کارشناس بی‌بی‌سی: باید قبول کنیم که جمهوری اسلامی مشروعیت دارد
شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۳
کد مطلب: 32181
مولف :
 
پس از تاکید رهبر انقلاب بر مشارکت همگانی در انتخابات پیشِ رو، یکی از پژوهشگران ارشد موسسه واشنگتن در بی‌بی‌سی فارسی ضمن دفاع از این دیدگاه گفته: "همین که جمهوری اسلامی حافظ منافع و تمامیت ارضی هست و حمایت می‌کند، بنابراین مشروعیت دارد."
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

در حالی که حدود یک ماه تا برگزاری انتخابات مجلس‌های خبرگان و شورای اسلامی در ایران باقی‌مانده، بی‌بی‌سی فارسی در برنامه‌های مختلف به متن و حاشیه‌های این رویداد سیاسی می‌پردازد.

در همین رابطه، برنامه ی صفحه دو نیز با محوریتِ موضوع مذکور روی آنتن تلویزیون بی‌بی‌سی رفت. برنامه‌ای که بخش مهمی از آن به سخنان رهبر انقلاب پیرامون "دعوت از عموم مردم با سلیقه‌های مختلفِ سیاسی برای مشارکت همگانی در انتخابات پیشِ رو" اختصاص داشت.

مهدی پرپنچی، مجری و برنامه‌ساز بی‌بی‌سی با ارائه‌ی مقدمه‌ای، از مهدی خلجی می‌خواهد که در خصوص "راه‌های قانونیِ حسن روحانی برای مقابله با شورای نگهبان" نظر بدهد. اما این تحلیلگر سیاسی با مهم‌تر خواندنِ بیانات اخیر رهبری درباره‌ی انتخابات، به تبیینِ "دلایل صحیح بودن این اظهارات" و "مشروعیت جمهوری اسلامی" پرداخته است.

این پژوهشگر ارشد موسسه واشنگتن اذعان داشته: "حرف آقای خامنه‌ای معقول است به دو جهت... جمهوری اسلامی حافظِ تمامیت ارضی ایران و همین‌طور حافظ منافع تشیع در جهان هست. این درست با اندیشه‌ی سنتیِ سیاسی در تشیع سازگار است."

وی در ادامه با اشاره به نظر یکی از مراجع تقلید قدیمی در ایران تاکید می‌کند: "به همین دلیل باید از جمهوری اسلامی و مشروعیت آن دفاع کرد. نه این‌که ما باد ولایت فقیه موافق هستیم یا نه! همین که جمهوری اسلامی حافظ منافع و تمامیت ارضی هست و حمایت می‌کند، بنابراین مشروعیت دارد."

خلجی اضافه کرده: "از نظر سیاسی هم آقای خامنه‌ای گفت کسانی که نظام را قبول ندارند اما قبول دارند که جمهوری اسلامی، امنیت و پیشرفت کشور رو تامین کرده است [در انتخابات شرکت کنند.]"

این کارشناس دعوت شده به بی‌بی‌سی ضمن تمرکز بر نقش دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و سرلشگر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران؛ آن‌ها را قهرمانان ملی دانسته و جایگاه این دو تن نزد مردم را دلیلی بر اثبات پیشرفت و حفظ امنیت می‌داند.

جزییات بیشتر را در رسانه ایران ببینید:
Share/Save/Bookmark