۱
وارونه نمایی صحبت های رحیم صفوی در بی بی سی
دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۵
کد مطلب: 38581
مولف : محمود شریعتی
 
وارونه نمایی صحبت های رحیم صفوی در بی بی سی
تجزیه کردستان از سه کشور ایران، عراق و ترکیه در سال های گذشته به عنوان طرح خاورمیانه جدید مطرح بوده است. مسائل کرد ها برای رسانه های فارسی زبان همواره خوراک خبری و تبلیغاتی بوده است به طوری که هر اعتراض یا مشکلی در میان اقوام کرد با بزرگنمایی به صورت تنش در جهت دامن زدن به اختلافات قومی نمایش داده می شود.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
تجزیه کردستان از سه کشور ایران، عراق و ترکیه در سال های گذشته به عنوان طرح خاورمیانه جدید مطرح بوده است. مسائل کرد ها برای رسانه های فارسی زبان همواره خوراک خبری و تبلیغاتی بوده است به طوری که هر اعتراض یا مشکلی در میان اقوام کرد با بزرگنمایی به صورت تنش در جهت دامن زدن به اختلافات قومی نمایش داده می شود.
رسانه ایران: مشاور نظامی رهبر معظم انقلاب سرلشکر یحیی رحیم صفوی امروز در همایش بین الملی بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام در دانشگاه شهید بهشتی تهران حاضر شد. دامنه صحبت های او از وضعیت داعش در عراق و سوریه و آینده این کشور ها تا روابط ایران و ترکیه بود. اما آنچه گوش های بی بی سی فارسی را تیز کرد اظهار نظر رحیم صفوی درخصوص تجزیه طلبی کرد ها از عراق بود.
بی بی سی فارسی با برش بخش هایی از صحبت های رحیم صفوی به این مسئله پرداخته و مقامات اقلیم کردستان را در مقابل ایران قرار داده است. بی بی سی به نقل از رحیم صفوی گفت: « کردهای عراق "ریشه آریایی" دارند و "زبان شان فارسی است" و رهبران فعلی آن "باید بدانند که مدیون ایران" هستند.» بی بی سی همچنین نوشت: « آقای رحیم صفوی امروز ۱۷ آبان (۷ نوامبر) در یک سخنرانی در تهران گفت: "نسبت به اینکه بارزانی‌ به کنسولگری سعودی ها اجازه داده به ضد انقلاب ایران سلاح بدهند هشدار می دهیم و بارزانی ها باید بدانند مدیون ایرانی‌ها هستند".»
انعکاس تنها این بخش از صحبت های رحیم صفوی منظور او را ناقص می رساند. واکنش بی بی سی فارسی به صحبت های رحیم صفوی در حالی است که او در همایش امروز صبح در دانشگاه شهید بهشتی از نقش آمریکا در تنش آفرینی در منطقه خاورمیانه صحبت کرده بود اما از سوی بی بی سی منعکس نشد. رحیم صفوی گفت: «از اهداف اولیه آمریکا و غرب این بود که تروریسم ها را وارد ایران کنند و در این جنگ نیابتی شاید هدفشان ناامن کردن ایران بود که با هوشیاری مقام معظم رهبری و نقش آفرینی شورای عالی امنیت ملی و نیروهای نظامی و امنیتی ما به این اهداف دست نیافتند.»
رحیم صفوی همچنین افزود: «۶۰ ماه از بحران سوریه می گذرد و ساختار کشورهای منطقه و آمریکا و ناتو این گونه است که تروریست های تکفیری را حمایت می کنند و بعضا این تروریست ها از سوی قدرت ناتو حمایت می شوند. در عین حال برخی کشورهای عربی، آمریکا، اسرائیل و کشورهای اروپایی حامی گروه های تروریستی و ایجاد کننده آن بوده اند.»
او همچنین از نقش ژاپن به عنوان تولید کننده تویوتا به عنوان یک حامی داعش سخن به میان آورده بود و مدعی شد که آمریکا و اروپا می توانسته اند با رد گیری شبکه های ارتباطی آنها مانع رسیدن تجهیزاتی از قبیل خودروهای تویوتا به داعش شوند.
صحبت رحیم صفوی در خصوص تجزیه آنجا بود که او ضمن اشاره به روند رو به اتمام جنگ در عراق و سوریه، تجزیه طلبی این کشور ها را پیش بینی کرد. او گفت: « احتمالا سوریه ، عراق، یمن و لیبی بعد از آزادی موصل به سمت تجزیه حرکت کنند و بین بارزانی و ترک ها تنش های به وجود خواهد آمد.»
رحیم صفوی سوء استفاده آمریکا از آزادسازی موصل را هم تاکتیک انتخاباتی کلینتون معرفی کرد. او در این زمینه گفت: «تروریست های سوریه و عراق روند مرگ و نیستی را دنبال می کنند. البته ممکن است با شکست در این کشورها به کشورهای دیگر منتقل شوند. موصل نیز هنوز کاملا آزاد نشده و جنگ در این مناطق ادامه دارد. البته آزادی موصل به نفع خانم کلینتون در حرکت است و آنها از آزادی موصل برای پیروزی های انتخاباتی استفاده می کنند. در عین حال خانم کلینتون در مناظرات انتخاباتی خود به راه اندازی داعش و القاعده اقرار کرده است.»
رحیم صفوی در خصوص تجزیه کشور های منطقه به دست آمریکا اشاره کرده بود و حضور نظامی آمریکا را عامل تحریکی برای اقدامات تجزیه طلبانه دانست. پس از اشاره به نقش عوامل خارجی او به عربستان سعودی اشاره کرد و ضمنا با انتقاد از دولت اقلیم کردستان عراق به آنها هشدار داد که وارد بازی عربستان و آمریکا نشوند. او با آریایی خواندن نژاد کرد های عراق یادآور شد که همکاری بارزانی ها به دولت سعودی در تجهیز گروهک های تروریستی ضد جمهوری اسلامی به ضد منافع کرد ها تمام خواهد شد چرا که ایران در برهه های مختلف از آن ها حمایت استراتژیک کرده است.
درحالی که بی بی سی فارسی با برش بخش های اعظم سخنان رحیم صفوی سعی در تحریک کرد ها برای مخالفت با سیاست های وحدت طلبانه جمهوری اسلامی نمود که این مسئله نشان از ابزاری بودن شعار استقلال طلبی کرد ها از زبان بی بی سی فارسی دارد.
Share/Save/Bookmark
محمد
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۲۲:۳۸:۳۵
با عرض سلام.
یعنی چی اریایی هستیم؟! سردار بزرگوار بحث نژاد از زبان شما بزرگوار بعید است. ایران تشکیل شده از رنگین کمان اقوام... اریایی بازی مال دوران طاغوت بود. (8598)