علت مانور BBC بر روی شایعه دستگیری سه پاسدار ایرانی توسط عربستان چیست؟
سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۲
کد مطلب: 41019
مولف :
 
علت مانور BBC بر روی شایعه دستگیری سه پاسدار ایرانی توسط عربستان چیست؟
حذف تاریخ دستگیری و تغییر هویت افراد دستگیر شده از ماهیگر به عضو سپاه می توانست نمایش قدرت عربستان سعودی در برابر عملیات قدرتمند موشکی سپاه ایران قلمداد شود و از پیامدهای عملیات ایران بکاهد.
رسانه های ایران (rasanehiran.com):
روز جمعه، 26 خرداد، عربستان سعودی از دستگیری سه ایرانی در آب های نزدیک به این کشور خبر داد. این تاریخ درست دو روز پیش از عملیات موشکی ایران، در یکشنبه شب، 28 خرداد است.

خبر دستگیری ماهیگیران ایرانی اما در روز نخست اهمیت چندانی برای رسانه های برون مرزی از جمله BBC فارسی و VOA پیدا نکرد و تا حدودی با همان سیاست حفظ اختلاف میان ایران و عربستان انعکاس یافت چرا که یکی از این ماهیگیران با شلیک نیروهای عربستانی کشته شد. ولی این رویه در روزهای بعد تغییر کرد.

با رسانه ای شدن عملیات موشکی ایران علیه داعش در مناطق تحت اشغال آنها در سوریه و تبدیل این اقدام به تیتر نخست رسانه های جهان، رویه BBC و رسانه های برون مرزی به تلاش برای کاستن از حجم تاثیر عملیات بر افکار عمومی جهان، منطقه و اعراب تبدیل شد.

رسانه های برون مرزی ابتدا با گمانه زنی و ایجاد شایعه درباره هویت ماهیگران دستگیر شده، سه نفر شهروند ایرانی دستگیر شده از سوی عربستان در روز جمعه را سه عضو سپاه پاسداران معرفی کردند. ایجاد این شایعه با عدم انعکاس درست تاریخ دستگیری ماهیگیران در روز جمعه همراه بود تا این بازداشت به بعد از عملیات موشکی ایران نشان داده شود.

به این ترتیب، حذف تاریخ دستگیری و تغییر هویت افراد دستگیر شده از ماهیگر به عضو سپاه می توانست نمایش قدرت عربستان سعودی در برابر عملیات قدرتمند موشکی سپاه ایران قلمداد شود و از پیامدهای عملیات ایران بکاهد.

اما مقام های ایرانی بلافاصله در برابر این شایعه که عربستان سعودی به آن دامن زد، موضع گرفت و هویت افراد دستگیر شده را ماهیگیر اعلام کردند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد، گفت که عربستان مدعی است که تعدادی از صیادان بازداشت شده وارد آب های مرزی آن کشور شده‌اند. او گفت که به طور معمول، صیادها دارای دستگاه های ناوبری دقیقی نیستند. آقی نوبخت تذکر داد که هیچ وقت در این مسایل، به سوی صیادان تیراندازی نمی‌شود و اقدامات معمولی درباره بازگرداندن این صیادان انجام می گردد.

سردار رسول سنایی‌راد، معاون سیاسی سپاه پاسداران هم بازداشت اعضای خود از سوی عربستان را تکذیب کرد. او گفت که عربستان سعودی به ایجاد یک جنگ روانی دست زده و ادعای آنها فاقد هرگونه ارزش خبری‌ است. به گفته معاون سیاسی سپاه ایران، این کار سعودی ها، یک نوع ابداع ناشیانه در عرصه جنگ روانی است که آل سعود برای پاسخ به نیازهای روانی تبلیغی دنبال می‌کند و هیچ گذاره‌ای نمی‌تواند مؤید این ادعا باشد.

مجید آقابابایی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ایران، نیز گفت که بازداشت شدگان، سه نفر با اسامی مشخص و اهل بوشهر هستند و هیچ ادله‌ای که حکایت از نظامی بودن این سه فرد باشد، وجود ندارد چرا که این افراد کارگرانی بودند که با قایق‌های معمولی به صیادی می‌پرداختند.

برخلاف اعلام موضع رسمی ایران و حتی روشن شدن هویت دقیق ماهیگیران دستگیر شده، حفظ خط خبری این بازداشت در BBC فارسی کمرنگ نشد و این شبکه و سایر شبکه های فارسی زبان برون مرزی، از جمله رادیو فردا و صدای امریکا، این خبر را همچنان به عنوان قدرت نمایی عربستان در برابر ایران، آن هم در برابر عملیات موشکی ایران، حفظ کردند.

جالب تر آنکه رادیو زمانه، با پیروی از رسانه های سعودی و خبرگزاری رسمی عربستان، تاریخ بازداشت ماهیگیران ایرانی را از روز جمعه، 26 خرداد، به روز دوشنبه، 29 خرداد، یعنی روز بعد از عملیات موشکی ایران، تغییر داد.

اقدامی در حمایت رسانه ای از عربستان سعودی که تلاش دارد از بار روانی عملیات موشکی ایران علیه داعش بر سران سعودی و افکار عمومی بکاهد. جالب تر آنکه عملیات موشکی ایران با سکوت و بایکوت خبری صد در صدی رسانه های سعودی همراه بوده است.
Share/Save/Bookmark