تمسک به حاشیه‌ برای فرار از واقعیت
چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۰
کد مطلب: 33261
مولف : محسن سجادی
 
تمسک به حاشیه‌ برای فرار از واقعیت
میرحسین موسوی که نقش پررنگ‌تری از مهدی کروبی در اعتراضات سال ۸۸ داشت، به همراه همسرش زهرا رهنورد توانستند رأی خود را به صندوق بیندازند و اگر قرار بر منع می‌بود، آقای موسوی اولی بود.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

هفتم اسفند انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان برگزار شد و مردم با حضور پر شور خود پای صندوق‌های رأی، بار دیگر بلوغ سیاسی خود را به رخ دنیا کشیدند. در این میان اما برخی رسانه‌های خارج نشین به جای پرداختن به متن به سراغ حاشیه رفتند.

در رسانه‌ها اخبار ضد و نقیضی درباره رأی دادن یا ندادن مهدی کروبی یکی از سران معترضان به نتیجه انتخابات سال ۸۸ که در حصر خانگی به سر می‌برد، منتشر شد. درحالی‌که سخنگوی وزارت کشور بعدازظهر روز جمعه با استناد به صحبت استاندار تهران گفته بود برای کروبی صندوق سیار فراهم شده و وی رأی خود را داده؛ اما دادستانی تهران چند ساعت بعد با توجه به استفساریه از وزارت اطلاعات آن را رد کرد. در همین خصوص رادیو زمانه به نقل از فرزند مهدی کروبی خبر داد که وی به دلیل عدم انتقال صندوق رأی نتوانسته در انتخابات شرکت کند؛ اما توضیحات همسر کروبی خلاف این را نشان می‌دهد. خانم فاطمه کروبی، در شرح ماجرا می‌گوید حدود ساعت ۱:۳۰ بامداد، ماموران امنیتی به همراه نماینده دادستان، صندوق رأی سیار را به محل حصر آوردند و درحالی‌که زمان اخذ رأی تمام شده بود، اصرار داشتند که شناسنامه آقای کروبی را بیاورید تا رأی بدهند. با توضیحات خانم کروبی مبنی بر اینکه رأی دادن در هنگام شمارش آرا غیرقانونی است، آنها اصرار به صحبت با آقای کروبی می‌کنند که در نهایت خود او هم می‌گوید "گرفتن رای در زمان شمارش آرا برخلاف قانون است" و از رأی دادن خودداری می‌کند.

اگرچه عدم هماهنگی مسئولان اجرایی انتخابات، چنانکه نماینده دادستان در محل حصر به مهدی کروبی گفته بود، باعث ابهاماتی در این خصوص شد؛ اما تلاش برخی از رسانه‌های فارسی زبان برای تبدیل کردن این موضوع به یک مسئله جنجالی علیه نظام قابل توجه است. در مطلبی از رادیو زمانه سخنان برخی فرماندهان نظامی و صحبت‌های یک ماه قبل رهبر ایران مبنی بر هزینه‌زا بودن وقایع سال ۸۸ و اینکه "نظام با سران معترضان مماشات کرده" دلیلی بر مخالفت نظام با رأی دادن سران معترضان ارزیابی شده؛ درحالی‌که مسئولان وزارت کشور از ابراز تمایل این افراد برای رأی دادن استقبال کرده بودند؛ از جمله استاندار تهران اعلام کرده بود در صورت درخواست موسوی و رهنورد رأی آنها اخذ می‌شود؛ همچنین مقیمی، رییس ستاد انتخابات وزارت کشور گفته بود مهدی کروبی نیز مانند تمام ایرانیان دیگر از حق رأی دادن برخوردار است و همه کسانی که می‌توانند رأی دهند هر کجا که باشند باید امکانات لازم را فراهم کنیم تا رأی خود را به صندوق بیندازند؛ علاوه بر این، رهبر ایران بارها بر مشارکت همه مردم حتی مخالفان نظام و رهبری تأکید کرده بود. آیت الله خامنه‌ای در ۱۹ دی امسال در دیدار مردم قم خاطر نشان کرد: "من بارها این را قبلاً گفته‌ام -حالا چندبار یادم نیست- که حتّی آن کسانی که نظام را قبول ندارند، برای حفظ کشور، برای اعتبار کشور بیایند در انتخابات شرکت کنند. ممکن است کسی بنده را قبول نداشته باشد، عیبی ندارد؛ امّا انتخابات مال رهبری نیست."

رادیو زمانه با اصرار بر موضع خود مبنی بر ممانعت حکومت ایران از رأی دادن سران معترضان، علت آن را هراس از موجی که این افراد می‌توانستند ایجاد کنند، دانسته است. این در حالی است که میرحسین موسوی که نقش پررنگ‌تری از مهدی کروبی در اعتراضات سال ۸۸ داشت، به همراه همسرش زهرا رهنورد توانستند رأی خود را به صندوق بیندازند و اگر قرار بر منع می‌بود، آقای موسوی اولی بود؛ علاوه بر این، ایجاد موج در طرفداران با دعوت آنان از مردم برای مشارکت در انتخابات می‌تواند ایجاد شود و منوط به رأی دادن آنها نیست. چند روز قبل از انتخابات خبر دعوت خانواده‌های این افراد از مردم برای حضور در پای صندوق‌های رأی به طور گسترده از طریق شبکه‌های اجتماعی به ویژه تلگرام بدون کمترین فیلترینگ منتشر شد.

به نظر می‌رسد مشارکت بیش از ۶۰ درصدی مردم در انتخابات هفتم اسفند، با توجه به خط تحریمی که در بسیاری از رسانه‌های اپوزیسیون دنبال می‌شد، موجب برهم‌خوردن تحلیل‌های آنان در پیش‌بینی عملکرد مردم شد؛ لذا تلاش کردند با برجسته کردن موضوع رأی دادن یا ندادن آقای کروبی و فضاسازی رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی، حضور پرشور و نشاط مردم را به حاشیه برانند.
Share/Save/Bookmark