صلاحیت هاشمی و قطبی سازی بی بی سی فارسی
دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب: 31623
مرجع : رسانه ایران
مولف : مهدی کیانی
 
صلاحیت هاشمی و قطبی سازی بی بی سی فارسی
مهمترین اتفاق این دوره را می‌توان رد صلاحیت چند تن از نامزدها عنوان کرد. تعدادی از کاندیداها و حتی برخی نمایندگانی که در دوره اول مجلس خبرگان رهبری حضور داشتند در انتخابات دوره دوم این مجلس رد صلاحیت شدند که می توان به صادق خلخالی، صادق احسان بخش، سیدهادی خامنه‌ای، علی اکبر محتشمی پور و اسدالله بیات اشاره کرد.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
بی بی سی فارسی در یادداشتی به قلم «مرتضی کاظمیان» به موضوع تایید صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی توسط مجلس خبرگان پرداخته است.

این نویسنده بدون در نظر گرفته قیاس نامتناسب انتخابات خبرگان و ریاست جمهوری، از رد صلاحیت آقای هاشمی در جریان انتخابات سال ۹۲ ریاست جمهوری به عنوان یک «شوک» تعبیر می‌کند و به همین دلیل رد صلاحیت دیگرباره وی را «غیرمترقبه» نمی‌داند.

مرتضی کاظمیان همچنین بحث های مطرح شده درباره نقادی آرای آقای هاشمی در خصوص مجلس خبرگان در رسانه ها را «مجموعه انتقادها و حملاتی که در روزهای اخیر و از سوی تندروهای اردوگاه اصول‌گرایی متوجه هاشمی شده» توصیف می کند و آن را «قابل تأمل» می داند. وی بدون توجه به کارکرد مستقل شورای نگهبان، این انتقادات را دلیلی بر رد صلاحیت آقای هاشمی برمی شمرد.

تناقض در تحلیل
این نویسنده بی بی سی فارسی با برشمردن انتقادهای رییس قوه قضائیه و همچنین معاون این قوه، رییس ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده نیروی انتظامی، این انتقادها را از سوی «منصوبان از سوی شخص اول نظام در جمهوری اسلامی» معرفی می‌کند تا این نتیجه حاصل گردد که رهبر ایران خواهان چنین رویکردهایی علیه آقای هاشمی و به تبع آن، رد صلاحیت وی است. اما از دیگر سو، ضمن بحث درباره ترکیب فقهای شورای نگهبان به عنوان تاییدکنندگان صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان، خروجی آرای ۲ نفر مخالف (محمد یزدی و احمد جنتی) در برابر ۴ نفر غیرمخالف (محمود هاشمی شاهرودی، محمد مومن، مهدی شب‌زنده‌دار، و محمدرضا مدرسی تبریزی) را «به معنای تأیید صلاحیت رفسنجانی» گرفته که با توجه به نصب فقها از سوی رهبری و انتساب تاییدات آنها به ولی فقیه، تناقض بخش دوم تحلیل آقای کاظمیان با بخش اول آن نمود می‌یابد؛ چنانکه آقای کاظمیان در یادداشت خود می آورد: «بسیار بعید به نظر می‌رسد که این اتفاق بسیارمهم [بررسی صلاحیت آقای هاشمی توسط فقهای شورای نگهبان]، بدون مشورت و هماهنگی با شخص اول نظام متحقق شود. جایگاه ویژه رفسنجانی در استقرار و تثبیت و تداوم نظام مبتنی شده بر ولایت مطلقه فقیه، و نیز نقش موثر او در رهبر شدن حجت‌الاسلام خامنه‌ای پس از درگذشت آیت‌الله خمینی، احتمال رد صلاحیت او را نامحتمل می‌سازد.»

رد صلاحیت های بزرگ در ادوار انتخاباتی مجلس خبرگان
اما فارغ از طرح بحث تناقض آمیز نویسنده بی بی سی فارسی درباره تایید یا رد صلاحیت آقای هاشمی و به طور کلی چهره‌های مشهور، بررسی این موضوع در دوره‌های مختلف انتخابات مجلس خبرگان نشان می‌دهد که مساله بررسی صلاحیت ها همواره حساسیت‌هایی را به دنبال داشته است.

اولین دوره: هرچند کم حاشیه‌ترین دوره در مساله رد صلاحیت ها دور اول مجلس خبرگان است اما پس از تشکیل مجلس، با توجه به تصمیمات گرفته شده، خبرسازترین دوره بوده است.

دومین دوره و رد صلاحیت صادق خلخالی: مهمترین اتفاق این دوره را می‌توان رد صلاحیت چند تن از نامزدها عنوان کرد. تعدادی از کاندیداها و حتی برخی نمایندگانی که در دوره اول مجلس خبرگان رهبری حضور داشتند در انتخابات دوره دوم این مجلس رد صلاحیت شدند که می توان به صادق خلخالی، صادق احسان بخش، سیدهادی خامنه‌ای، علی اکبر محتشمی پور و اسدالله بیات اشاره کرد.

سومین دوره: در این دوره اعتراض ها نسبت به نحوه بررسی صلاحیت نامزدها از سوی فقهای شورای نگهبان به حدی رسید که اصلاح طلبان لیست انتخاباتی ارائه ندادند. همچنین بحث بر سر لغو نظارت شورای نگهبان و واگذاری آن به حوزه علمیه بازار داغی پیدا کرد. در طول این دوره، انتقاداتی نسبت به عدم حضور چهره‌های غیرروحانی و فقیه در مجلس مطرح بود و شاید همین دست انتقادات سبب شد تا شورای نگهبان برای دور بعد، به طور خاص‌تری به تمهید امتحان کتبی بیندیشد.

چهارمین دوره و رد صلاحیت یاران آیت الله مصباح: بحث برانگیزی تایید یا رد صلاحیت‌ها در این دوره نیز بازار خود را داشت. مجلس خبرگان برای تایید صلاحیت نامزدها از آنها ‌خواست تا در امتحان کتبی شرکت کنند. این عامل سبب رد صلاحیت مجید انصاری یکی از اعضای دوره قبل مجلس خبرگان شد. وی از سوی شورای نگهبان برای امتحان کتبی دعوت شده بود اما آقای انصاری با استناد به عضویتش در مجلس خبرگان از شرکت در امتحان خودداری کرد. همچنین در این دوره محسن اسماعیلی به عنوان اولین چهره غیرروحانی برای حضور در انتخابات تایید صلاحیت شد.

از دیگر سو، انتخابات این دوره به صحنه رقابت طرفداران آیت الله هاشمی رفسنجانی و آیت الله مصباح یزدی تبدیل شد. در حالی که جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در تلاش برای بستن فهرست مشترک خود بودند و هر دو آیت الله در این لیست تعریف شدند، اما به یکباره ارائه لیستی از سوی یاران آیت الله مصباح و اصرار آنها به علنی کردن مخالفت‌شان با آیت الله هاشمی، شرایط را برای جامعتین و حتی سایر روحانیون دشوار ساخت.

رد صلاحیت مرتضی آقاتهرانی استاد اخلاق دولت محمود احمدی نژاد و از شاگردان آیت الله مصباح، علی مصباح فرزند وی، سید محسن دعایی و محمد حسین زاده از اعضای هیات علمی موسسه امام خمینی که زیر نظر آیت الله مصباح اداره می‌شود بهت یاران وی را به همراه داشت اما شائبه سیاسی به خود نگرفت.

انتظارها برای دوره پنجم
طبق گفته علی پورعلی مطلق، دبیر ستاد انتخابات کشور، در دوره پنجم انتخابات مجلس خبرگان رهبری ۸۰۱ نفر ثبت نام کرده اند. این رقم در دوره چهارم ۴۹۳ نفر بود. در میان نامزدهای انتخابات خبرگان پنجمین دوره، ۱۰۳ نفر دارای مدرک دکتری، ۹۵ نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد، ۴۹ نفر دارای مدرک کارشناسی، ۴ نفر دیگر دارای مدرک کاردانی و ۸۸ نفر دارای مدرک دیپلم‌اند. ۱۶ نفر از بانوان هم داوطلب شده‌اند.

با توجه به سطح تحصیلات نامزدها و اعلام ثبت نام اعتراضی و نمایشی برخی از آنها، به طور طبیعی باید منتظر خارج شدن بسیاری از آنها از گردونه رقابت‌های انتخاباتی بود. چنانچه آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان نیز ابراز تاسف کرده و با توجه به سطح نازل علمی آنها از زحمت‌آفرینی برخی گلایه نموده است. به هر روی باید منتظر ماند و دید که چه کسانی از رقابت باز می‌مانند؟
Share/Save/Bookmark