیرون آید. راهی که تنها یکسال به طور می‌انجامد. بر اساس مفاد توافق پاریس هر کشوری که در این کنوانسیون نباشد، در توافق پاریس نیز جای نخواهد داشت.

در هر سه حالت، اقدام امریکا، دیر یا زود، پایبندی سایر کشورها را به معاهدات آب و هوایی و زیست محیطی سست خواهد کرد. اتفاقی که به زیان همه ساکنان زمین، فارغ از هر نژاد و دین و فرهنگی خواهد بود. از این رو لازم است تا همه به فکر چاره باشند و در برابر اقداماتی که زندگی همه ساکنان زمین را به خطر می اندازد، مقابله جدی تری داشته باشند.

شکل گیری مخالفت ها
از اوایل پاییز گذشته و در حالی که رقابت‌های انتخاباتی امریکا نامزد پیروز را نشناخته بود، ۳۰ برنده جایزه نوبل و ۳۴۵ عضو «آکادمی ملی علوم» امریکا، در نامه‌ای سرگشاده از وعده دونالد ترامپ برای خروج از توافقنامه پاریس انتقاد کردند. از دو ماه پیش نیز، ۲۳ ایالت و شهر امریکا اعلام کردند که در برابر دستور اجرایی دونالد ترامپ در حوزه محیط زیست مقاومت می‌کنند و از این دستور به دادگاه شکایت می‌برند. در همین روزهای گذشته هم شماری از فرمانداران ایالت‌های امریکا گفته‌اند تصمیم واشنگتن را نادیده می‌گیرند و دستور‌العمل‌های توافقنامه اقلیمی پاریس را دنبال می‌کنند.

اما مخالفت ها نباید در امریکا منحصر بماند. اکنون که دونالد ترامپ با اهداف خودخواهانه اقتصادی، سلامت زندگی جهانیان را نادیده گرفته و به خطر خواهد انداخت، شاید مناسب ترین راه، تحریم اقتصادی و زیست محیطی امریکا باشد؛ به ویژه در حوزه هایی که پس از خروج امریکا از معاهده پاریس با انتشار گازهای گلخانه ای به آلایندگی آب و هوا و محیط زیست خواهد انجامید.
Share/Save/Bookmark