زن بی بی سی فارسی
روح زنانگی فدای برابری دلاری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۰
کد مطلب: 38932
مولف : محمود شریعتی
 
بی بی سی فارسی نابرابری دستمزد زنان با مردان در ایران را مهمترین بی عدالتی علیه زنان می خواند. فرناز قاضی زاده مجری شبکه بی بی سی با ارائه گزارشی از روند برابری حقوق زن و مرد در انگلیس می گوید که در این کشور رعایت قانون برابری حقوق زن و مرد اجباری است در عین حال زنان ۱۷.۵ درصد کمتر از مردان دریافت می کنند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
بی بی سی فارسی مجموعه برنامه ای با نام «۱۰۰ زن» ترتیب داده که در آن به وضعیت زنان در کشور های فارسی زبان و مقایسه با اروپا و آمریکا می پردازد. هدف بی بی سی فارسی از این مجموعه برنامه نمایش بی عدالتی کارفرمایان علیه زنان در ایران و افغانستان است. بی بی سی می گوید در بریتانیا حقوق برابر برای زنان در نظر گرفته شده و از این حیث رتبه خوبی دارد. اما این شبکه از حقوق معنوی زنان که اهمیت بیشتری از حقوق مادی دارد غافل است.
برخی تیتر های بخش 100 زن سایت بی بی سی:


بی بی سی فارسی نابرابری دستمزد زنان با مردان در ایران را مهمترین بی عدالتی علیه زنان می خواند. فرناز قاضی زاده مجری شبکه بی بی سی با ارائه گزارشی از روند برابری حقوق زن و مرد در انگلیس می گوید که در این کشور رعایت قانون برابری حقوق زن و مرد اجباری است در عین حال زنان ۱۷.۵ درصد کمتر از مردان دریافت می کنند. در مورد ایران نیز می گوید اختلاف دستمزد ها 70% است.

بی بی سی فارسی البته از برابری دستمزد میان زنان و مردان در BBC چیزی نگفت. هرچند اطلاعات دقیقی از مسائل مالی بی بی سی فارسی وجود ندارد اما از مقایسه بخش های دیگر بی بی سی از جمله اطلاعاتی که این سازمان بر روی وب سایت خود قرار داده است می توان فهمید که نابرابری حقوق و دستمزد افراد در بی بی سی نیز وجود دارد.
به عنوان مثال :
Isabel Begg : او رییس بخش تبلیغات و بیزنس و مسائل حقوقی بی بی سی است. او ۱۳۹,۴۰۰ پوند حقوق می گیرد.
Shane Allen : او مسئول راه اندازی بخش برنامه های کمدی و ناظر بخش خصوصی است. او ۲۰۷,۰۰۰ پوند حقوق دریافت می کند.
بی بی سی فارسی در مجموعه برنامه های صد زن به دستمزد زنان در کشور های مختلف از جمله ایران اشاره کرد اما به تبعیض احتمالی و یا برابری احتمالی در بخش فارسی بی بی سی اشاره ای نکرد. به نظر می رسد بهتر باشد یکی از برنامه های صد زن را به این مسئله اختصاص دهد.
در ایران مسئله حقوق زنان از طرفی به خاطر وجود زنان سرپرست خانوار بسیار مهم و اساسی است و از طرف دیگر با مسئله سبک زندگی سر و کار دارد. تعداد زنان سرپرست خانوار در سال ۷۰، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سال ۸۵، یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده است که این آمار در سال ۹۰ به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار افزایش یافته که نشان‌دهنده رشد ۵۵ درصدی این آسیب‌ اجتماعی است که طلاق عامل اصلی این ناهنجاری به شمار می آید. چنانچه معلوم نیست برابری دستمزد زنان چاره ای برای این معضل باشد.
نگاه سنتی به نقش اجتماعی زنان در حال گذار به نگاه متجددانه غربی است هرچند نگاه سنتی دارای اشکالات اساسی است اما ریشه در فرهنگ ایران باستان دارد. فرهنگی که در آن زن نماد پرده پوشی بوده و وظیفه خطیر تربیت نسل و هدایت غیر مستقیم جامعه را بعهده داشته است.
چنانچه در اشعار سعدی و حافظ این نگاه به بانوی ایرانی متجلی است. سعدی معتقد است: « زن خوب فرمانبر پارسا کند مرد درویش را پادشا». مولوی در مثنوی اینگونه زن را توصیف کرده و نقش داده:
« ای تـو پنـاه همـه روز مِحـَن باز سپردم به تو من خویشتن
قُلزم مهری که کناریش نیست قطرهً آن، الفت مردست و زن
حافظ در وصل یار اینگونه می سراید:
جهان پیر است و بی بنیاد ، از این فرهاد کش فریاد که کرد افسون و نیرنگش ملول از جان شیرینم
در جایی دیگر می‌فرماید:
حافظ از دولت عشق تو سلیمانی شد یعنی از وصل تواش نیست بجز باده بدست
همچنین در شاهنامه فردوسی زنان نقش همراهان وفادار افراد مهم و موثر در سرنوشت شخصیت های بزرگ را به عهده دارند. تهمینه زن رستم و مادر سهراب نقش مهمی در آینده ایران ایفا می کند. تهمینه به رستم قول می دهد که فرزندش سهراب را همانند خود او تربیت کند و در این کار آنچنان همت می گمارد که سهراب در فاصله کوتاهی از زندگی اش به چنان قدرت و شهرتی می رسد که به تنها امید دشمنان رستم برای کشتن خود او بدل می شود. رودابه مادر رستم نیز دیگر بانوی افسانه ای ایران است. عشق و وفاداری او به همسرش زال در شاهنامه خواندنی است.
بنابراین شیوه نقش آفرینی زنان در گذشته با مردان متفاوت بوده و تفاوت آن در نوع ظهور و بروز در عرصه اجتماعی است. هرچند نمی توان تغییر بافتار فرهنگی جهان که از غرب آغاز شده و با قوای رسانه منتشر گشته در دوران تجدد و مدرنیته را نفی کرد، اما اینکه در پررنگ تر شدن حضور زنان در عرصه های اقتصادی چه میزان عنصر آگاهی، نیاز و طمع بازار وجود دارد باید تامل نمود.

حضور اجتماعی زنان منشا گرفته از آگاهی و مسئولیت اجتماعی، مسلما برای هر جامعه ای مفید و مترقی است. چنانچه گفته شد در برهه ای از تاریخ ایران باستان نیز پدید آورنده حماسه ها بوده. در دوره معاصر نیز نقش زنان مبارز و انقلابی در روند شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن در دوران دفاع مقدس آگاهی بخش است.
اما حضور زنان در ظاهر انقلاب صنعتی پدیده دیگری است که در اوایل دهه ۱۹۲۰ در اروپا آغاز شد. اروپای جنگ زده دچار رکود عمیق گشته و با بازسازی صنایع اساسی که نقش زیرساخت های صنعتی را داشتند نیاز به نیروی کار ارزان قیمت بیشتر شد. مردان اما حاضر نشدند تن به حقوق پایین دهند زنان نیز از سوی مردان برای حضور در سنعت منع می شدند. در آن زمان جنبش های حقوق زنان با این انگیزه شکل گرفت که با استقلال رای بتوانند در کارخانه ها به فعالیت بپردازند. این جنبش ها بعد ها یعنی از حدود ۱۹۶۰ به بعد ضد هدف اولیه شان برای دسترسی به حقوق برابر با مردان تلاش می کنند. تلاشی که تا این لحظه به دستاوردهایی رسیده است اما نقش زنان در عرصه های اجتماعی را به طور کل وارونه کرده و از تربیت نسل به صحنه تولید ابزار و ارائه خدمات جنسی و غیر جنسی کشانده است.
Share/Save/Bookmark