اظهارات جعفریان در رد ارتباط جمهوری اسلامی با طالبان
يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۱
کد مطلب: 39382
اظهارات جعفریان در رد ارتباط جمهوری اسلامی با طالبان
«اینجا بحث پول هم وسط هست، میلیاردها دلار پولی که با تغییر بندر کراچی به بند چابهار انجام می شود، اشخاص حقیقی و حقوقی دازند این پول ها را از دست می دهند و نگرانند ارتباط دهلی، کابل، تهران، گرم تر بشود، چون گرم تر شدن این ارتباط باعث می شود که بندر کراچی از سوددهی خودش بیافتد و طبیعی است که تلاش می شود این ارتباط آشفته شود.»

به گزارش رسانه ایران، حدود دو هفته پیش بود که ناصر مهری، سخنگوی والی فراه، در غرب افغانستان، در گفتگو با BBC مدعی شده بود که اجساد شماری از کشته‌شدگان طالبان در درگیرهایی در این منطقه، به ایران منتقل و برای این افراد در خاک ایران، مراسم عزاداری برپا شده است.

او در عین حال تاکید کرده است که نمی‌تواند دقیقا بگوید که این افراد تبعه ایران بودند اما به گفته او این رویداد نشان دهنده حمایت ایران از طالبان است.

در همین خصوص BBC ادامه می دهد: یکی از دیپلمات‌های ایران در افغانستان که نخواست نامش فاش شود، ادعای حضور نیروهای ایرانی را در بین مخالفان مسلح رد کرد. وی تاکید کرده است که ایران از ابتدا از دولت مرکزی افغانستان حمایت کرده است و به این روند ادامه می‌دهد.

محمدحسین جعفریان، کارشناس و تحلیلگر مسائل افغانستان در گفتگو با BBC در مورد این موضوع به نکات زیر اشاره کرد:
- فکر می کنم ادعایی را که به آن اشاره کردید را عمدتا از طرف مقامات استان فراه مطرح شده و ما در سطوح دیگر از وزرا یا حتی معاونین آنها مواردی از این دست نداشتیم، ولی شما ببینید در استان های هم مرز ایران مانند هرات و نیمروز، چنین موضوعات هیچ وقت مطرح نشده است.
- در مورد واژه حمایت و خلط آن با ارتباط هم فکر می کنم باید توضیح دقیق تری داده بشه چون به اعتقاد من جمهوری اسلامی ایران ارتباطش با افغانستان، یک ارتباط دولت محور بوده و چیزی برای پرده پوشی نداشته، کما اینکه تا به حال سفیر ما در کابل اعلام کرد که ارتباطاتی به جهت اشراف اطلاعاتی، با طالبان وجود داشته اما بحث این است که این ارتباط وجود داشته و معنا کردن این ارتباط به حمایت، این یک نکته ای هست که در خبر رسانی و خبرسازی زیاد اتفاق می افتد.
- این که ادعا شده اجساد طالبان به ایران منتقل شده و در آنجا برایشان عزاداری گرفته می شود، خوب تصاویر این ها کجاست؟ این که گفته می شود سلاح ساخت ایران استفاده می کنند، تصاویر مربوط به این کجاست؟ چرا نشان داده نمی شود؟
- اینجا بحث پول هم وسط هست، میلیاردها دلار پولی که با تغییر بندر کراچی به بند چابهار انجام می شود، اشخاص حقیقی و حقوقی دازند این پول ها را از دست می دهند و نگرانند ارتباط دهلی، کابل، تهران، گرم تر بشود، چون گرم تر شدن این ارتباط باعث می شود که بندر کراچی از سوددهی خودش بیافتد و طبیعی است که تلاش می شود این ارتباط آشفته شود.

ادامه اظهارات جعفریان را در زیر ملاحظه کنید:

فیلم
Share/Save/Bookmark