۲
نقدی بر تعریف بی بی سی از عشق
پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۳۵
کد مطلب: 22812
مولف :
 
بی بی سی با بررسی عشق در میان ایرانیان ابراز داشت که عشق در ایران تنها کسب لذت آنی و توجه به بُعد ارضای جنسی است.
در تعریف عشق از نگاه عارفان آمده است: عشق‌ نیرویی است‌ که‌ از ۲۷ رنگ‌ و نور تشکیل‌ یافته‌ و فعلا در جهان‌ مادی چندین‌ نور آن‌ شناخته‌ شده‌ است‌ برای‌مثال‌ ( نور سبز بنام‌ معنویت‌ و نور آبی بنام‌ حکمت‌ و نور بنفش‌ بنام‌ حب‌ و نور نارنجی بنام‌ نیایش‌ پروردگار و نور سیاه‌بیرنگی بنام‌ برای خاطر خدا حرکت‌ کردن‌ و نور عسلی‌ بنام‌ شهادت‌ و...) در حقیقت‌ چون‌ ما نامی برای آن‌ نیافته‌ایم‌ آنراعشق‌ می‌نامیم‌ ، عشق‌ پرتویی از عنایت‌ الهی که‌ لازمه‌ی حرکت‌ انسان‌ به‌ سمت‌ ماوراها است‌ به‌ جایی که‌ اصلش‌ او را فرا می‌خواند تا اشرف‌ مخلوقات‌ باشد خالص‌ترین‌ نیروی خداوندی که‌ همیشه‌ اصل‌ در آن‌ موج‌ می‌زند و برای همین‌است‌ که‌ کمتر کسی به‌ آن‌ دست‌ می‌یابد. این‌ همان‌ نیرویی است‌ که‌ انسان‌ها را به‌ تحرک‌ در می‌آورد و هر کسی به‌ تمام‌آن‌ دست‌ یابد اشرف‌ مخلوقات‌ می‌شود.

عشق‌ ندای درون‌ است‌ و بالاتر از تمام‌ خواسته‌های انسان‌ قرار دارد.

انسان‌ بخاطر عشق‌ از عزیزترین‌ خواسته‌ها.... میگذرد تا به‌ آن‌ برسد.

بخاطر عشق‌ تمامی مصایب‌ روزگار را به‌ جان‌ می‌خرد ولی از عشق‌ نمی‌گذرد.

در مقابل‌ عشق‌ انسان‌ خود را میبازد و به‌ ارتعاش‌ درمی‌آید و ...

همچنین اریک فروم روانکاو و فیلسوف اجتماعی آمریکایی آلمانی در تعریفی از عشق می گوید : «عشق تنها جواب عاقلانه و رضایت بخش به معمای هستی انسان است .» لذا اکثر ما قادر نیستیم که استعدادهای خود را تا سطحی که عشق واقعی ، عشقی آمیخته از بلوغ ، خودشناسی ، شهامت و شجاعت است برسانیم. او علاوه بر بررسی عشق رمانتیک که هاله ای از مفاهیم غلط آن را فرا گرفته است ، عشق را از همه جهات مورد مطالعه قرار داده ، عشق بین والدین و فرزندان ، عشق برادرانه ، عشق جنسی ، عشق به خویشتن و عشق به خدا را بررسی می کند .

او می گوید : عشق ورزیدن هنر است و مانند هنرهای دیگر نیاز به تمرین و تمرکز دارد . پس اگر قبول کنیم عشق ورزیدن هنر است ، حصول به آن احتیاج به دانش و کوشش دارد.

بی بی سی فارسی نیز در یکی از گزارشات خود به روانشناسی عشق ورزی پرداخت و در میان انواع عشق مانند : عشق به خدا، عشق والدین به فرزندان، عشق برادرانه، عشق به خویشتن و عشق به میهن و ... پایین ترین درجه عشق یعنی عشق جنسی یا سکسوالیته را مورد بررسی قرار داد.
این رسانه ضمن تعریفی مختصر از عشق در مورد چگونگی بوجود آمدن آن نوشت:

فرد تصور می کند که فرد مقابل یا حتی فردی که با او در فیس بوک آشنا شده است دقیقا همان کسی است که درناخودآگاهش در جستجوی او بوده است این احساس که این دقیقا همان معبودی است که الگوی ذهنی آن از پیش وجود داشته است سبب می شود تا در یک لحظه فرد احساس کند که عاشق شده است، ترشح هورمون های هیجانی از جمله اکسی توسین در بدن سبب می شود تاحال فرد بلافاصله دگرگون شود.
هورمون اکسی توسین که به هورمون عشق مشهور شده است از آن میان بیش از همه فعال باقی می ماند، این هورمون سبب می شود تا عاشق از اطمینان و آرامش و اعتماد به نفس قلبی بسیاری برخوردار باشد.
بی بی سی با بررسی عشق در میان ایرانیان ابراز داشت که عشق در ایران تنها کسب لذت آنی و توجه به بعد ارضای جنسی است و نوشت:

در ایران عشق به رابطه جنسی زودهنگام و موقتی تقلیل یافته و به تکامل و رشد نرسد و به نوعی آنارشی جنسی که ناشی از سرکوب غریزه جنسی و محرومیت ارضای متعارف آن، شکل دهد.

در ایران به نظر می آید که جوانان تنها به بعد ارضای جنسی توجه نشان می دهند و در اولین فرصت ممکن نیز فارغ می شوند، اصطلاحاتی نظیر سکس پارتنر (شریک جنسی)، عشق ممزوج، دوست اجتماعی یا دوست دختر/ پسر فابریک نشان می دهد که این رفتارها تا چه حد از بهنجاری فاصله گرفته اند و تنها در جهت کسب لذت آنی و لجام گسیخته پیش می رود و در نتیجه برخورد طرفین، سطح انتظارات و اعتماد به یکدیگر سطحی و بحرانی باقی مانده و در مناسبات اجتماعی آتی آنها از جمله ازدواج و یا زندگی مشترک نیز تاثیر می گذارد.

اینکه بی بی سی تنها به این نوع از عشق پرداخته و به بهانه تحلیل فرهنگی و اجتماعی ایرانیان را مدنظر گرفته و با نسبت دادن پایین ترین درجه عشق سعی در تحقیر و تقلیل احساسات آنان دارد سوالی است که ذهن هر مخاطبی را به خود مشغول می دارد.

اگر هم در میان عده بسیار کمی از ایرانیان عشق به این معنا باشد، چرا بی بی سی اقلیت را بر اکثریت ترجیح داده و به انواع دیگر عشق از قبیل عشق به خدا، عشق و محبت میان اعضای خانواده و عشق به هم نوع توجهی ندارد؟

با توجه به اینکه تعریف عشق در فرهنگ های مختلف متفاوت است، آیا تعریف بی بی سی از عشق با توجه به فرهنگ کشورش و تنها بعد جنسی آن است؟

به نظر می رسد این رسانه با طرح چنین موضوعی به دنبال اثبات مکاتب مادی و تجربی از جمله ماتریالیسم و اثبات گرایی است چرا که مسائل غیر مادی و احساسی را در بسیاری از مقالات خود به مسائل مادی و پزشکی ربط می دهد.
Share/Save/Bookmark
قاسم
۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۰۹:۴۴:۵۸
واقعا که شورش رو در آوردند (7345)
 
محمد
۱۳۹۳-۱۲-۰۳ ۱۰:۳۹:۰۷
کاملا موافقم (7348)