بعد از گلوله باران مناطق کرد نشین هم مرز با ایران توسط سپاه;
حزب دموکرات کردستان از مبارزه مسلحانه به فعالیت سیاسی و مدنی تغییر رویکرد داد
پنجشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۴
کد مطلب: 41082
بعد از گلوله باران بخشی از مناطق کردنشین هم مرز با ایران که محل حضور برخی از نیروهای احزاب کُرد مخالف با ایران بود، رهبر یکی از این احزاب در چرخشی آشکار گفت که مبارزه ما سیاسی خواهد بود نه مسلحانه.
سایت رادیوفردا نوشت گزارشها حاکی است که در جریان گلوله‌باران روز دوشنبه، یک شهروند عادی و دو پیشمرگه مخالف جمهوری اسلامی در منطقه بالاکایاتی شهر چومان کردستان عراق زخمی شدند.

این گلوله‌باران منطقه‌ای را هدف قرار داد که به گفته سایت «روداو»، محل استقرار گروه‌های مسلح مخالف ایران است. این گروه‌ها شامل حزب دمکراتیک کردستان، حزب دمکراتیک کردستان و حزب کومله هستند.

حسن شرفی، سخنگو و جانشین دبیرکل حزب دمکرات کردستان، در گفت‌وگو با رادیو فردا در پاسخ به این پرسش که دلیل ایران برای توپ‌بارانِ برخی مناطق مرزی اقلیم کردستان عراق چه بوده است می‌گوید: «نیروهای ما به هیچ وجه هیچ تحرکات تحریک‌آمیزی در آن منطقه نداشته‌اند که جمهوری اسلامی آن را بهانه‌ای قرار دهد که توپ‌باران بکند. مناطق بمباران شده توسط سپاه ایران، مناطقی از اقلیم کردستان عراق ست که در آن هیچ تلفاتی به وجود نیامده است. حضور رفقای ما و دیگر احزاب کرد در این مناطق وجود نداشته حتی از آنطرف مرز هم تردد نکردند و اینها نگرانی های جمهوری اسلامی ست از فعالیت در داخل کردستان و میخواهد زهر چشم بگیرد»

وی در مورد واکنش احزاب کرد دربرابر این حمله توپخانه ای گفت: «عکس العمل ما در آن منطقه گلوله باران شده مشخص نیست ولی همان مبارزه ای خواهد بود که در کردستان قبلاً پیش می بردیم»

 دانلود

شرفی در حالی به نوع مبارزات احزاب کرد در مناطق مرزی با ایران اشاره کرده که سال گذشته رهبران حزب دموکرات کردستان در گفتگو و مصاحبه با رسانه های مختلف از ضرورت تداوم مبارزه مسلحانه علیه ایران سخن گفته بودند.

در همین رابطه لازم به یادآوری است که مصطفی هجری در سپتامبر سال گذشته در گفتگویی با تلویزیون بی بی سی فارسی اعلام کرده بود که حزب او "مرحله نوینی" از مبارزه را در کردستان آغاز کرده است. وی به برنامه "به عبارت دیگر" تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی گفته بود که با جمهوری اسلامی ایرام جنگ مسلحانه خواهیم کرد.


به گفته بی بی سی همان زمان بعضی از سازمان‌های سیاسی و شماری از فعالان مدنی کرد از تاکتیک جدید این حزب انتقاد کردند اما به گزارش رسانه ایران ظاهراً بعد از مورد هدف واقع شدن عناصر مسلح این احزاب در مناطق مرزی کردنشین با ایران توسط توپخانه های سپاه، رویکرد رهبران این حزب تغییر قابل تاملی یافته است.

جانشین دبیرکل حزب دمکرات کردستان در این باره به رادیوفردا با چرخشی نسبت به مواضع سابق حزبش گفته است: «در اصل مبارزه ما، سیاسی، فرهنگی و مدنی است ولی جمهوری اسلامی به احزاب کرد و به طور کلی به مناطق کردنشین هم مرز با ایران حساسیت دارد و کوچکترین حرکت مدنی هم از نظر جمهوری اسلامی با شدیدترین مجازات روبرو خواهد شد.»
Share/Save/Bookmark