انتخابات شروع نشده، تئوری تقلب کلید خورد
سه شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۵
کد مطلب: 32956
انتخابات شروع نشده، تئوری تقلب کلید خورد
اپوزیسیون در این فرضیه خود کسب رای افرادی را که در دوره انتخابات قبل خبرگان جزو 6 نفر اول بودند را در انتخابات کنونی مساویِ با تقلب در انتخابات معرفی می کند. و از هم اکنون اذهان عمومی را برای عدم رای به ایشان آماده می کند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
چند روزی است که برخی رسانه های فارسی زبان، با هر بهانه ای سعی در شک و شبه برای رای دادن میان مخاطبان خود دارند. حتی در برخی موارد نیز برای آن دسته مخاطبان خود که عزم شرکت در انتخابات ۷ اسفند را نیز دارند، با تجویز نسخه ای جهت عدم رای به برخی کاندیداهای انتخابات، سعی در حذف برخی افراد سرشناس لیست مدرسین جامعه قم دارند.

آیت الله یزدی، آیت الله جنتی و آیت الله مصباح یزدی، سه نفری هستند که بیشترین حاشیه برای آنان ساخته شده است.

این افراد کسانی هستند که در انتخابات دوره گذشته توانستند جایگاه چهارم، پنجم و ششم آرای صندوق های تهران را بدست آورند. محمد یزدی با ۹۷۰۱۹۲ رای، احمد جنتی با کسب ۹۲۹۴۰۳ رای و محمدتقی مصباح یزدی با ۸۷۹۸۸۳ رای توانستند به راحتی بر صندلی های خبرگان بنشینند.

اما نکته جالب توجه آنکه پس از دعوت این رسانه ها به سه نفر مذکور، اکبر گنجی یکی از چهره های اپوزیسیون خارج از کشور، در مطلبی در سایت رادیو زمانه، به ارائه تئوری تقلب پیش از شروع انتخابات پرداخته است.
گنجی در مقاله خود با اشاره به صحبت های انتخاباتی احمد خاتمی مبنی بر "یقین دارم لیست جامعه مدرسین رای می آورد، اما لیست این ها رای نمی آورد" یقین احمد خاتمی را نشانه تقلب حتمی در انتخابات معرفی کرد. خاتمی که این صحبت ها را پس از دخالت رسانه های فارسی زبان اظهار کرده بود همچنین گفت " به کوری چشم این ها ( رسانه های فارسی زیان ) همین افرادی را که گفته اند رای ندهید درصدر لیست قرار می گیرند". صحبت های انتخاباتی که گنجی آن را نشانه گاف احمد خاتمی در تقلب و کسب رای یزدی، مصباح و جنتی قلمداد کرد.


همچنین اکبر گنجی بدون در نظر گرفتن آرای بالای آن سه نفر در انتخابات قبلی خبرگان ( انتخاباتی که از سوی رسانه های فارسی زبان نه تقلبی بوده و نه حتی مهندسی آرا ) پیشاپیش به استقبال تقلب و مهندسی آرای ایشان رفته و گزینه های محتمل تقلب را بررسی می کند.

با همه این تفاسیر، اگر گزینه ای جز گزینه این رسانه ها از صندوق های انتخاباتی بیرون بیایدف احتمالا ما شاهد " تقلبی " دیگر خواهیم بود. از یک طرف بی بی سی فارسی برای عدم کسب رای آنان تمرکز کرده و از طرف دیگر اکبر گنجی پیروزی ایشان را نشانه تقلب معرفی می کند و این دو دستورالعمل در حالی منتشر می شود که با نگاهی به نگاهی به آمار بالا، احتمال رای آوردن آن سه نفر دور از ذهن نخواهد بود.

در انتخابات های مختلف بارها موارد تقلب به خصوص در مناطق دور از مرکز بارها به چشم خورده است اما بدون در نظر گرفتن نظرات افراد تندرو در جناح های مختلف و بررسی نظرات چهره های میانه رو در دو جریان سیاسی در ایران، می توان به این نتیجه رسید که تقلب سازمان یافته شده در ایران تاکنون رخ نداده است.
حتی در مورد انتخابات سال 88 که شایعه تقلب به صورت گسترده توسط رسانه های منتشر شد، بعدها حتی اصلی ترین چهره های نزدیک به جریان معترض نیز، وجود تقلب در انتخابات را تکذیب کردند.

سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات می گوید، به میرحسین موسوی گفته که در انتخابات سال ۸۸ تقلب نشده است. آقای خاتمی گفته که «من شنبه پس از انتخابات به دیدن میرحسین موسوی رفتم و به او گفتم ممکن است تخلفی در انتخابات صورت گرفته باشد اما تقلبی که رای تو را عوض کرده باشد، اتفاق نیفتاده است. من مطمئنم که شما رای نیاورده‌ای».

علی مطهری نیز در این باره معتقد است "سیستم برگزاری انتخابات با توجه به ناظران به گونه‌ای است که امکان تقلب به آسانی فراهم نیست و نتیجه واقعی با مقدار جزئی تخلفات اعلام می‌شود."

همچنین سعید حجاریان، تئورسین اصلاحات نیز معتقد است که در سال ۸۸ تقلب نشده و مردم به محمود احمدی نژاد رای داده بودند.
Share/Save/Bookmark