بی بی سی نامه ضد ایرانی را چگونه هدایت کرد؟
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۳
کد مطلب: 39265
مولف : محمود شریعتی
 
نامه ۳۰ نفر از مخالفان حکومت ایران در خارج از کشور به ترامپ که در آن درخواست شده آمریکا تحریم ها علیه ایران را تشدید کند، جنجال برانگیز شده است. بحث ها پیرامون این نامه به شبکه های اجتماعی کشیده شد. سیل حمله به این نامه که با هشتگ #نامه_به_ترامپ مشهور شد، بی بی سی را بر آن داشت که مخالفان و موافقان را کنترل کند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
نامه ۳۰ نفر از مخالفان حکومت ایران در خارج از کشور به ترامپ که در آن درخواست شده آمریکا تحریم ها علیه ایران را تشدید کند، جنجال برانگیز شده است. بحث ها پیرامون این نامه به شبکه های اجتماعی کشیده شد. سیل حمله به این نامه که با هشتگ #نامه_به_ترامپ مشهور شد، بی بی سی را بر آن داشت که مخالفان و موافقان را کنترل کند.
حمله به نویسندگان نامه به قدری بود که علاوه بر ایرانیان داخل و گروه های سیاسی مختلف در داخل، بخشی از اپوزیسیون خارجی جمهوری اسلامی نیز به این نامه واکنش نشان دادند و در مخالفت با آن بر آمدند.
این هجمه به قدری شدید بود که باعث دلخوری میان برخی از این چهره ها شد. به عنوان مثال احمد باطبی زیر شدید ترین انتقادات قرار گرفت. او و بسیاری از امضا کنندگان نامه به ترامپ از سوی کیوان حسینی (کارمند رادیو فردا) ناآشنا به مسائل سیاسی ایران خوانده شدند.
کیوان حسینی در صفحه فیسبوک خود نوشت:
«تقریبا هیچ کدامشان به استثنای مجید محمدی، نظراتشان را به طور مستمر درباره تحولات سیاسی ایران و جهان، در چارچوب مقاله نمی‌نویسند. یا اگر می‌نویسند جز احتمالا وبلاگشان یا فیس‌بوک، در هیچ یک از رسانه‌های معتبر مقالاتشان منتشر نمی‌شود.»
همچنین ابراهیم نبوی از مخالفان حکومت ایران با انتقاد بسیار تند از امضا کنندگان این نامه، آن را خطا و خیانت خوانده بود.
ابراهیم نبوی، روزنامه نگار مقیم خارج از کشور: نوشتن این نامه کمال بلاهت و خطای سیاسی است. از بسیاری و در واقع اکثریت امضاکنندگان نامه بعید نمی دانستم که چنین رفتار نابالغی از خود بروز دهند، اما همان چند انسان شریفی هم که در این جمع بودند نباید چنین خطایی می کردند. من بطور جدی از آن دوستان می خواهم که یک بار دیگر نامه شان را بخوانند و از مردم ایران و انسان های معقول در جهان عذرخواهی کنند و دیگر چنین خطاهای عظیمی نکنند. این شوخی از آن شوخی ها نیست، که بعدا کسی بگوید آقا نگه دار، این راه به پرتگاه بدنامی بدی ختم می شود.
علی علیزاده، کارشناسی که بارها از سوی بی بی سی فارسی به برنامه های مختلف دعوت شده نیز گفته است: با جنتی و مصباح زیر یک سقف زندگی می کنیم ولی با اپوزیسیون خائن به وطن نه.
بی بی سی فارسی نزاع میان گروه های مختلف اپوزیسیون بر سر نامه به ترامپ را در قالب برنامه نوبت شما مطرح کرد. جالب آنکه بی بی سی از میان موافقان نامه آرش سبحانی از طریق وب کم (گفتگوی تصویری) و ابراهیم نبوی از طریق خط تلفن را روبروی هم قرار داد.

بی بی سی موضوع را با این عنوان مطرح کرد: «انتقادهای متقابل: پاسخ طرفداران #نامه_به_ترامپ چیست؟»
بی بی سی نوشت: «از یک سو، آرش سبحانی، خواننده گروه کیوسک و از امضاکنندگان نامه و از سوی دیگر، ابراهیم نبوی، طنزپرداز معروف، بحث پرحرارتی داشتند که بر خلاف جو حاکم شبکه‌های اجتماعی، در عین اختلاف شدید، همراه با اظهار محبت و ارادت بود!»
این پاراگراف نشان می دهد که بی بی سی در پی آشتی میان موافقان و مخالفان است. در این برنامه آرش سبحانی و ابراهیم نبوی رو در روی یکدیپر قرار گرفتند و در انتهای برنامه هرچند ابراهیم نبوی نپذیرفت که نامه نگاری با ترامپ به نفع منافع ایران بوده است اما از رفتارش در برابر آرش سبحانی عذرخواهی نمود.

همچنین بی بی سی فارسی یک روش دیگر برای جهت دهی به فضای ضد #نامه_به_ترامپ استفاده کرد. این شبکه با طرح سوالات مخالفان نامه و خواندن پاسخ به آن پرسش ها از طرف کاربران توییتر که به صورت آنلاین برای بی بی سی ارسال می کردند منتقدان را در مقابل کاربارن فضای مجازی قرار دادند.

بی بی سی فارسی با این کار سعی کرد حداقل جریان علیه نامه اپوزیسیون به ترامپ را کنترل و به یک بازی دو سر برد برای مخالفان حکومت ایران بدل کند. جوّی که تا دیروز به شدت علیه نامه نویسان به ترامپ بود با یک برنامه تلویزیونی تلطیف شد. به کار بردن این تاکتیک عملیات روانی از سوی بی بی سی فارسی اهمیت فضای مجازی، پست های توییتری و فیس بوکی را برای این شبکه آشکار می سازد.

بخش هایی از ویدئوی این برنامه را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

تصویر زیر از صفحه مربوط به برنامه نوبت شما بی بی سی فارسی
Share/Save/Bookmark