در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده؛
تلاش شهروندان پایتخت امریکا برای داشتن حق رای و نماینده
اخم و لبخند؛ مواضع ترامپ و کلینتون در برابر تلاش های ساکنان شهر واشینگتن
شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۵
کد مطلب: 38527
مولف :
 
ساکنان پایتخت امریکا در ناحیه کلمبیا در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور پرسیده اند که نامزدهای کنونی ریاست جمهوری برای محقق ساختن برابری دموکراتیک برای شهروندان ناحیه کلمبیا در کجا ایستاده اند؟
رسانه ایران (rasanehiran.com):
شهروندان امریکایی در ناحیه کلمبیا در پایتخت ایالات متحده، برای به دست آوردن حق رای و رسیدن به دموکراسی با داشتن نماینده در مجلس نمایندگان امریکا و همچنین سناتور در مجلس سنا تلاش می‌کنند.

ساکنان این ناحیه در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور پرسیده اند که نامزدهای کنونی ریاست جمهوری برای محقق ساختن برابری دموکراتیک برای شهروندان ناحیه کلمبیا در کجا ایستاده اند؟

آنها اظهارت دو نامزد کنونی انتخابات ریاست جمهوری امریکا را در سال های اخیر رصد کرده اند و امیدوارند که یکی از این دو پس از پیروزی به وعده هایی که درباره ناحیه کلمبیا داده عمل کند.

سخنان دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه، مربوط به سال های 2015 تا 2016 است که حق استقلال را برای ساکنان ناحیه کلمبیا و شهر واشینگتن دشوار و دور از دسسترس دانسته با این حال گفته که می توان به دشتن نماینده برای این ناحیه در مجلس اندیشید که امری درست است. در مقابل، اظهارات هیلاری کلینتون، دیگر نامزد ریاست جمهوری امریکا مربوط به سال های 2007 تا کنون بوده که گفته از استقلال ناحیه کلمبیا حمایت می کند.

اخم و لبخند؛ مواضع ترامپ و کلینتون در برابر تلاش های ساکنان شهر واشینگتن

ناحیه کلمبیا و شهر واشینگتن دی.سی
ناحیه کلمبیا در ایالات متحده ناحیه‌ای است که شهر واشینگتن، پایتخت امریکا در آن قرار دارد.

ساختمان «کاپیتال» که محل استقرار کنگره امریکا است و کاخ سفید و تمامی وزارتخانه‌های کشور نیز در این ناحیه قرار دارند. به این ترتیب، واشینگتن دی.سی که از سال ۱۸۷۱ به نام «جورج واشینگتن» نخستین رئیس جمهور دولت فدرال آمریکا نام‌گذاری شده‌، زیر نظر کنگره امریکا و خارج از حاکمیت تمامی ۵۰ ایالت این کشور قرار دارد و از نظر قانونی این ناحیه یک ایالت محسوب نشده است.

همین مساله باعث شده تا شهروندان امریکایی در منطقه‌ کلمبیا با نارضایتی از وضعیت سیاسی این ناحیه برای به دست آوردن حق رای و همچنین رسیدن به دموکراسی تلاش کنند. آنها تجمع می‌کنند، همایش می‌گذارند، امضا جمع می‌کنند و ... همه و همه فقط برای رسیدن به حق شهروندی‌شان است که دولت امریکا از آنها دریغ داشته است.

آنها پایگاه اینترنتی dcvote.org را به همین منظور راه اندازی کرده‌اند و حالا یک سازمان شده‌اند. DC Vote به عنوان یک سازمان آموزشی و حمایتی در سال ۱۹۹۸ تاسیس شده که به تامین امنیت کامل انتخابات نمایندگی و احقاق دموکراسی کامل برای ساکنان منطقه کلمبیا اختصاص یافته و اکنون به بیش از نیم میلیون نفر از ساکنان منطقه کلمبیا تعلق دارد.

آنها می‌گویند امریکایی‌هایی که در پایتخت ایالات متحده زندگی می‌کنند تمام مالیات خود را می‌پردازند، در جنگ‌ها می‌جنگند و جان خود را فدا می‌کنند، به هیئت‌های منصفه خدمت‌رسانی دارند اما با این وجود از رای دادن برای انتخاب نمایندگان خود در مجلس نمایندگان و مجلس سنا محروم‌اند. دولت امریکا نه اجازه داشتن نماینده‌ای‌ در کنگره را به آنها داده است و نه اجازه داشتن سناتوری در سنا.

مردم معتقدند با وجود اینکه ساکنان DC، شهردار خود و شورای شهر را انتخاب کرده‌اند، باز هم همه قوانین تصویب شده محلی و همچنین بودجه محلی باید برای بررسی و تصویب به کنگره ارسال گردد و البته در بسیاری موارد کنگره تصمیمات حکومت محلی را ملغی می‌کند. آنها در اعتراضات خود شعار می‌دهند: «مالیات دادن، آن هم بدون داشتن نماینده‌!»

DC Vote معتقد است با ایجاد حق رای برابر با سایر آمریکایی‌ها، به دخالت‌های کنگره در مسائل محلی پایان داده می‌شود و منطقه‌ی کلمبیا وضعیت بهتری به دست می‌آورد. آنها می‌گویند با داشتن حق رای برابر مانند شهروندان سایر ایالت‌های آمریکا می‌توان در مورد مسائل مهم ملی ایفای نقش داشته و برای مقابله با مشکلات محلی از منابع و آزادی بیشتری برخوردار باشند.

در حالی که هم جمهوری‌خواهان و هم دموکرات‌ها شعار می دهند که همه امریکایی‌ها سزاوار دموکراسی هستند، این سازمان می‌پرسد آیا بی‌عدالتی در مورد ناحیه کلمبیا حل خواهد شد؟! آن هم در شرایطی که برای اعطای حق رای به مردم منطقه، احتیاجی به اصلاح قانون اساسی کشور و یا ایالت دانستن این منطقه وجود ندارد.

Share/Save/Bookmark