دونالد ترامپ در پاکستان به دنیا آمده؟
جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۶
کد مطلب: 38707
به گزارش شبکه‌ای تلویزیونی، دونالد ترامپ در واقع در پاکستان به دنیا آمده است. این شبکه تصویری هم از کودکی آقای ترامپ در پاکستان منتشر کرده است. این گزارش را به عنوان یک خبر همرسانی می‌کنید؟
رسانه ایران (rasanehiran.com):
شما چه قدر به اخبار اعتماد می‌کنید؟ این روزها، با گسترش شبکه های اجتماعی، اخبار و مطالب زیادی در میان کاربران این رسانه ها دست به دست می شود؛ برخی درست و برخی نادرست.

حتی گاهی داشتن یک منبع موثق برای اخبار هم نمی تواند دلیلی برای درستی اخبار باشد. بسیار پیش آمده که رسانه های بزرگ جهان خبری را تحریف کرده اند یا حتی دروغ های بزرگی گفته اند. در این مواقع چطور می توان به حقیقت دست یافت؟

گاهی بررسی کوتاهی در چند منبع خبری موثق دیگر می تواند به دست یابی به خبر درست راهگشا باشد.

بی بی سی فارسی در یک آزمون کوتاه، از مخاطبانش پرسیده که نسبت به برخی خبرها چه واکنشی نشان می دهند تا مشخص شود که در چه سطحی از واکنش درست در برابر اخبار قرار دارند.

در یکی از این موارد، با درج تصویر خبر یک شبکه تلویزیونی پاکستان پرسیده است: به گزارش شبکه‌ای تلویزیونی، دونالد ترامپ در واقع در پاکستان به دنیا آمده است. این شبکه تصویری هم از کودکی آقای ترامپ در پاکستان منتشر کرده است. این گزارش را به عنوان یک خبر همرسانی می‌کنید؟ الف) البته! چه خبری از این جالبتر؟، ب) نه. به نظر درست نمی‌آید.


پاسخ شما چیست؟ بی بی سی در پاسخ توضیح داده که گزارش شبکه «نئو نیوز» پاکستان مستندی به جز عکس یک پسربچه و چند توییت نداشته است. بسیاری این شبکه را برای پخش ادعایی به این بزرگی بدون ارائه مدرک مسخره کردند.

این اتفاقی است که بارها و بارها تکرار شده است. بسیاری از رسانه ها برای جذب مخاطب به انتشار خبرهایی اقدام می کنند که سند موثقی ندارد. در فضای سیاسی هم در جهان رسانه ها، مواردی را می توان مثال زد که اخباری بدون سند، فضای بین الملل را تحت تاثیر قرار داده است.

در سوال دیگری، بی بی سی نوشته: مسابقه والیبال ساحلی تیم‌های زنان مصر و آلمان به خاطر پوشش متفاوت دو تیم توجه‌های زیادی را جلب کرد. این توییت به نقل از خبرگزاری ایرانی تسنیم با شطرنجی کردن بازیکن آلمانی هزاران بار همرسانی شد. چرا تسنیم باید چنین کاری بکند؟ الف) یک جای کار می‌لنگد، ب) رسانه‌های داخل ایران در انتشار تصاویر زنان محدودیت‌هایی دارند.


شما کدام پاسخ را برمی گزینید؟ اگر گزینه الف را انتخاب کرده اید، درست پاسخ داده اید، خبرگزاری تسنیم چنین خبری منتشر نکرده. به آدرس حساب کاربری توجه کنید: Tansimnews (تنسیم نیوز) که با آدرس واقعی تسنیم تفاوت دارد. معمول این است که رسانه‌های بزرگ و چهره‌های مشهور در شبکه‌های اجتماعی از حساب‌های تاییدشده (با نشان آبی) استفاده می‌کنند. پس لازم است که از اصالت منبع خبر اطمینان حاصل کنید. بی بی سی توضیح می دهد که رسانه‌های ایرانی در انتشار تصاویر زنان محدودیت‌هایی دارند و در مواردی برهنگی زنان را پوشانده اند. یکی از معروفترین نمونه‌ها بالا آوردن یقه پیراهن کاترین اشتون بود.

به این ترتیب مشخص است که در دنیای امروز همراه با گسترش میزان دسترسی افراد به مطالب مختلف، نیاز به آگاهی نسبت به برخورد آگاهانه با مطالب و اخبار نیز افزایش یافته است. با داشتن دقت مناسب و افزایش آگاهی های رسانه ای خود، تشخیص اخبار درست از نادرست آسان تر می شود.

با افزایش خبرهای ساختگی در رسانه های سیاسی، این نیاز بیشتر احساس می شود. بررسی کوتاهی درباره خبرهای دروغ و ساختگی که رسانه ها منتشر کرده اند، تاثیر نداشتن آگاهی درباره این اخبار را نشان می دهد. بسیاری معتقدند جنگ آمریکا علیه عراق و حمله به این کشور بر اساس یک دروغ بزرگ بود که رسانه های غربی به مردم گفتند؛ سلاح های مرگبار و کشتار جمعی صدام حسین. اما پس از لشکرکشی آمریکا و سرنگونی صدام، هیچ سلاحی یافت نشد.
Share/Save/Bookmark