کارهایی که با 2 میلیارد دلار می‌ شد انجام داد
يکشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۷
کد مطلب: 34738
کارهایی که با 2 میلیارد دلار می‌ شد انجام داد
معادل ریالی دو میلیارد دلار از دارایی های ایران که به صورت غیرقانونی توسط آمریکا توقیف شده رقمی در حدود 7 هزار میلیارد تومان است.
با احتساب قیمت حدود ۳۵۰۰ تومانی دلار در بازار دو میلیارد دلار رقمی در حدود ۷ هزار میلیارد تومان می شود. برای درک بهتر این رقم شاید بهتر باشد آن را با یارانه نقدی پرداختی مقایسه کنیم.
آخرین برآوردها نشان می دهد دولت ماهانه حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی توزیع می کند. به این ترتیب معادل ریالی پول توقیف شده ایران تقریبا پول دو ماه یارانه نقدی کل یارانه‌بگیران کشور است.

اگر بدهی دولت به صندوق بازنشستگان فولاد را هم حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر بگیریم، این پول توقیف شده حدودا یک سوم بدهی دولت به صندوق بازنشستگان فولاد است.
دولت در بودجه امسال مجاز به انتشار ۱۲.۵ هزار میلیارد اوراق بدهی بابت پرداخت به طلبکاران است و پول توقیفی معادل بیش از نصف این رقم است.

طبق اعلام مسئولان مربوط هزینه ایجاد هر شغل در سال ۹۳ حدود ۱۶۰ میلیون تومان بوده است.
حال اگر به طور متوسط دو تورم ۱۵ درصدی یعنی ۳۰ درصد را به این مبلغ اضافه کنیم، هزینه ایجاد هر شغل در سال جاری حدود ۲۰۰ میلیون تومان می شود. با این احتساب با ۷ هزار میلیارد تومان، امکان ایجاد ۳۵ هزار شغل جدید برای بیکاران کشور فراهم می‌شد.

می توان این مقایسه را با همین روش ادامه داد و احتمالا به نتایج جالب تری هم رسید، اما سوال اصلی همچنان بی‌پاسخ می‌ماند؛ چه کسی مقصران این اتفاق تلخ را مورد پیگرد قرار خواهد داد؟
آیا زیان ناشی از این تصمیم نادرست برای اقتصاد ایران کمتر از دکل نفتی گمشده، بابک زنجانی و... است؟

چرا منتقدان این روزهای دولت یازدهم که با راه انداختن انواع و اقسام نهادها و مراکز به دنبال پیگیری مفاسد اقتصادی هستند از اشتباه، قصور یا تقصیر دولت قبلی در این مورد بی اطلاع بوده اند یا مطلع بودند و ...؟

منبع: خبرآنلاین
Share/Save/Bookmark