کشورهای اروپایی در باغ سبز سال پیش خود را به یکدیگر پاس می دهند
سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۸
کد مطلب: 38374
مولف : ابوذر حیدری
 
کشورهای اروپایی در باغ سبز سال پیش خود را به یکدیگر پاس می دهند
رسانه هایی که یک سال پیش، در باغ سبز اروپا را به پناهجویان نشان می دادند، امروز این در باغ سبز را به یکدیگر پاس کاری می کنند و هیچ مسئولیتی در قبال تبلیغات اشتباه خود نمی پذیرند.

حدود یک سال پیش بود که رسانه های فارسی زبان، با انتشار اخبار مربوط به باز شدن درب های اروپا برروی مهاجران جنگ زده، توانست غب غب خود را با تمسک به حقوق بشر نمایشی باد کند. در همان ایام، روزی نبود که بی بی سی فارسی در اخبار و گزارشات خود، تصاویر و فیلم های استقبال اروپایی ها از پناهجویان را از قاب رسانه ای خود منتشر نکند.

اما چه کسی فکر می کرد، که یک سال بعد، در چنین روزهایی همین رسانه ها، پناهجویان را به یکدیگر پاس دهند.

دیروز خبرگزاری های فرانسه خبری مبنی حمله پلیس این کشور به کمپ پناهجویی خودساخته " کاله " خبر داد. فرانسه که در ماه های گذشته شاهد عملیات های تروریستی مختلفی بود، امروز رغبتی برای میزبانی از مهاجران کشورهای جنگ زده ای چون سوریه، عراق و افغانستان را ندارد.


برخی کارشناسان معتقدند که یکی از دلایل برهم زدن اروگاه کاله، تحت فشار قرار دادن پناهجویان برای مهاجرت به بریتانیا بوده است. موضوع از آنجا شروع می شود که اردوگاه کاله به دلیل نزدیکی با دریای مانش، موقعیت مناسبی برای پناهجویانی که به امید سکونت در بریتانیا مهاجرت کرده اند را فراهم کرده است و تخریب این اردوگاه خودساخته باعث می شود تا پناهجویان نسبت به خروج سریعتر از فرانسه، ترغیب تر شوند.

همزمان با این اقدام فرانسه، بی بی سی فارسی که کشور متبوعش پیش از این از پذیرش سه هزار کودک بی سرپرست سوری سرباز زده است(خبر)، در واکنش به این موضوع، در گفتگو با یکی از پناهجویان غیرقانونی که قبلا از مسیر فرانسه به انگلیس آمده است، از سختی های مسیر و مشکلات زندگی در انگلیس پرسید. این فرد هم که خود را با نام مستعار رضا معرفی می کند، مدعی است که انگلیس ارزش مهاجرت ندارد و در آخر مصاحبه خود به مخاطبان فارسی زبان شبکه (افغان ها) پیشنهاد می کند به جای مهاجرت به انگلیس و رویارویی با مشکلات و سختی های عدیده، به آلمان سفر کنند، که " این کشور بهترین کشور اروپاست "!

اما رسانه فارسی زبان آلمانی هم بیکار ننشسته و سریعا اعلام کرده که سیاست های پذیرش پناهجو در آلمان با شکست روبرو شده است. دویچه وله، رسانه دولتی این کشور در ابتدای گزارشی با عنوان « "ما موفق می‌شویم" تا پناهنده‌ای در آلمان پذیرفته نشود» نوشت: « کارشناسان می‌گویند وعده "ما موفق می‌شویم" آنگلا مرکل که می‌توانست به موتوری برای رسیدگی به وضع صدها هزار مهاجر در جامعه آلمان تبدیل شود، اکنون فقط به ماشینی برای سرعت بخشیدن به اخراج آن‌ها تبدیل شده است.»

دویچه وله که پیش از این از درهای باز آلمان و آغوش باز مردم این کشور در میزبانی از پناهجویان اخبار و گزارشات متعددی را منتشر کرده بود، این بار پیش دستی کرده و در گزارش خود می نویسد " تعیین تکلیف با پناهجویانی که ظرف دو سال گذشته در ابعادی غیرمنتظره وارد این کشور شدند، بسیاری از ادارات و مراکز مسئول را با این واقعیت روبرو کردند که مطلقا آمادگی رتق و فتق امور این شمار از پناهنده را در زمانی کوتاه ندارند. آن‌چه این مراکز در نهایت از پس انجام آن برآمدند، تامین جا، غذا و لباس برای تازه واردها بود."


این رسانه در با انتقاد از سیاست های آنجلا مرکل، صدراعظم آلمان می نویسد " شعار "ما موفق‌می‌شویم" آنگلا مرکل هم بیش از آنکه به موفقیت سیاست درهای باز بر روی پناهندگان بینجامد و روحیه پذیرا بودن را در جامعه دامن زند، به اهرمی بر ضد خود او، خارجی‌ستیزی و نهایتا به تصویب یک رشته مقررات و قوانین منجر شد که در عمل ناقض حقوق اولیه پناهندگی کسانی است که به دلایل مختلف مجبور به ترک کشور خود شده‌اند."

خلاصه این گزارش دویچه وله تاکید دارد که به دلیل محدودیت ظرفیت در پذیرش پناهجو، به احتمال زیاد اکثر افراد متفاضی برای پناهندگی در آلمان، از فیلتر مصاحبه رد نمی شوند و پس از مدتی از آلمان اخراج خواهند شد.

رسانه هایی که یک سال پیش، در باغ سبز اروپا را به پناهجویان نشان می دادند، امروز این در باغ سبز را به یکدیگر پاس کاری می کنند و هیچ مسئولیتی در قبال تبلیغات اشتباه خود نمی پذیرند.


Share/Save/Bookmark