مجری بی بی سی: آیا اسلام لندن را فتح کرده است؟
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب: 21598
گزارشگر :
 
سوال اینجاست که اگر بی بی سی به تنوع فرهنگی اعتقاد دارد، چرا مکررا در مطالب و برنامه های خود به گونه ای دیگر عمل می کند ؟
گرچه در غرب مسیحیت یکی از ادیان اصلی به شمار می آید، اما در دهه های اخیر رشد روزافزون گرایش به اسلام در غرب بخصوص در انگلیس، آن را به گزینه ای برتر برای انتخاب افراد و پذیرشی عام از سوی همگان تبدیل کرده است. به گفته روزنامه ساندی تایمز برخی از کسانی که به دین اسلام گرایش پیدا می کنند، از نخبگان، فرهیختگان و تحصیل کردگان انگلیس می‏باشند؛ از ارزشهای غربی که امید به زندگی را در افراد کمرنگ می کند، دست کشیده و مسلمان شده ‏اند.

در این میان آنچه این روند را شتاب بخشیده، پروژه اسلام هراسی و اسلام ستیزی در غرب است بطوری که به عاملی برای رویکرد روزافزون اندیشمندان و آزاد اندیشان و در مجموع غربی ها به اسلام شده است.

بر اساس آمار ارائه شده در اوایل سال ۲۰۱۴ از سوی اداره آمار ملی انگلیس از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال در ولز و انگلیس، حدود ۳۲۰ هزار نفر مسلمان هستند.آمارها نشان می‌دهد ۹ درصد کودکان زیر ۵ سال در بریتانیا مسلمان هستند. این در حالی است که کل مسلمانان در بریتانیا ۵ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند.

دیوید کولمن، استاد جمعیت شناسی دانشگاه آکسفورد گفت این آمار «تکان دهنده» است.

همچنین آمارهای ارائه شده در سال ۲۰۱۳ حاکی از آن است که تعداد مسیحیان انگلیس در دهه ی گذشته ۱۱ درصد کاهش یافته و از ۳۷.۳ نفر در سال ۲۰۰۱ به ۳۳.۲ ملیون نفر در سال ۲۰۱۱ رسیده است، در حالیکه تعداد مسلمانان ۸۰ درصد افزایش یافته و از۱.۲ملیون نفر در سال ۲۰۰۱ به ۲.۷ ملیون نفر در ۲۰۱۱ رسیده، به طوریکه اسلام؛ در جایگاه دوم ادیان در انگلیس قرار گرفته است. اما از نظر تعداد جمعیت انگلیس که بالغ بر ۵۶.۰۷ ملیون نفر می شود نسبت ۷۵ درصدی مسیحیان در سال ۲۰۰۱ به ۵۶درصد کاهش یافته، در حالیکه نسبت مسلمانان ۳ تا ۵ درصد افزایش یافته است.

رسانه انگليسي ديلي‌ميل گزارش قابل تاملي را منتشر و آن را در صدر صفحه اينترنتي خود قرار داد. تيتر اين گزارش قابل تامل اين بود: "يک کشور، دو دين و تصوير متمايز کننده: صندلي‌هاي خالي در کليسا کجا! صف‌هاي طولاني مساجد کجا!"


ديلي‌ميل در ادامه گزارش خود به افزايش مسلمانان اشاره کرده و مي‌نويسد: "زمان اسلامي فرا رسيده است. درحالي که نيمي از مسلمانان انگليسي زير ۲۵ سال سن دارند، يک سوم مسيحي‌هاي اين کشور در دهه ۸۰ زندگي خود به سر مي‌برند".

آنی سیمپسون، دکترای فلسفه و مطالعات تطبیقی ادیان می‌گوید: در زمانی که آزادی شخصی، گرایش بیش ‌از حد به مسائل جنسی و لیبرالیسم اخلاقی، قطب‌نمای اخلاقی انگلیس را شکست، افراد بیشتری آرامش را در رهنمودهای دلسوزانه و در عین حال روشن اسلام یافتند.

نکته قابل توجه این است که "جاناتان برت" پسر "لرد برت" رئیس سابق شبکه تلویزیونی بی‏بی‏سی انگلیس که در سالهای گذشته مسلمان شده بود و اسم "یحیی" را برگزیده است مطالعات گسترده‏ای درباره گرایش به اسلام در بین مسیحیان انگلیسی سفیدپوست انجام داده است.

وی با انجام تحقیقات و پژوهشهای موثق در این مورد گفته است: این تحقیقات نشان می دهد برخی از افراد سرشناس جامعه انگلیس و شخصیت ها و موسسات برجسته انگلیس و زمینداران بزرگ انگلیس به اسلام روی آورده‏اند. (از جمله "لورن بوث" "Lauren Booth"، خواهر همسر "توني بلر" نخست وزير سابق انگليس،جين کمپ Jayne Kemp افسر پليس انگليسي، كلارك نوه هربرت اسكویس - كسی كه انگلیس را وارد جنگ جهانی اول كرد – ، كریستین بیكر یکی از مجریان زن سابق شبکه معروف تلویزیونی ام تی وی و ... )

این در حالی است که چندی پیش رعنا رحيم‌پور مجري شبکه بي بي سي فارسي با انتشار عکسي در صفحه فيس بوک خود که از يک واگن مترو شهر لندن از زنان محجبه گرفته تعجب خود را از رشد زنان محجبه سوال کرده است Has Islam taken over London?" آيا اسلام لندن را فتح کرده است؟‌" و نوشته است تنها زن بي‌حجاب آن واگن بوده!نظراتی که برای این مجری بی بی سی، در مورد اين عکس گذاشته شد بسيار جالب و خواندني است، دوستان اين کارمند با ابراز همدردي با وي نوشتند که در شهرهاي مختلف اروپا و آمريکا نيز زنان مسلمان محجبه بسياري را مي‌بينند و از فراگير شدن اسلام ابراز تاسف کرده‌اند!

فردي از هلند نوشته است: "سوار يک تراموا در آمستردام بشين‌، به عين خواهيد ديد‌! شايد ۸۰ درصد محجبه هستند‌! "در چنین شرایطی سایت بی بی سی فارسی در گزارشی نتیجه یک بررسی جدید را منتشر کرده است که نشان می دهد محبوب‌ترین اسم برای نوازدان پسر در انگلیس، "محمد" است.

این بررسی که توسط وبسایت 'بیبی سنتر' انجام شده، نشان می دهد که در سال ۲۰۱۴ نام های دیگر از جمله "عمر"، "علی" و "ابراهیم" نیز در فهرست صد اسم محبوب برای نوزادان پسر در انگلیس وارد شده است.

در میان صد نام محبوب پسر، "کیان" هم به چشم می خورد که هم یک نام ایرانی است و هم در ایرلند متداول است.

اما در میان نام‌های محبوب برای دختران، "نور" و "مریم" هستند که به فهرست صد اسم محبوب دختران راه یافته اند و به سرعت به رده های بالاتر رسیدند.

این رسانه این اتفاق را وجود تنوع فرهنگی در انگلیس می داند و می گوید:بی بی سی فارسی که چند ماه پیش در مستندی ویژه با نام «مرا مسلمان کن» به داستان چگونگی رشد گرایش به اسلام و دوری جستن از فرهنگ غربی پرداخت و بارها در اخبار و مقالات خود به تقابل با اسلام می پردازد، اینبار برای توجیه این اتفاق در کشورش، از تنوع فرهنگی سخن می گوید.

در همین رابطه، احمد المسلمانی، سخنگوی پیشین ریاست جمهوری مصر نیز اعلام کرده: "بی‌بی‌سی به صورت آشکار اسلام ستیزی می‌کند و تلاش می‌کند با این کار ذهنیت مخاطبان درباره اسلام را مخدوش کند. بی‌بی‌سی، در پوشش اخبار مربوط به گروهک تروریستی داعش، صرفا از عبارت «دولت اسلامی» استفاده می‌کند و از به کار بردن عبارت «تروریستی» برای این گروه پرهیز می‌کند. وقتی بی‌بی‌سی عبارت دولت اسلامی را به کار می‌برد مخاطبان گمان می‌کنند اقدامات این گروهک با اسلام در ارتباط است ."(منبع)

سوال اینجاست که اگر بی بی سی به تنوع فرهنگی اعتقاد دارد، چرا مکررا در مطالب و برنامه های خود به گونه ای دیگر عمل می کند ؟

چرا این اتفاق را با عنوان تنوع فرهنگی توجیه می کند و به آمار بالای گرایش به اسلام در انگلیس اشاره ای نمی کند؟

گفتنی است براساس گزارش مرکز آمار "Pew Forum، مبني بر گستره نفوذ دين اسلام در اروپا، تعداد مسلمانان و ميزان گرايش به دين اسلام در ميان اروپاييان نسبت به يکي-دو دهه گذشته دو برابر شده، در بيست سال گذشته تعداد مسلمان اروپايي از ۲۹.۶ ميليون نفر در سال ۱۹۹۰ به ۴۴.۱ ميليون نفر در سال ۲۰۱۰ رسيده است.(‌برخي از آمارها از ۵۲ ميليون نفر سخن مي‌گويند) پيش‌بيني مي‌شود در انتهاي سومين دهه هزاره سوم ميلادي، اروپا چهره‌اي اسلامي به خود خواهد گرفت.

نکته جالبي که در گزارش مرکز PEW به چشم مي‌خورد اين است با توجه به اينکه بيشتر جمعيت مسلمانان اروپا در شرق اين قاره متمرکز شده‌، کشورهاي "انگليس"، "فرانسه"،"ايتاليا" و "آلمان" که بيشترين مخالفت‌ها و محدوديت‌ها را براي مسلمانان وضع کرده‌اند، در ۲۰ سال آينده بيشترين افزايش تعداد مسلمانان را مشاهده خواهند کرد.
بر همين اساس، تا آخر دهه سوم ۲۰۰۰ ميلادي، روسيه همچنان در صدر مسلمانان اروپا خواهد بود، انگليس بيشترين افزايش جمعيت مسلمانان در اروپا را خواهد داشت و تعداد مسلمانان انگليس به بيش از دو برابر خواهد رسيد.
Share/Save/Bookmark