یک تحلیلگر: نهاد سیاسی امریکا به اسرائیل خدمت می کند
يکشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۰
کد مطلب: 32866
یک تحلیلگر: نهاد سیاسی امریکا به اسرائیل خدمت می کند
یک تحلیلگر و محقق امریکایی می‌گوید نهاد سیاسی این کشور برای دهه‌ها به طور کامل در خدمت اسرائیل بوده است.
دکتر کوین بَرِت، نویسنده کتاب «ما شارلی ابدو نیستیم» و پژوهشگر مطالعات عربی و اسلامی، روز شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی پرس تی وی در واکنش به سخنان تد کروز، نامزد حزب جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری امریکا این اظهارات را بیان کرد.

کروز پیش از این گفته بود اگر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، «فلسطینیان را نادیده گرفته و به اسرائیل خدمت می‌کند».
تد کروز جمعه شب در یک گردهمایی در کارولینای جنوبی گفت: «بگذارید این مسئله را روشن کنم: من به عنوان رئیس جمهور، قصد ندارم بی‌طرف باشم. به عنوان رئیس جمهور، بدون هیچ واهمه‌ای در کنار دولت اسرائیل خواهم بود.»

کروز همچنین سخنان دونالد ترامپ، رقیب خود که گفته بود در درگیری طولانی مدت اسرائیل و فلسطین، بی‌طرف خواهد ماند را محکوم کرد.

دکتر بَرِت گفت شنیدن این اخبار «تعجب آور نیست چرا که این دقیقا همان کاری است که تمام نهادهای سیاسی امریکا برای سالها و دهه‌های متمادی انجام می‌داده اند.»
وی افزود: «اما این رفتار مودبانه نیست، خصوصا در قبال فلسطینیانی که برای مدت طولانی از توسعه طلبی، خشونت و مسلماً نسل‌کُشی اسرائیل که با هزینه مالیات‌دهندگان امریکایی انجام می‌شود، رنج کشیده‌اند.»

این تحلیلگر در ادامه گفت: «به نظر می‌رسد تد کروز نیز همانند دیگر نامزدهای حزف جمهوری خواه در رقابتی با افراد دیگر قرار دارد تا نشان دهد چه کسی می‌تواند بیشتر به دولت اسرائیل اعلام سرسپردگی و وفاداری مطلق کند. اسرائیل یک نهاد خارجی است که حتی همسایگان و مردم منطقه هم آن را مشروع نمی‌دانند.»

وی افزود: «شرایط عجیبی است. یک (کشور) در تلاش برای دستیابی به شرایط دیگری، به شدت خسارت می‌بیند. شرایطی که در آن رهبران و رهبران آینده تنها به فکر خودشان هستند و به قدرتی کوچکتر و منفور در سطح جهانی اعلام وفاداری می‌کنند. این (شرایط) واقعا بی سابقه است.»

بَرِت در ادامه گفت: «و این نه تنها بی سابقه که شرم آور نیز هست. به عنوان یک امریکایی نمیتوانم باور کنم که مردم این کشور اجازه داده اند رهبرانشان این گونه توسط قدرتی خارجی ربوده شوند!»
Share/Save/Bookmark