تصویری که BBC از شیمون پرز نمایش می دهد!
چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۹
کد مطلب: 38086
تصویری که BBC از شیمون پرز نمایش می دهد!
سایت BBC فارسی، به جای اشاره به جنگ افروزی ها و کشتار مردم فلسطین و لبنان توسط پرز، از وی به عنوان یکی از حامیان صلح که جایزه صلح نوبل را دریافت کرده، یاد می کند.

به گزارش رسانه ایران، رسانه‌های اسرائیلی بامداد روز چهارشنبه از مرگ «شیمون پرز» رئیس و نخست وزیر پیشین اسراییل بعد از سکته و خونریزی مغزی و اغمای دو هفته‌ای، خبر دادند.

«شیمعون برنسکی» معروف به شیمون پرز در تاریخ ۲ آگوست ۱۹۲۳ در شهر ویشنوا در لهستان به دنیا آمد. پدر و مادر او در سال ۱۹۳۲ به فلسطین مهاجرت کردند.

وی در سال ۱۹۴۷ به عنوان مسئول خرید سلاح به سازمان شبه نظامی و تروریستی «هاگانا» پیوست. مأموریت این سازمان حملات تلافی جویانه علیه اعراب فلسطینی بود. این گروه به عملیات مسلحانه ضد مسلمانان پرداخته و همچنین به عملیات اسکان مهاجرنشین‌ها مشارکت کرد و در مهاجرت قانونی و غیرقانونی صهیونیست‌ها یاری رساند.

پرز در سال‌های بعدی سمت‌های نظامی متعددی از جمله فرمانده نیروی دریایی ارتش اسراییل، سرپرست هیات توسعه روابط نظامی اسرائیل-آمریکا در وزارت جنگ، دبیرکل این وزارتخانه، مسئولیت پروژه ساخت نیروگاه هسته‌ای «دیمونا» و وزارت جنگ اسراییل را بر عهده داشت و در تمام این سال‌ها جزو اولین نفرات در کشتارهای گسترده فلسطینیان به دست رژیم جعلی اسرائیل بوده است. تلاش‌های پرز باعث شد اسراییل به سلا‌ح‌های اتمی و کشتار جمعی دست یابد.

وی از کسانی بود که «انتفاضه اول» فلسطینیان را در سال ۱۹۸۷ به شدت سرکوب و از سیاست نظامی «آریل شارون» نخست وزیر وقت این رژیم برای به کارگیری مشت آهنین ارتش در مقابله با عملیات‌های استشهادی فلسطینیان حمایت می‌کرد.

شیمون پرز تلاش‌های زیادی هم برای گسترش شهرک‌های غیرقانونی اسراییل در اراضی فلسطینیان انجام داده و نظام آپارتاید اسرائیلی را پرورش داد.

او در سال ۱۹۸۲ از حامیان اصلی تجاوز جنگی اسرائیل به لبنان به شمار می‌رفت. در آن جنگ بیش از ۲۰ هزار غیرنظامی کشته شدند.

پرز در سال ۱۹۹۶ زمانی که نخست وزیر اسراییل بود، عملیاتی را با نام «خوشه‌های خشم» را برای مقابله با نیروهای مقاومت لبنان آغاز کرد.

یکی از فجایعی که در جریان آن جنگ رخ داد، حمله اسرائیل به اردوگاه آوارگان «قانا» واقع در جنوب لبنان بود.
در آن حمله، واحدهای توپخانه‌ای ارتش اسرائیل این اردوگاه را که ۸۰۰ غیرنظامی فلسطینی در آن حضور داشتند، هدف قرار دادند. بیش ۲۰۰ نفر در آن حمله کشته و زخمی شدند.

پرز درباره این حمله ادعا کرد همه چیز مطابق با منطق و روش مسئولانه انجام شده و وجدانش در آرامش به سر می‌برد. بعد از آن بود که لقب «جلاد قانا» به شیمون پرز داده شد.

در زمان ریاست پرز، ارتش اسراییل در سال ۲۰۰۸ عملیات «سرب گداخته» را علیه نوار غزه و با هدف از بین بردن جنبش مقاومت اسلامی «حماس» آغاز کرد که منجر به کشته شدن صدها زن، مرد و کودک فلسطینی در این منطقه شد. پرز هرگز بخاطر این اقدام جنایتکارانه عذرخواهی نکرد.

با این حال، سایت BBC فارسی، به جای اشاره به جنگ افروزی ها و کشتار مردم فلسطین و لبنان توسط پرز، از وی به عنوان یکی از حامیان صلح که جایزه صلح نوبل را دریافت کرده، یاد می کند.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000038/nf00038086-1.png

Share/Save/Bookmark