نیویورک تایمز: مشکل خاورمیانه تندروی متحدمان، عربستان است نه ایران!
دوشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۲
کد مطلب: 28537
اکبر گنجی، خبرنگار و اپوزیسیون سیاسی ایران با انتشار مطلبی به نقل از روزنامه امریکایی نیویورک تایمز و به قلم توماس فریدمن ، ژورنالیست، ستون‌نویس و نویسندهٔ آمریکایی، از همکاری امریکا و عربستان برای مقابله با ایران گفت و دلیل مشکلات بوجود آمده در منطقه خاورمیانه را تندروی ها و حمایت های مالی عربستان از گروه های تروریست و همچنین حمایت امریکا از عربستان دانست.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

اکبر گنجی، خبرنگار و اپوزیسیون سیاسی ایران با انتشار مطلبی به نقل از روزنامه امریکایی نیویورک تایمز و به قلم توماس فریدمن ، ژورنالیست، ستون‌نویس و نویسندهٔ آمریکایی، از همکاری امریکا و عربستان برای مقابله با ایران گفت و دلیل مشکلات بوجود آمده در منطقه خاورمیانه را تندروی ها و حمایت های مالی عربستان از گروه های تروریست و همچنین حمایت امریکا از عربستان دانست.


توماس فریدمن که متخصص مباحث سیاست خارجی، خاورمیانه و مسائل زیست محیطی است و تاکنون سه بار برندهٔ جایزهٔ پولیتزر شده‌است با اشاره به ارسال نامه توسط ژنرال ها و فرماندهان امریکایی به کنگره در مخالفت با توافق هسته ای با ایران، نوشت:

"هفته پیش واشنگتن پست به نامه ای اشاره کرد که طی آن ۲۰۰ ژنرال و فرمانده آمریکایی از کنگره و قانونگذاران خواستند که توافق هسته ای با ایران را رد کند. این نامه توافق با ایران را "تهدید امنیت ملی" می داند. استدلال های مشروعی له و علیه این توافق وجود دارد اما تنها یک استدلال در خبر واشنگتن پست اشاره شد، استدلالی که آمریکا را از خطرات واقعی خاورمیانه به شدت منحرف می کند، این مسئله ای است که باید مورد بحث قرار بگیرد.

این استدلال از طرف اینرنی، فرمانده سابق نیروی هوایی ایالات متحده در اروپا مطرح شد: « آنچه که درباره این مسئله (توافق) دوست ندارم این است که اکثر گروه های تندرو اسلامی در جهان ایرانی ها هستند. آنها اشاعه دهنده اسلام رادیکال در سراسر دنیا هستند و ما قصد داریم به آنها در دستیابی به سلاح هسته ای کمک کنیم.» "

توماس فریدمن در پاسخ به این استدلال ژنرال امریکایی که گروه های تندرو اسلامی را ایرانی می دانست، نوشت:

"متاسفم ژنرال اما لقب "بزرگترین اشاعه دهنده اسلام سیاسی" متعلق به ایرانی ها نیست. این لقب متعلق به متحدمان عربستان سعودی است. اگر شما فکر کنید که ایران تنها منبع خطر و مشکل در خاورمیانه است سخت در اشتباه اید. حادثه ۱۱ سپتامبر را به یاد بیاورید که از ۱۹ هواپیماربا، ۱۵ نفر از عربستان سعودی بودند.

هیچ چیز به اندازه میلیاردها دلاری که حکومت عربستان از سال های ۱۹۷۰ در جهان عرب و اسلام سرمایه گذاری کرده است تا کثرت گرایی- صوفی گرایی، سنی و شیعه میانه رو- را از این مناطق ریشه کن کند و به جای آنها سلفی گرایی وهابی خشکه مقدس ضد مدرن، ضد زن و ضد غرب و کثرت گرایی را توسط نهادهای دینی سعودی تبلیغ کند، برای ثبات و مدرنیزاسیون مخرب تر نبوده است."

این ژورنالیست امریکایی در ادامه ضمن اشاره به حمایت عربستان از گروه های تروریستی داعش و القاعده و ... علت سکوت امریکا در مقابل اقدامات عربستان را اعتیاد امریکا به نفت ساقی خود، عربستان اعلام کرد و نوشت:

"اینکه هزاران سعودی عضو داعش شده اند یا کمک های نهادهای خیریه کشورهای حوزه خلیج فارس به جیب داعش می رود بی دلیل نیست. همه این گروه های افراطی جهادی – القاعده، داعش و جبهة النصرة - اخلاف ایدئولوژیک وهابیت هستند. عربستان این افکار را در مدارس و مساجد به مردم تزریق می کند، از مراکش تا پاکستان و اندونزی. ما آمریکایی ها هرگز به آنها چیزی نگفتیم زیرا ما معتاد نفت آنها بودیم و یک معتاد ساقی خود را لو نمی دهد".

وی با بیان اینکه ایران حامی تروریست ها نیست، افزود:

"حسین حقانی سفیر سابق پاکستان در واشنگتن و متخصص اسلام در بنیاد هاتسون می گوید: «از گزافه گویی و اغراق پرهیز کنیم. اگر ایران حامی گروه های تروریستی مثل حزب الله بوده است، بسیاری از متحدین آمریکا هم از طریق حمایت از وهابیت که کثرت گرایی را -همچون اسلام بکتاشیه در آلبانی که معتقد به همزیستی با دیگر ادیان بود تا اسلام شیعه- از بین برده است، حامی تروریسم بوده اند. در این چند دهه اخیر برای یکسان سازی اسلام تلاش هایی صورت گرفت که ادعا می کند تنها یک راه مشروع برای رسیدن به خدا وجود دارد و وقتی که تنها یک راه مشروع وجود داشته باشد بقیه راه ها در معرض نابودی قرار می گیرند. این خطرناکترین ایده ای بوده که در دنیای اسلام ظهور پیدا کرده است که از عربستان پدید آمد و مورد استقبال دیگران از جمله پاکستان قرار گرفت»."

توماس فریدمن با اشاره به ماجرای روزنامه تایمز در ۱۶ جولای ۲۰۱۴ و همچنین خبر بی بی سی در ۵ دسامبر ۲۰۱۰، یکی از اهداف عربستان را حمایت مالی از گروه های تروریستی در راستای ضربه زدن به ایران معرفی کرد و ضمن انتقاد از حمایت امریکا از عربستان در بسیاری از موارد، ادامه داد:

"به این ماجرای روزنامه تایمز از بیروت در ۱۶ جولای ۲۰۱۴ دقت کنید: برای دهه ها عربستان سعودی میلیاردها دلار نفتی اش را به جیب سازمان های اسلامی همسوی خود در سراسر دنیا ریخته است که اصولی را برای پیشبرد اهدافش نهادینه کند و انبوه اسناد ویکی لیکس که اخیرا افشا شد این مطلب را به صورت شگفت انگیزی نمایان می سازد که چگونه هدف عربستان در سال های اخیر فقط بسط برنامه های خود نبوده است بلکه همزمان در پی ضربه زدن به رقیب اصلی خود یعنی ایران شیعه بوده است.

و همچنین خبری از بی بی سی در ۵ دسامبر ۲۰۱۰: هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا سال گذشته اعلام کرد، با توجه به سند محرمانه ای که افشا شده است، عربستان سعودی مهمترین حامی مالی گروه های تروریستی سنی در جهان بوده است. کلینتون گفت این یک "چالش مداوم " برای مقامات عربستان است که با این اعمال به عنوان یک اولویت استراتژیک برخورد کنند. به گفته او، القاعده، طالبان و لشکر طیبه از جمله این گروه ها هستند.

عربستان سعودی در بسیاری از موارد متحد آمریکا بوده است و میانه روهای زیادی در عربستان هستند که از مقامات مذهبی بیزارند اما واقعیت این است که عربستان صادر کننده اسلام خشکه مقدس وهابی است که خود بدترین مانع کثرت گرایی مسلمانان و اعراب، مسئله آموزش و جنسیت در قرن اخیر است."

وی در پایان یادداشت خود گفت: "اهداف هسته ای ایران باید مورد بررسی و مراقبت قرار گیرد اما اگر مسئله هسته ای ایران را تنها منبع بی ثباتی منطقه تلقی کنیم در خواب غفلت به سر برده ایم".

گفتنی است این تحلیل نویسنده امریکایی در حالی صورت گرفت که بی بی سی فارسی در تازه ترین اخبار خود از سفر پادشاه عربستان به امریکا و دیدار با اوباما رییس جمهور این کشور به جهت افزایش همکاری و رابطه دو کشور گفت و نوشت:

"واشنگتن اولین دیدار ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی را به خاطر ولخرجی‌های دربار پادشاهی به خاطر خواهد سپرد.

کاروانی عظیم از اتومبیل‌های لوکس متعلق به صدها مقامی که پادشاه را در این سفر همراهی می‌کنند. گرفتن کل هتلی ۲۲۲ اتاقه که بنا به گزارش‌ها به دلیل این سفر به فرش قرمز مزین و مجهز به مبلمان طلایی رنگ شده است.

پیامی که رهبران آمریکا و عربستان در جریان دیدارشان فرستادند حاکی از روابط محکم دو کشور بود.

"قوی، عمیق و همیشگی" از جمله صفاتی بود که دو رهبر در هنگام دیدارشان در توصیف رابطه خود به کار بردند. دولت اوباما تاکید می‌کند که به کشورهای عربی در مقابل فعالیت‌های ایران که باعث بی ثباتی در منطقه می‌شود، کمک خواهد کرد.

آمریکا در مورد کمک به مقابله با تهدید ایران از جمله در زمینه امنیت سایبری، دریایی و افزایش همکاری برای مقابله با تروریسم پیشنهادهایی به کشورهای عربی داده است.

جیمز اسمیت، سفیر سابق آمریکا در عربستان سعودی معتقد است که کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، خواستار آن هستند که آمریکا در مورد برتری نظامی کیفی این کشورها نسبت به ایران به آنها تضمین بدهد."

با توجه به صحبت های فریدمن و گفته اخیر اوباما در دیدار با پادشاه عربستان این سوال پیش می آید که آیا اکنون که اوباما به دنبال کمک به کشور های عربی در مقابل فعالیت های ایران که به ادعای وی باعث بی ثباتی در منطقه می شود، است، در خواب غفلت بسر می برد؟
Share/Save/Bookmark