آزادسازی پالمیرا؛ انعکاس در یورونیوز و دویچه وله، سانسور در BBC و رادیو زمانه، سکوت در VOA و رادیو فردا
جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۶
کد مطلب: 40173
آزادسازی پالمیرا؛ انعکاس در یورونیوز و دویچه وله، سانسور در BBC و رادیو زمانه، سکوت در VOA و رادیو فردا
اعلام رسمی آزادسازی شهر تاریخی تدمر، هرچند با انعکاس در رسانه های فارسی زبان یورونیوز و دویچه وله همراه بود اما بخش فارسی رسانه هایی مانند BBC، VOA، رادیو فردا، رادیو فرانسه و رادیو زمانه این خبر را سانسور کرده یا پوشش ندادند.
ارتش سوریه روز پنجشنبه، 12 اسفند، با انتشار بیانیه ای رسمی آزادسازی شهر تدمر را تأیید کرد. فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در این بیانیه اعلام کرد که نیروهای ارتش سوریه و متحدان آن، توانستند با پوشش جنگنده‌های سوری و روسی این شهر را از داعش پس بگیرند و این شهر و مناطق اطراف در دست نیروهای سوری است.

به گزارش رسانه ایران، سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، در خبری به نقل از ارتش سوریه اعلام کرد که اهمیت بازپس گیری این شهر به جایگاه تاریخی و تمدنی این شهر باستانی برمی‌گردد و آزادسازی تدمر ضربه سختی به تروریست‌های داعش وارد کرده است.

اما اعلام رسمی آزادسازی شهر تاریخی تدمر، هرچند با انعکاس در رسانه های فارسی زبان یورونیوز و دویچه وله همراه بود اما بخش فارسی رسانه هایی مانند BBC، VOA، رادیو فردا، رادیو فرانسه و رادیو زمانه این خبر را سانسور کرده یا پوشش ندادند.

«تدمر» نام عربی شهر باستانی «پالمیرا» در استان حُمص سوریه است. بخش فارسی یونیوز با انتشار خبر آزادسازی این شهر، نوشت که ارتش سوریه روز پنجشنبه و برای دومین بار در یک سال گذشته شهر باستانی پالمیر را از دست نیروهای داعش آزاد کرد. به نوشته یورونیوز، درگیری و گلوله باران سنگین بین نیروهای دولتی و نیروهای داعش در در سراسر شهر پالمیر گزارش شده است.

بخش فارسی دویچه وله نیز از تصرف پالمیرا توسط ارتش سوریه خبر داد. این رسانه آلمانی به نقل از وزیر دفاع روسیه نوشت که ارتش سوریه شهر پالمیرا را از داعش پس گرفته است. این پیروزی با حمایت گسترده روسیه به دست آمد. به نوشته دویچه وله، پالمیرا به دلیل آثار باستانی‌اش از سال ۱۹۸۰ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفته است.

بنا به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، نیروهای داعش پالمیرا را ترک کرده‌اند و سربازان ارتش سوریه در حال پاکسازی مواد منفجره از مناطق مختلف شهر هستند.

در عین حال، رادیو زمانه و بخش فارسی BBC، از انتشار خبر آزادسازی شهر تدمر خودداری کرده و تنها از ورود نیروهای سوریه به این شهر خبر دادند. چنانچه BBC خبر داده، نیروهای سوری و متحدان آنها با حمایت جنگنده های روسی تنها بخشی از ناحیه غربی محوطه باستانی پالمیرا را پس گرفته اند. رادیو زمانه هم نوشته که نیروهای دولتی سوریه در حملات خود برای تصرف کامل شهر پالمیرا به‌تدریج پیشروی می‌کنند و نیروهای داعش به بخشی از شهر عقب‌نشینی کرده‌اند. بخش‌های دیگری از پالمیرا نیز مین‌گذاری شده است.

صدای امریکا و رادیو فردا اما هیچ خبری در این باره منتشر نکرده و سکوت کرده اند.
Share/Save/Bookmark