صدای آمریکا نگران گرفتن سهم توریسم ترکیه توسط ایران
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۶
کد مطلب: 39355
مولف : محمود شریعتی
 
نا امنی در ترکیه رکود شدید و بی سابقه ای بر گردشگری این کشور حاکم کرده. کاهش ۴۰درصدی توریسم ترکیه علاوه بر خسارات مادی زمینه را برای کشور های امن خاورمیانه فراهم آورده تا توریست فراری از ترکیه را جذب کنند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

نا امنی در ترکیه رکود شدید و بی سابقه ای بر گردشگری این کشور حاکم کرده. کاهش ۴۰درصدی تعداد توریست در ترکیه علاوه بر خسارات مادی هنگفت، زمینه را برای کشور های امن خاورمیانه فراهم آورده تا توریست فراری از ترکیه را جذب کنند.
به گزارش رسانه ایران، صدای آمریکا در گزارشی تحلیلی به صنعت گردشگری در ایران و جزیره کیش پرداخته است. این شبکه با ذکر این سوال که «آیا کیش قطب گردشگری حلال خواهد شد؟» تلویحا نگرانی خود را از تبدیل شدن جزیره کیش به جایگزین شهرهای ترکیه نشان داد.
صدای آمریکا گزارش داد که به خاطر قوانین اسلامی از جمله عدم اجازه سرو مشروبات الکلی در هتل ها طرح ایران برای تبدیل کردن کیش به قطب گردشگری اسلامی (حلال) و رقیبی برای دبی با مشکل روبرو است. این درحالی است که نیاز نیست ایران چشم طمع به گردشگران دوبی داشته باشد بلکه جزیره کیش با جذب سهم ترکیه از توریست های فراری به راحتی به این امکان دست می یابد که با هزینه به مراتب کمتر از امارات گردشگران خارجی را به سمت خود بکشاند.
همچنین به نظر می رسد استدلال صدای آمریکا درباره موانع بر سر راه رونق گردشگری در کیش اشتباه است. صدای آمریکا معتقد است به خاطر محدودیت های اسلامی گردشگران حاضر به رفتن به جزیره کیش نخواهند شد. این درحالی است که اغلب قوانین مشابه ایران در خصوص مصرف مشروبات الکلی در دوبی نیز برقرار می باشد.
در سال ۲۰۱۶ افت شدیدی در صنعت توریسم ترکیه اتفاق افتاد. روزنامه ترکی حریت از زیان ۱۰میلیارد دلاری ترکیه به خاطر ناامن شدن این کشور نسبت به گذشته نوشت و افزود صنعت توریسم دچار افت ۳۵ درصدی درآمد شده است. طبق آمار این نشریه تعداد توریست ها از مهمترین کشور های اروپا به شدت کاهش یافته که شامل روسیه ۸۰%، ایتالیا۵۹%، فرانسه۳۵%، انگلیس۳۲%، آلمان۳۰% و هلند ۲۶% می باشد.
ترکیه از سال 1996 سرمایه گذاری کلان در بخش توریسم این کشور را آغاز کرد و با رشدی آرام از کمتر از ۲۰ میلیون توریست در سال 1996 به ۵۸ میلیون توریست در سال ۲۰۱۵ رسید. اما در سال ۲۰۱۶ با افت ۲۳ میلیون نفری بازگشتی ناگهانی به وضعیت اش در سال ۲۰۰۷ انجام داد.

بمب گذاری های اخیر در شهرهای آنکارا، استانبول و شهرهای مرزی در اوایل سال گذشته ترکیه را برای توریست ها ناامن کرد. ترور سفیر روسیه در آنکارا و حمله به کلوب شبانه رینا در محله بشیکتاش ترکیه نیز اوج این ناامنی ها در چند سال اخیر ترکیه محسوب می شود.
سهم گردشگران خارجی در ایران تنها ۷% و در ترکیه ۵۵% می باشد. این آمار نشان دهنده پتانسیل بالای ایران برای جذب گردشگران خارجی می باشد.

Share/Save/Bookmark