یورونیوز: نشر اخبار غیرواقعی در فیسبوک بیش از مطالب 19 رسانه معتبر امریکا است
دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۲
کد مطلب: 39085
یورونیوز: نشر اخبار غیرواقعی در فیسبوک بیش از مطالب 19 رسانه معتبر امریکا است
این روزها بسیاری می پرسند که اگر فیسبوک و امثال آن وجود نداشتند دونالد ترامپ همچنان در راه کاخ سفید می‌بود؟
یورونیوز نوشت که بررسی و تجزیه و تحلیل انجام شده توسط یک وب سایت آنلاین حاکی است که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری امریکا واکنش ها، کامنت ها و اشتراک اخبار نادرستِ منتشر شده در فیسبوک بیشتر از مطالب ۱۹ رسانه و روزنامه و کانال خبری معتبر امریکا بوده است.

به گزارش رسانه ایران، وب سایت آنلاین بازفید نیوز (BuzzFeed News) نوشته که بازنشر و بازتاب اخبار غیرواقعی در فیسبوک بیشتر از مطالب منتشر شده توسط روزنامه نیویورک تایمز، واشنگتن پست، هاوفنگتون پست و یا شبکه های خبری همچون ان بی سی بوده است.

به نوشته این وب سایت، اوج واکنش ها و بازنشر اخبار غیرواقعی مربوط به انتخابات امریکا که به پیروزی دونالد ترامپ منجر شد در سه ماهه آخر رقابت های انتخاباتی بوده است.

بر اساس تجزیه و تحلیلی که این وب سایت انجام داده، اخبار غیرواقعی منتشر شده از سوی ۲۰ منبع که مربوط به انتخابات بودند در فیسبوک بیش از هشت میلیون بار و به طور دقیقتر ۸,۷۱۱,۰۰۰ بار بازنشر شدند.

در طرف مقابل، اخبار واقعی که از سوی همان تعداد یعنی ۲۰ منبع خبری معتبر منتشر شدند بیش از هفت میلیون بار و به طور دقیقتر ۷,۳۶۷,۰۰۰ بار بازنشر شدند.

بازفیدنیوز ادعا می کند از بین ۲۰ خبر غیرواقعی که بیشترین توجه مخاطبان را به خود جذب کردند، همه به جز سه خبر به طور علنی یا به سود دونالد ترامپ بود و یا برضد هیلاری کلینتون.

دو خبر غیرواقعی که بیشترین توجه را به خود جلب کرد و بیشتر از اخبار غیرواقعی دیگر در فیسبوک بازنشر شد عبارت بودند از «کلینتون به داعش سلاح فروخت» و «پاپ از دونالد حمایت کرد». خبرهای غیرواقعی دیگری نیز منتشر و بازنشر شد از جمله «ایرلند مهاجرانی را که از ترامپ می گریزند می پذیرد».

۱۵۶ میلیون امریکایی عضو فیسبوک هستند و گزارش شده، دو سوم آنها روی این سایت خبر دریافت می‌کنند. این روزها بسیاری می پرسند که اگر فیسبوک و امثال آن وجود نداشتند دونالد ترامپ همچنان در راه کاخ سفید می‌بود؟
Share/Save/Bookmark