آغاز هفته دفاع مقدس کلید خورد
جنگِ BBC علیه دفاع مقدس
دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۹
کد مطلب: 38077
بی بی سی همچنین در گفت و گو با ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور بعد از انقلاب، از وی درباره پایان جنگ می پرسد. رئیس جمهور سابق ایران آیت الله خامنه ای و هاشمی رفسنجانی مسئولان وقت کشوررا به تلاش برای ادامه جنگ، متهم می کند.
پیش بینی می شد که اغاز هفته دفاع مقدس در ایران آغاز هجمه رسانه های ضدانقلاب به هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران باشد.

به گزارش رسانه ایران، شبکه خبری بی بی سی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس سخنان محسن رضایی فرمانده سابق سپاه درباره برخی اشکالات مدیریتی در دوران دفاع را به نوعی زیر سوال بردن اصل دفاع تفسیر می کند.

ژیار گل در گزارشی به همین مناسبت با ادعای این که رهبران جمهوری اسلامی در دوران جنگ به هیچ شکستی اعتراف نمی کردند می گوید:«[ جمهوری اسلامی] در این سال ها همواره جنگ نعمتی الهی خوانده است.»

بی بی سی همچنین در گفت و گو با ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور بعد از انقلاب، از وی درباره پایان جنگ می پرسد. رئیس جمهور سابق ایران آیت الله خامنه ای و هاشمی رفسنجانی مسئولان وقت کشور را به تلاش برای ادامه جنگ، متهم می کند.

BBC در این گزارش عزل بنی صدر را نوعی تلاش برای جلوگیری از پایان جنگ توسط امام خمینی تفسیر کرده است.

بی بی سی همچنین با استناد به خاطرات آقای هاشمی که در کتاب "عبور از بحران" منتشر شده است تلاش بنی صدر را تلاش برای پایان جنگ معنی میکند.

این درحالی است که آقای هاشمی بنی صدر را متهم می کند که قصد صلح با عراق و نه پایان جنگ را دارد.

زمزمه آتش بس بعد از فتح خرمشهر در حالی بود که هنوز کیلومترها از خاک ایران در اشغال نیروهای دشمن بود. ایران نیز سعی کرده بود تا سازمان ملل، دولت عراق را متجاوز اعلام کند.

سقوط خرمشهر مهم ترین سرفصل مدیریت جنگ توسط بنی صدر بود. امام خمینی ابتدا فرماندهی کل قوا را به او تفویض کرده بود که باسقوط خرمشهر این مسئولیت بر دوش خود ایشان افتاد.

محسن رضایی در گفت و گوی خود با شبکه خبر ورود ایران به خاک عراق را یک فرض اشتباه دانسته بود؛ بی بی سی بازهم از آنچه توسط رضایی اشتباه تعبیر شده را عامل تداوم هشت ساله جنگ القاء می کند.

تعابیر تند گزارش کر شبکه خبری بی بی سی حتی تا جایی پیش می رود که از زبان منتقدین اپوزیسیون انقلاب اسلامی جنگ را عامل حاکمیت بر مردم ایران می خواند.

پیشتر انتشار گزارشهای تاریخی بی‌بی‌سی درباره انقلاب اسلامی و دفاع مقدس چالش برانگیز شده است.

یکی از ویژگی این گزارش ها ا استناد به«اسناد آمریکایی» است. بسته‌ی گزارشی «آیت‌الله خمینی و انقلاب ایران به روایت اسناد آمریکا»، نمونه ای از آن هاست.

ویژگی دیگر گزارش های مربوط به دفاع مقدس که با عبارت "جنگ" در سایت خبری این شبکه نمود دارد دفاع از ارتش با هدف تخریب سپاه است.

معاون فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفته بود: ما از ۳۷ کشور در جنگ تحمیلی اسیر داشتیم.

انگلیس، آمریکا و فرانسه از مهم ترین حامیان صدام در حمله سراسری به ایران بودند.

آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی با بیان این که  بزرگترین، دردناکترین و فاجعه‌آمیزترین خصومت دشمنان ما به راه انداختن جنگ تحمیلی بود گفته بود:« این ملت را آبدیده، شجاع و متّکی به نفس کرد.»
Share/Save/Bookmark