تمام سکولار باشید، نه نصفه و نیمه!
رسانه های فارسی زبان خارجی در تناقض با ارزش های غربی
يکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۹
کد مطلب: 38112
مولف : محمود شریعتی
 
برگزاری مسابقات بین المللی شطرنج زنان در ایران دستاویز رسانه های فارسی زبان برای بهره برداری سیاسی از حجاب اجباری در ایران شده است. شبکه های صدای آمریکا و بی بی سی فارسی جداگانه به این مطلب پرداخته اند و ایران را متهم به نقض حقوق زنان کرده اند. مجوز برگزاری بازی ها اما از سوی فدراسیون جهانی شطرنج پس از رای گیری میان اعضا به ایران داده شده است.
برگزاری مسابقات بین المللی شطرنج زنان در ایران دستاویز رسانه های فارسی زبان برای بهره برداری سیاسی از حجاب اجباری در ایران شده است. شبکه های صدای آمریکا و بی بی سی فارسی جداگانه به این مطلب پرداخته اند و ایران را متهم به نقض حقوق زنان کرده اند. مجوز برگزاری بازی ها اما از سوی فدراسیون جهانی شطرنج پس از رای گیری میان اعضا به ایران داده شده است.
پس از درخواست فدراسیون شطرنج ایران و موافقت فدراسیون جهانی، ایران به عنوان میزبان مسابقات جهانی بانوان در سال ۲۰۱۷ برگزیده شد.
در توافق صورت گرفته بین جورجیوس ماکروپولوس، قائم مقام فدراسیون جهانی شطرنج و مهرداد پهلوان زاده،‌ رئیس فدراسیون شطرنج ایران، کشور میزبان متعهد می شود شرایط لازم برای میزبانی از قبیل تهیه بلیت، اقامت هتل پنج ستاره، پخش زنده بازی ها، راه اندازی سایت اختصاصی و ... را فراهم کند.
فدراسیون شطرنج سابقه میزبانی مرحله دوم گرند پری بانوان در سال ۲۰۱۶ را نیز در کارنامه دارد. میزبانی که برای ایران خوش یمن بود و سارا خادم الشریعه توانست با
«من خودم مشکلی با داشتن حجاب ندارم، البته نمی توانم از جانب همه حرف بزنم ولی تا آنجایی که با برخی از شطرنج بازان حاضر در مسابقات جایزه بزرگ صحبت کردم، آنها مشکلی با حجاب نداشتند.»
درخشش در این رقابت ها به مقام نایب قهرمانی دست پیدا کند. همچنین ایران تابحال چندین میزبانی دیگر را درسطح بین الملل داشته است و در رشته چوگان نیز سال آینده میزبان کشور های جهان خواهیم بود.
اما اظهار نظر دو شطرنج باز زن درباره میزبانی ایران رسانه های فارسی زبان را به تکاپو انداخته است تا علیه حجاب اجباری مواضع مستقیم و غیر مستقیم خود را بیان دارند. درحالی که شاید نظر دیگر شطرنج بازان زن غربی چیز دیگری باشد.
نازی پایکیدزه شطرنج باز آمریکایی - گرجی هفته گذشته در گفتگویی با روزنامه تلگراف خواستار تحریم مسابقات تهران به دلیل حجاب اجباری شده بود.
این شطرنج باز گفته بود: "این مسئله به هیچ وجه قابل قبول نیست که یکی از بزرگترین مسابقات زنان در جایی برگزار شود که امروزه زنان باید در آن به اجبار حجاب داشته باشند."
کارلا هیردیا استاد بزرگ اکوادوری شطرنج و قهرمان سابق این رشته در قاره آمریکا، هم داشتن حجاب اجباری برای شرکت کنندگان را "زیر پا گذاشتن روح ورزش" توصیف کرده است.
مسیح علینژاد خبرنگار «ضد حجاب» صدای آمریکا در این رابطه گفته جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد زنان جهان را ملزم به رعایت حجاب کند. او از تحریم مسابقات شطرنج بانوان در ایران حمایت کرد و گفت جمهوری اسلامی باید پاسخگوی این محدودیت ها باشد.
بی بی سی فارسی نیز ورزشکاران ایرانی را از تحریم مسابقات توسط ورزشکاران زن دیگر ترسانده و گفته است که این تحریم ممکن است به ضرر زنان ایرانی تمام شود.
درحالی که این رسانه ها نظر دیگر ورزشکاران زن خارجی را جویا نشدند تا مشخص شود که چند نفر با حجاب مشکل دارند. چه آنکه رییس کمیسیون جهانی شطرنج نیز در دفاع از حق ایران برای برگزاری این مسابقات گفته: «من خودم مشکلی با داشتن حجاب ندارم، البته نمی توانم از جانب همه حرف بزنم ولی تا آنجایی که با برخی از شطرنج بازان حاضر در مسابقات جایزه
«اعتراضی از آمریکا ثبت نشده. میزبانی ایران در جریان المپیاد جهانی تصویب شد و از ١٥٩ عضو حاضر در مجمع، هیچ کشوری معترض نبود.»
بزرگ صحبت کردم، آنها مشکلی با حجاب نداشتند.»


جالب آنجا است که فدراسیون جهانی شطرنج با علم به قوانین حجاب در ایران میزبانی این مسابقات را به کشورمان اعطا کرده است. از این رو می توان اینگونه تفسیر کرد که تفکیک سیاست از عرصه های ورزشی و غیره این اجازه را به فدراسیون جهانی شطرنج داده است که میزبانی مسابقات بین المللی را به ایران واگذار کند.
این درحالی است که تهدید به بایکوت مسابقات بین المللی شطرنج بانوان با روح سکولاریسم غربی در تضاد جدی قرار دارد. تناقضی که بی بی سی فارسی و صدای آمریکا به آن توجهی نکردند. علاوه بر این ها رسانه های فارسی زبان به سخنان رییس کمیسیون شطرنج بانوان جهان هم بی اعتنایی کردند که در جواب مخالفان گفته بود بهتر است به "تفاوت های فرهنگی" کشور میزبان احترام گذاشت. سوزان پولگار رئیس کمیسیون زنان فیده همچنین گفته است: «اعتراضی از آمریکا ثبت نشده. میزبانی ایران در جریان المپیاد جهانی تصویب شد و از ١٥٩ عضو حاضر در مجمع، هیچ کشوری معترض نبود.»
انتظار می رفت رسانه های فارسی زبان که ماموریت خود را صرفا اطلاع رسانی عنوان کرده اند این تناقض را درک کرده و در مخالفت با تحریم مسابقات بین المللی شطرنج در ایران اقدامی انجام می دادند. با این وجود رسانه های فارسی زبان حتی در سکولاریسم هم دوگانه عمل می کنند. گویی آنها سکولاریسم ناقص را ترجیح می دهند نه کامل. استانداردهای دوگانه آفتی است که رسانه های فارسی زبان برای در امان ماندن از انتقادات از آن گریزان هستند. اما وقتی شالوده رسانه ای از ابتدا بنای ناسازگاری با ایران اسلامی را داشته باشد تناقضات همچون دم خروسی گهگداری بیرون هم می زند.
Share/Save/Bookmark