بیش از هزار اسیر فلسطینی در زندان های اسراییل دست به اعتصاب غذای نامحدود زدند
دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۳
کد مطلب: 40515
بیش از هزار اسیر فلسطینی در زندان های اسراییل دست به اعتصاب غذای نامحدود زدند
بیش از هزار زندانی فلسطینی در زندان‌های اسرائیل در اعتراض به شرایط حبس دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

به گزارش رسانه ایران، حدود ۱۵۰۰ فلسطینی زندانی در اسرائیل اعتصاب غذای نامحدود اعلام کردند. به گفته‌ی "جمعیت اسرای فلسطینی"، اعتصاب‌کنندگان خواهان بهبود شرایط حبس هستند. امروز دوشنبه (۱۷ آوریل/ ۲۸ فروردین) روز آغاز اعتصاب اعلام شده است. فلسطینی‌ها هفدهم آوریل را به عنوان "روز اسرای فلسطینی" گرامی می‌دارند.

خانم حنان عشراوی، سیاستمدار فلسطینی، به ویژه از بازداشت اداری در اسرائیل انتقاد کرده است. در بازداشت اداری می‌توان افراد را "به دلایل امنیتی" بدون حکم دادگاه تا ۶ ماه از آزادی محروم کرد. بازداشت اداری ۶ ماهه را می‌توان به دفعات تمدید کرد.به گفته‌ی سخنگوی اداره‌ی زندان‌های اسرائیل، ۷۰۰ زندانی پیشتر خبر داده بودند که اعتصاب غذا خواهند کرد. بر این اساس، مأموران زندان در حال تهیه‌ی آمار از شمار دقیق اعتصاب‌کنندگان هستند؛ برخی زندانیان هم اعلام کرده بودند که به صورت نمادین به موج اعتصاب خواهند پیوست اما در ادامه غذا خواهند خورد.

چنین کارزاری در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است. به گفته‌ی منابع فلسطینی، زندانیان به خواست مروان برقوتی دست به اعتصاب زده‌اند. این سیاستمدار مشهور فلسطینی به حبس ابد محکوم شده و در زندان به سر می‌برد. او از رهبران انتفاضه‌ی دوم (۲۰۰۵ - ۲۰۰۰) و از محبوبترین سیاستمداران جنبش فتح است که بر اساس نظرسنجی‌ها حتی می‌تواند به رهبری تشکیلات خودگردان فلسطین برسد.

بنا بر آمار مؤسسه "الضمیر" که در زمینه حقوق زندانیان فعالیت می‌کند، در حال حاضر ۶ هزار و ۳۰۰ فلسطینی در زندان‌های اسرائیل هستند. به نوشته‌ی روزنامه "هاآرتص" اسرائیل، شمار زندانیان فلسطینی در طول ۱۸ ماه اخیر به صورت محسوسی افزایش یافته است.

اسرائیل در جریان جنگ ۶ روزه‌ی ۱۹۶۷ کرانه باختری رود اردن و شرق اورشلیم (بیت‌المقدس) را تصرف کرد. شرق بیت‌المقدس در ادامه جزیی از خاک اسرائیل خوانده شد؛ در ساحل غربی رود اردن هم شهرک‌های یهودی‌نشین ساخته می‌شوند. در کرانه غربی رود اردن حدود ۹/ ۲ میلیون فلسطینی زندگی می‌کنند.
Share/Save/Bookmark