زیر سوال بردن هولوکاست جرم، توهین به پیامبران آزاد!
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۱۰
کد مطلب: 21868
مولف :
 
در فرانسه ۶ میلیون مسلمان زندگی می‌کنند که آزادی بیان ندارند اما برای ۵۰۰ هزار یهودی این کشور، آزادی به‌وفور یافت می‌شود... چرا در فرانسه صحبت درباره هولوکاست جرم، اما توهین به پیامبران آزاد است؟
موج توهین به مقدسات اسلامی که پیش از این، نشریه فرانسوی "شارلی ابدو" نقش پررنگی در آن داشت، همراستا با تشدید اسلام‌هراسی در غرب در حال اوج گرفتن است.

در تازه ترین مورد، مجله فرانسوی شارلی ابدو یک بار دیگر روی جلد مجله خود کاریکاتوری موهن به پیامبر اسلام منتشر کرد. این در حالی است که بسیاری هشدار داده بودند این اقدام تحریک آمیز است.

این مجله فرانسوی بارها با انتشار کاریکاتورهای موهن به پیامبر اسلام (ص) اعتراض مسلمانان را برانگیخته است.

در مجموع شماره جدید "شارلی ابدو" در ۳ میلیون نسخه به چاپ ‌رسید. شماره‌ای که به ۱۶ زبان و در ۲۵ کشور دنیا به فروش می‌رسد. این مجله به دو زبان فارسی و عربی هم منتشر شده است.

روزنامه‌های اروپایی از جمله لیبراسیون، لو‌موند و فرانکفور‌تر آلگمانیه این کاریکاتور را در نسخه‌های اینترنتی خود منتشر کرده‌اند. در ایالات متحده نیز، واشنگتن پست، یو اس‌ای تودی، لس‌آنجلس تایمز، وال استریت ژورنال، دیلی بیست و سی‌بی‌اس ‌‌نیز این کاریکاتور را منتشر نموده‌اند، ولی نیویورک تایمز از این کار پرهیز کرده است. گاردین نیز کاریکاتور را با هشدار درباره احتمال توهین‌آمیز بودن آن برای برخی مخاطبان منتشر کرده است.

بسیاری از رسانه های غربی از قبیل دویچه وله، رادیو فردا، بی بی سی فارسی در اخبار خود به طریق مستقیم و غیر مستقیم به دفاع از این اقدام پرداختند.

دویچه له در بخشی از گزارش خود این اقدام را با نام "آزادی بیان قوی تر از ترور" یاد کرد.

طبق گزارش دویچه وله، کارکنان مجله ابراز داشتند که همدیگر را متقابلا تشویق کرده‌اند و برای کار بر روی این نسخه به هم جرات داده‌اند. در سرمقاله شماره جدید "شارلی ابدو" آمده است: «در یک هفته گذشته، "شارلی"، یک مجله خداناباور، بیشتر از همه پیامبران و مقدسان جهان معجزه کرد.»

ژرارد بیارد، سردبیر "شارلی ابدو" می‌گوید: «این شماره هم یکی است مثل شماره‌های قبلی. می‌خواهیم که مجله‌مان یک مجله طنز باشد که شما را به خنده می‌آورد. چون غیر از این کار دیگری بلد نیستیم. با این کار نشان می‌دهیم که "شارلی" نمرده است.»

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که هیچ دینی در مجله او از این پس در امان نخواهد بود و از "حق کفرگویی" باید دفاع کرد.

سایت بی بی سی فارسی نیز با عناوین مختلف از جمله "بحران اسلام معاصر، خشونت مقدس" به بررسی این موضوع پرداخت.

این رسانه با این عنوان به بررسی نسبت خشونت و اسلام پرداخته و سعی دارد اسلام را دینی خشونت طلب معرفی کند، بی بی سی می نویسد:

در مورد مباحثی که بیان شد نکاتی قابل تامل وجود دارد:

۱. عده زیادی عقیده دارند حمله به دفتر مجله شارلی ابدو، به علت انتشار کاریکاتورهای موهن به پیامبر اسلام توسط این هفته‌نامه صورت گرفته است.

جاناتان اوانز، رییس سابق سرویس امنیتی انگلیس (ام‌آی‌۵) هشدار داده بود که انتشار این کاریکاتور قطعا محرکی برای اجرای حملات تروریستی جدید خواهد بود.

مرکز رسمی صدور فتواهای مذهبی مصر موسوم به «دار الفتوا»روز سه شنبه (۲۳ دی) در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این اقدام نوعی تحریک غیر قابل توجیه احساسات یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مسلمان است.»

انجمن‌ها و اتحادیه‌های اسلامی فرانسه چاپ کاریکاتور پیامبر اسلام را در این شماره محکوم کرده‌اند اما شهروندان مسلمان این کشور را به حفظ آرامش فرخوانده‌اند.

با وجود این هشدارها این نشریه لجاجت ورزیده و به انجام عملیات تروریستی دامن زد.

۲. خبرگزاری فرانسه چهارشنبه (۲۴ دی) اعلام کرد گروه تروریستی القاعده در یمن حمله‌ به دفتر شارلی ابدو در پاریس را بر عهده گرفت. این گروه با انتشار ویدئویی تحت عنوان «انتقام پیامبر اسلام (ص)» در یوتیوب اعلام کرد حمله‌ی مسلحانه به دفتر هفته‌نامه طنز شارلی ابدو در پاریس به منظور انتقام جویی از اقدام این مجله برای انتشار کاریکاتورهای موهن به پیامبر اسلام (ص) بود.

این رفتار تروریست های القاعده در فرانسه که به گفته بی بی سی توسط مقامات رسمی دولت‌های اسلامی، از ریاض تا آنکارا و تهران، محکوم شده است و جای دفاع در هیچ فرهنگ و اعتقادی ندارد، در پی رشد اسلام ستیزی در فرانسه (مرکز ملی مبارزه با اسلام ستیزی در فرانسه طی گزارشی از افزایش ۴۲ درصدی اقدامات خصمانه علیه مسلمانان در سال ۲۰۱۲ در مقایسه با سالهای پیشین در این کشور خبر داد) و سابقه قبلی مجله شارلی ابدو که موجب پرورش خشونت و تحریک افراطی ها در فرانسه شده، بوده است.

۳. اینکه سردبیر مجله در جهت لجاجت با عده خاصی که دچار انحطاط افکار و عقیده شده اند دست به چنین کاری می زند، نه تنها به اسم آزادی بیان به مقدسات تمامی مسلمانان جهان توهین می کند بلکه به وجود خشونت و تشکیل گروه های افراطی دامن می زند.

تروریسم محکوم است، اما مسلما نباید به بهانه حمله تروریست‌ها به برخی مراکز در پاریس به اعتقادات میلیون‌ها انسان بی‌احترامی شود.

آزادی بیان به معنای توهین به مقدسات ادیان نیست، بند ۱۹ کنوانسیون حقوق مدنی و سیاسی به صراحت می‌گوید که اعمال حق آزادی بیان برای افراد، تکالیف و مسوولیت‌هایی نیز دارد از جمله احترام به حقوق و ارزش‌های دیگران.

پاپ فرانسیس نیز آزادی بیان را به ویژه در مواردی که باعث اهانت به دیگران یا تمسخر یک عقیده ‌شود، دارای محدودیت دانست. رهبر مسیحیان کاتولیک البته بعدا تأکید کرد‌ که این نظر وی مجوز حمله به مجله فرانسوی شارلی ابدو نخواهد بود.

وی گفت: «اگر دوست خوب من دکتر گاسباری به مادر من فحش دهد، می‌تواند انتظار یک ضربه مشت را از من داشته باشد». پاپ همزمان به شوخی، مشت خود را به سوی دکتر گاسباری برده و افزود: «این طبیعی است، شما نمی‌توانید کسی را تحریک کنید، نمی‌توانید به عقاید دیگران توهین کنید، نمی‌توانید با عقاید دیگران شوخی کنید».

۴. از ابتدای قرن حاضر با وجود اینکه تمام فِرق اسلامی افراطیون را تکفیر کرده‌اند، با وقوع حوادث تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نسبت دادن هر اقدام تروریستی در هر نقطه از جهان به مسلمانان، به امری عادی تبدیل شده است و دیگر کسی اعم از مسلمان یا غیرمسلمان، تعجب نمی‌کند وقتی تروریست‌های مسلح و جنایتکار فوراً "اسلامگراها"، "مسلمانان افراطی"، "جهادگران اسلام" و... خطاب می‌شوند.
جالب اینجاست که غرب از جمله امریکا و انگلیس نقش بسزایی در تشکیل گروه های افراطی داشته اند.(در مورد تشکیل القاعده بیشتر بخوانید)

باید گفت در تمامی ادیان با گذشت زمان و برداشت های شخصی و ایجاد فرق مختلف مسائلی بوجود آمده که به اصل دین ارتباطی ندارد، چرا رسانه های غربی از جمله بی بی سی فارسی با زیر سوال بردن اسلام، عملیات تروریستی را به اسلام ارتباط می دهند؟ آیا موج گرایش به اسلام در غرب برایشان خطرساز است ؟

۵. نکته قابل تامل دیگر اینکه، این نشریه پس از حادثه، مورد حمایت‌های مالی و سیاسی غرب قرار گرفت.طبق گزارش‌ دویچه وله، تیراژ فکاهی شارلی ابدو، پیش از حمله تروریست‌ها، حداکثر ۶۰هزار نسخه بود اما پس از این حادثه تعداد ۳میلیون و بنا به برخی گزارش‌ها، ۵میلیون نسخه از آن در حالی که کاریکاتور موهن علیه پیامبر اسلام(ص) را روی جلد آن بازنشر داده‌اند به چاپ رسیده‌ است، آن‌هم به ۱۶ زبان!

۶. در فرانسه ۶ میلیون مسلمان زندگی می‌کنند که آزادی بیان ندارند اما برای ۵۰۰ هزار یهودی این کشور، آزادی به‌وفور یافت می‌شود... انکار هولوکاست در فرانسه جرم است و انکار نسل‌کشی ارامنه از سوی امپراتوری عثمانی نیز در سال ۲۰۱۲ نزدیک بود که جرم تلقی شود. مسئولان فرانسوی که دانشمندان خود را به دلیل اظهار نظر درباره هولوکاست و اسراییل به زندان می‌اندازند، چرا نشریات آن‌ها می‌توانند به پیامبر خدا توهین کنند؟ چرا در فرانسه صحبت درباره هولوکاست جرم، اما توهین به پیامبران آزاد است؟
Share/Save/Bookmark