تلاش بی بی سی در مقابله با سیاست جمعیتی ایران
يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۰۲
کد مطلب: 21499
با تغییر سیاست دولت ایران مبنی بر افزایش جمعیت میزان ولادت در کشور رو به افزایش است. به خصوص با توسعه سیاست های بهداشتی و توسعه درمانگاه های روستایی افزایش زاد و ولد محسوس تر شده است. اما بی بی سی فارسی همچنان بر طبل مخالفت با سیاست افزایشی می کوبد.
پس از تغییر سیاست جمعیتی و مقابله با روش های جلوگیری از بارداری در ایران و سخنان رهبری در این مورد و نیز استقبال مردم، بی بی سی فارسی سعی کرد به طرق مختلف به این موضوع بپردازد.

این رسانه با انتشار گزارشات و مقاله ها و اختصاص برنامه هایی در این زمینه، ذهن مخاطبان را به شیوه های مختلف از جمله متعصب نشان دادن جریان های اخلاقی، ارائه تعریفی جدید از خانواده برای مقابله با سیاست افزایش جمعیت، ایجاد یاس و نا امیدی از آینده، بی توجهی به سیاست های جمعیتی و ... مشغول می دارد.

در آخرین گزارش با اشاره به سخنان محمد ناظمی اردکانی رییس سازمان ثبت احوال ایران، سعی کرد پایین بودن جمعیت ایران و کاهش نرخ باروری را نشان دهد.

این رسانه نوشت:


بی بی سی در ادامه عنوان داشت:نکات قابل توجه این است که:

1. با توجه به آمار بانک جهانی، متوسط نرخ باروری در جهان حدود 2 درصداست، نرخ باروری در انگلیس 1.3 و در ایران طبق آخرین گزارشات 1.9 درصد است که این به منزله افزایش رشد جمعیت ایران است. ایران از انگلیس که بخش قابل توجهی از جمعیت خود را مدیون مهاجران اروپایی و غیر اروپایی به این کشور است. که هر کدام فرهنگ های متفاوتی را به انگلستان آورده اند. تا سال 2011 میلادی 7.5 میلیون مهاجر در بریتانیا زندگی می کنند که 13 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.


2. در این گزارش به افزایش جمعیت در سال ۹۳ و استقبال مردم از سیاست های جدید جمعیتی اشاره ای نشده است.

با تغییر سیاست دولت ایران مبنی بر افزایش جمعیت میزان ولادت در کشور رو به افزایش است. به خصوص با توسعه سیاست های بهداشتی و توسعه درمانگاه های روستایی افزایش زاد و ولد محسوس تر شده است.

مدیر کل دفتر اطلاعات ، آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال ضمن ارائه آخرین آمار وقایع حیاتی تولد، ازدواج، طلاق و فوت در هشت ماه امسال گفت: آمار ولادت با میزان ۴.۱% از مرز یک میلیون نفر گذشت.

علی اکبر محزون در گفتگویی خبری به آمار ولادت ها اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان آبان یک میلیون و ۱۲ هزار و ۵۱ ولادت در سراسر کشور به ثبت رسید، نرخ رشد جمعیت از سال ۹۱ که ۲.۹ درصد بود در سال ۹۲ به ۳.۵ درصد و امسال تاکنون به ۴.۱ رسیده است که این رشد متعادل با انجام اقدامات فرهنگی حاصل شده است.

وی با اشاره به شیب ملایم افزایش آمار ولادت تاکید کرد: باید سعی کنیم برای افزایش آمار ولادت و رشد جمعیت به یک پایداری در این حوزه برسیم به طوری که در حال حاضر تا حدودی نسبت به سال گذشته به این امر دست پیدا کردیم.

3. با جایگزینی سیاست کنترلی-افزایشی به جای کنترلی-کاهشی و تصویب این سیاست، خدمات رفاهی و بهداشتی نیز به این سمت رفته و  فرزند آوری به نسبت گذشته با شرایط بهتری مواجه شد، به عنوان مثال در بیمارستان های دولتی زایمان طبیعی به صورت رایگاه انجام می شود، مراکز درمانی روستایی از محل بودجه اختصاصی خود تجهیز شده اند و خدمات پاراکلینیکی به مراتب در دسترس بیشتری است.
Share/Save/Bookmark