منتشر شد
زنان سینمایی ایران
سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۱۴
کد مطلب: 1922
زنان سینمایی ایران
کتاب «سینماگران زن»(فرهنگ چهره‌های مطرح سینمای ایران از آغاز تا امروز) به کوشش گلنوش امید و زیر نظر جمال امید منتشر شد.
این کتاب در ۳۶۲ صفحه همراه با آلبوم تصاویر، با شمارگان ۳۰۰۰ نسخه و قیمت ۷۵۰۰ تومان از سوی انتشارات نگاه به چاپ رسیده است.

به گزارش رسانه ایران به نقل از خبرگزاري زنان، جمال امید در مقدمه‌ای بر این کتاب می‌نویسد: این فرهنگ برای معرفی چهره‌ها مبنا را بر این گذارده است که هنرمند دست کم یک‌ بار در سینمای حرفه‌ای فعالیتش را ثبت کرده باشد.

هنرمندانی که در
هنرمندانی که در این مجموعه به آن‌ها پرداخته شده، شامل کارگردان، نویسنده فیلم‌نامه، تهیه‌کننده، مجری طرح، مدیر تولید، طراح صحنه، تدوین‌گر، گوینده، آهنگ‌ساز، عروسک‌گردان، منشی صحنه، عکاس، فیلم‌بردار، چهره‌پرداز، منتقد فیلم و... هستند.
این مجموعه به آن‌ها پرداخته شده، شامل کارگردان، نویسنده فیلم‌نامه، تهیه‌کننده، مجری طرح، مدیر تولید، طراح صحنه، تدوین‌گر، گوینده، آهنگ‌ساز، عروسک‌گردان، منشی صحنه، عکاس، فیلم‌بردار، چهره‌پرداز، منتقد فیلم و... هستند که مطابق روال معمول مؤلف، سعی شده تا مجموعه کارهای یک هنرمند مرور شود. البته در این مرور قصد داوری یا قضاوت و یا اصولا هرگونه اظهارنظری نیست.

وي همچنين در بخشی از این مقدمه عنوان کرده است: تا پیش از انقلاب، در سینما از وجود زن‌ها به صورت ابزاری استفاده می‌شد و اکثر آن‌ها جدا از تعداد معدودی از بازیگران که از تئاتر آمده‌اند، اتفاقی و از روی علاقه‌ فردی بی‌ هیچ تجربه و پیشینه‌ تحصیلی به این کار روی کرده‌اند و به جز یک مقطع در آغاز دهه ۵۰ که با توجه به نیاز «سیما» به نیروهای متخصص، حرکت آرام و اصولی در آموزش دختران در قشرهای مختلف سینما شکل می‌گیرد، روند کارگزاران سینمای ایران در مواجهه با زنان تفاوتی نمی‌کند.

نخستین گروه زنان تحصیل‌کرده‌ سینما با بروز بحران سینمای ایران در سال‌های پیش از انقلاب، مجال حضور در سینمای حرفه‌ای را پیدا نمی‌کنند و آموزش‌هایشان را در رده‌های مختلف در تجربیات تلویزیونی به کار می‌گیرند؛ اما بعد از انقلاب همچنان که سینمای ایران آرام‌آرام پوست می‌اندازد، سینماگران زن نیز رخ می‌نمایند و در نقش‌هایی کاملاً متفاوت با قبل و الزاماً در اندازه‌های آرمانی، به هر صورت حضور پررنگی پیدا می‌کنند.»

Share/Save/Bookmark