سفر وزیر خارجه ترکیه به ایران در سایه شبهه BBC
يکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۱
کد مطلب: 38833
سفر مهم منطقه ای وزیر خارجه ترکیه به همراه رویس اطلاعات این کشور به ایران در برهه زمانی فعلی پیامهای صریحی دارد که بی بی سی از آنها غافل بوده است.

سفر غیر مترقبه «چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه به همراه «حاکان فیدان» رئیس سازمان اطلاعات ترکیه(میت) به تهران بازتاب گسترده ای در رسانه های دو کشور داشت اما بی بی سی نگاهی شبهه انگیز به این سفر داشت چرا که این سفر را در سایه اختلافات سوریه و ترکیه بازتاب داده است.

به گزارش بی بی سی فارسی نیروهای ترکیه از تابستان سال جاری وارد سوریه شده‌اند و ضمن پشتیبانی از گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد، درگیری‌هایی با گروه داعش و همچنین شبه نظامیان کرد در سوریه داشته‌اند. به نوشته بی بی سی ترکیه، در کنار عربستان سعودی و قطر، حمایت فراوانی از مخالفان بشار اسد کرده است.
بی بی سی در ادامه نوشته حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در دیدار با آقای چاووش اوغلو خواهان همکاری ایران و ترکیه برای صلح و ثبات در سوریه و عراق شد.

این موضوع در حالیست که به گزارش خبرگزاری ایرنا رسانه های ترکیه با اشاره به دو تماس تلفنی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به فاصله ۲۶ ساعت بعد از حمله به نظامیان ترکِ مستقر در سوریه و سفر همزمان هیات بلند پایه ترکیه به تهران، این اقدامات را به عنوان تلاش های دیپلماتیک آنکارا به دنبال تحولات تازه در شمال سوریه در ارتباط با عملیات سپرفرات ارزیابی کرده اند. ستاد فرماندهی ارتش ترکیه به دنبال این حمله که چهار تن از نظامیان این کشور کشته و ۹ تن دیگر زخمی شدند، اعلام کرد، این حمله توسط جنگنده های سوریه انجام شده است.

از طرف دیگر تارنمای خبری تحلیلی موسوم به اینترنت خبر در ترکیه هم با عنوان «فراخوان ایران به ترکیه» نوشته است: "حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در دیدار با چاوش اوغلو گفت: برای تاسیس ثبات و امنیت در سوریه و عراق، ایران و ترکیه باید همکاری بیشتری داشته باشند." به نوشته این تارنمای خبری روحانی تاکید کرده است همکاری دو قدرت بزرگ منطقه، دست نیروهای فرامنطقه ای را در مدیریت بحران های منطقه کوتاه خواهد کرد.

گفتنی است که مقام‌های ارشد ایران و ترکیه با وجود اختلاف نظر درباره سوریه در گذشته، طی ماه‌های اخیر بارها با یکدیگر دیدار داشته‌اند.
Share/Save/Bookmark