سفیر امریکا: کانون معلمان هم خواهان برکناری شاه بود
سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۵
کد مطلب: 41235
سفیر امریکا: کانون معلمان هم خواهان برکناری شاه بود
در یک مورد معلمان به یک مسجد پناه برده بودند و پس از آنکه پنج نفر از آن‌ها دستگیر شدند این نامه را امضا کردند. تمامی این دادخواست‌ها علیه شاه بودند.
در اسنادی که سایت ویکی لیکس منتشر کرده، تلگراف ویلیام سالیوان، سفیر ایالات متحده در تهران نیز به چشم می خورد که در آن به موضع گیری کانون معلمان درباره محمدرضا شاه پهلوی اشاره شده است.

به گزارش رسانه ایران، ویلیام سالیوان در ۱۴ آذر ۱۳۵۷ در تلگراف خود از مواضع مشابه جبهه ملی و کانون معلمان درباره کناره گیری شاه از حکومت گزارش داده شده است. شیدا قماشچی در سایت تاریخ ایرانی به این موضوع پرداخته است.

تا دو ماه قبل از پیروزی انقلاب مردمی ایران در سال 1357، برخی جریانات سیاسی به تعبیر سفیر امریکا «میانه‌رو»، همچنان در پی یافتن «راه‌حل سوم» بودند که ناظر به کناره‌گیری محمدرضا شاه پهلوی از قدرت و سپردن امور به شورای سلطنت بود.

آقای سالیوان در این باره نوشته که محمد درخشش، رئیس کانون معلمان، در دیدار با مشاور سیاسی سفارت امریکا در ایران گفته بود که با تعداد زیادی از معلمان در ارتباط است و دادخواستی را نشان داد که معلمان زیادی از استان‌های مختلف آن را امضا کرده بودند. در یک مورد معلمان به یک مسجد پناه برده بودند و پس از آنکه پنج نفر از آن‌ها دستگیر شدند این نامه را امضا کردند. تمامی این دادخواست‌ها علیه شاه بودند.

ویلیام سالیوان همچنین نوشت که محمد درخشش شکایت داشت که در ابتدای سال او و همراهانش به دلیل انتشار نشریه و روزنامه بازداشت شده‌اند.
Share/Save/Bookmark