بازی بی قاعده رسانه ای علیه ایران
سه شنبه ۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۵۰
کد مطلب: 36466
مولف : محمود شریعتی
 
بی بی سی فارسی چطور می تواند از عملکرد خود در برابر مردم ایران و افغانستان دفاع کند؟ مگر بی بی سی فارسی یک رسانه آزاد نیست و مگر بی بی سی فارسی نمی بیند که برخلاف عرف و اصول بین المللی، قواعد رسمی سازمان ملل برای برخی کشور ها رعایت نمی شود و برای برخی دیگر می شود، پس چر لااقل به حد وسع و توان خود در گزارش هایش به دادخواهی از حقوق بشر بر نمی خیزد؟ پس حداقل اتیکت بی طرفی رسانه ای را از ظاهر اتوکشیده اش بردارد و رسما اعلام کند که رسانه سیاست های آمریکا و انگلیس در خاورمیانه است. آنگاه هیچ خرده ای بر گزارشات جهت دار و نیش زن این رسانه تزویر نیست.
رسانه ایران ( Rasanehiran.com):
پیروز بلامنازع میدانِ برجام و مذاکره ایران و غرب آیت الله خامنه ای رهبر ایران است. او که قبل از شروع مذاکرات تذکر داده بود که نمی توان به آمریکا اعتماد کرد و پیش بینی کرده بود که طرف آمریکایی به قرارداد خود پایبند نخواهد بود. با این حال اجازه مذاکره به تیم محمد جواد ظریف را صادر کرد و تا بالاترین حد از تیم غیور و شجاع ایرانی حمایت کرد. اما سرانجام شد آنچه شد. شرایط پس از برجام به گونه ای رقم خورده است که همه متفق القول هستند که آمریکا به تعهدات خود عمل نکرده است. این را بان کی مون، یوکیا آمانو و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا صراحتا و جان کری تلویحا به آن اشاره کردند.
با این حال، برجام اگر تاکنون دستاورد اقتصادی برای ایران نداشته اما دستاورد های سیاسی بهمراه داشته است. بعد از برجام بود که نیروهای سپاه قدس و حزب الله لبنان توانستند فتوحات گسترده ای در سوریه به همراه ارتش این کشور و عراق به همراه «حشد الشعبی» بدست آورند. و تا امروز، موفقیت ها از جمله فتح فلوجه را نیز می توان در همین امتداد ارزیابی کرد.
در اواخر بهمن سال گذشته بود که بحث ورود نظامی عربستان به خاک سوریه منتفی شد و نیروهای خلیفه ی سعودی به ائتلاف آمریکایی ضد داعش پیوستند و عملا توطئه آنها برای گسترش جنگ در خاورمیانه ناکام ماند. عربستان سعودی دو ماه قبل یعنی در آذر ماه ۹۴ خبر از تشکیل ائتلاف ضد داعش با شرکت برخی کشور های اتحادیه عرب داده بود. با این حال ابعاد سیاسی برجام تا آنجا بود که باراک اوباما را مجبور کرد گستاخی های وزیر خارجه سعودی درباره پیشنهاد حمله آمریکا به ایران را اینچنین پاسخ دهد که منافع ملی آمریکا بازیچه نیست که قربانی ترس سعودی ها از گسترش قدرت ایران در منطقه خاورمیانه شود و جمله معروفش که گفت: «ایران و عربستان باید یاد بگیرند که چگونه منطقه را بین خود تقسیم کنند».
از نظر اقتصادی اما آمریکایی ها روی دورویی را سپید کردند. با آنکه ظاهرا سوئیفت آزاد شده است و تحریم های هسته ای برداشته شده اند اما عملا هیچ شرکتی حاضر به تجارت نیست و گویا در استعلام این شرکت ها از وزارت خزانه داری آمریکا پالس آنچنان مثبتی دریافت نمی شود. شرکت های بیمه نیز هنوز جرات ورود به بازار تجارت با ایران را ندارند. در همین گیر و دار ۲ میلیارد دلار از دارایی های ایران به گناه نکرده توقیف شده و گفته می شود پرونده توقیف بیش از ۵۰ میلیارد دلار دیگر نیز در جریان است. 
امروز نیز بی بی سی فارسی در یادداشتی از کشف جدید خودش رونمایی کرد و از تاثیر صحبت های سید حسن نصرالله بر بلوکه دارایی های ایران نوشت و دزدی آمریکایی را به نوعی توجیه کرد. همزمان مهمترین رقیب ایران در منطقه خاورمیانه از مصونیت سیاسی و اقتصادی غیر عادی برخوردار است. سعودی ها که به طور رسمی از ۲ سال گذشته وارد جنگ با یمنی ها شده اند و نهاد های بین المللی هم بر کودک کشی آن ها گواهی می دهند نه تنها تحت تحریم و فشار بین المللی موثر قرار نگرفته بلکه پرونده سیاه سعودی ها در ارتباط با فاجعه تروریستی یازدهم سپتامبر که دنیا به خاطر آن زیر و رو شد و تاوان آن جنایت را میلیون ها بی گناه عراقی و افغانی دادند معلق شده و اخیرا نیز از لیست سیاه حامیان تروریسم در سازمان ملل حذف شد. و در سکوت رسانه ای بی بی سی فارسی و صدای آمریکا و رادیو فردا و یورونیوز و دویچه وله و ... این عجایب چندگانه علیه ایران در تاریخ جهان ثبت شد که از یک طرف بی عدالتی و ظلم آمریکا به ملتی که پول و سرمایه اش را در عراق و سوریه صرف مبارزه با تروریسم (داعش) می کند، از طرف دیگر نا جوانمردانه و خلاف قواعد عرفی و حتی اصلی بین المللی که قبلا بر سر آن مذاکره و توافق شده، مورد تحریم و فشار های اقتصادی و سیاسی جور و ناجور قرار می گیرد و از طرف دیگر با بی رحمی تمام از سوی رسانه های به ظاهر فارسی زبان و در حقیقت انگلیسی و آمریکایی نژاد مورد توجیه قرار می گیرد که بله چون ایران از حزب الله دفاع کرده و حزب الله در لیست تروریسم آمریکا است پس نمی توان در برابر ضایع شدن حقوق ایرانی ها حرفی زد چرا که این یک مسئله منطقی است. با آنکه خود بی بی سی فارسی به واسطه گزارش های میدانی خبرنگارانش (نفیسه کوهنورد و ژیار گل) در پوشش حمایتی که از پول ایران تامین شده، نقش سپید حزب الله لبنان در مبارزه با تروریسم را می داند و کاملا اشراف اطلاعاتی دارد که امنیت خاورمیانه توسط چه کسانی تامین و توسط چه کسانی تهدید می شود، اما زبان این رسانه در دفاع از حق ایران و اعتراض به ناحق آمریکا کوتاه است. در طول ۶ ماه اخیر از اجرای برجام، بی بی سی فارسی حتی یک گزارش کوتاه از خدمات امنیتی و نظامی ایران به ساکنان و مردم منطقه تهیه نکرد و در عوض هرچه توانست کوشید تا با گزارش های جهت دار از لشکر فاطمیون، سپاه قدس و نیروهای حزب الله در سوریه و عراق ضد امنیت و ضد صلح بسازد.
بی بی سی فارسی چطور می تواند از عملکرد خود در برابر مردم ایران و افغانستان دفاع کند؟ مگر بی بی سی فارسی یک رسانه آزاد نیست و مگر بی بی سی فارسی نمی بیند که برخلاف عرف و اصول بین المللی، قواعد رسمی سازمان ملل برای برخی کشور ها رعایت نمی شود و برای برخی دیگر سختگیرانه می شود، پس چرا لااقل در گزارش هایش به دادخواهی از حقوق بشر بر نمی خیزد؟ پس حداقل اتیکت بی طرفی رسانه ای را از ظاهر اتوکشیده اش بردارد و رسما اعلام کند که رسانه سیاست های آمریکا و انگلیس در خاورمیانه است. آنگاه هیچ خرده ای بر گزارشات جهت دار و نیش زن این رسانه تزویر نیست.
Share/Save/Bookmark