۳
توقع نداريم بی بی سی بيايد سياست کشور خودش را فراموش کند
هاشمی رفسنجانی: بی بی سی سعی می کند موذيانه اهداف خود را القا کند
شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۰۶
کد مطلب: 9393
گزارشگر :
 
در خيلي از جاها خبرنگار دارند و با سياستي که خودشان دارند، خبرها را انتخاب مي کنند و به خورد مردم مي دهند، يعني از لحن و شيوه هايي که تجربه شده استفاده مي کنند. حرف ها را فشرده مي زنند و سعي مي کنند موذيانه اهداف خود را القا کنند.
ماهنامه مديريت ارتباطات گفتگويي با آیت الله اکبر هاشمي رفسنجاني انجام داده که به دليل طرح سوالات متعدد و متنوع و پاسخ هاي روشن، جذاب و خواندني است. اين گفت وگو را امير عباس تقي پور، امير لعلي و آرش محبي انجام داده اند.

در ابتدای این مصاحبه که با عنوان "صراحت نامه" منتشر شده آمده است که صبح روز ۲۵ ارديبهشت ماه ۸۹ و تنها دو روز مانده به روز جهاني ارتباطات و روز ملي روابط عمومي به ديدار شخصيتي رفتيم که با افتخار مي گويد: «زندگي من از کار اجتماعي و کار آموزشي و ارتباطي اين چنيني و استفاده از ابزارهاي اطلاع رساني آغاز شد و تا الان هم هميشه همين بوده است».

به گزارش رسانه ایران هرچند در این مصاحبه ناگفته هاي رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در مورد زندگي کاري و خصوصي اش و همچنين رد شايعه کاهش ديدارهايش با رهبر معظم انقلاب بیان شده اما آنچه در ادامه می آید نظرات آیت الله هاشمی در خصوص رسانه های ماهواره ای و به ویژه بی بی سی فارسی است:

بي بي سي را مي بينيد؟
بله، گاهي مي بينم.

از بي بي سي چه تحليلي داريد؟
بي بي سي در واقع براي نيل به اهدافي که دارد، حرفه اي عمل مي کند.

در مورد شبکه بي بي سي فارسي صحبت مي کنيد؟
هم عربي و هم فارسي. اينها حرفه اي عمل مي کنند. خبرنگاران و گوينده هاي ورزيده اي دارند و از لحاظ جامعه شناسي و روابط عمومي مطلع اند. در خيلي از جاها خبرنگار دارند و با سياستي که خودشان دارند، خبرها را انتخاب مي کنند و به خورد مردم مي دهند، يعني از لحن و شيوه هايي که تجربه شده استفاده مي کنند. حرف ها را فشرده مي زنند و سعي مي کنند موذيانه اهداف خود را القا کنند. در زمان انقلاب آن موقع آنها طرفدار شاه بودند، اما خبرهايي که بي بي سي مي داد به ضرر رژيم شاه بود و خيلي وقت ها اين اخبار به درد ما مي خورد. در همه دنيا هم همين کار را مي کند. اين سياستي است که مستمع جذب مي کند و دولت ها گوش مي دهند. براي اينکه ببينند چه دارد مي گويد و چقدر به نفعشان مي گويد و چطور مي توانند جلويش را بگيرند. مردمي هم که مخالف اند گوش مي دهند. آنها افکار و سياست هاي خودشان را هم در اخبار مي آورند و سياست هاي خودشان را مخلوط اخبار مي کنند. خيلي حرفه اي عمل مي کنند.

ما چه بايد بکنيم؟
اينکه بايد چه کنيم خيلي مهم است چون اطلاع رساني الان يک علم است. گرايش تبليغي در علوم انساني يک بحث بسيار وسيع است و دانشگاه ها اينها را بحث مي کنند و بايد متخصصان ببينند راه نفوذ بيشتر در مردم چيست. راه تنفر در ست کردن چيست. راه مبارزه با اين پديده که سابقه اي طولاني هم در گذشته دارد، امروزه يک علم است که بايد آن را داشته باشيم و به جوانان خود تعليم بدهيم.

نظر شما به عنوان شخصيتي که هم تجربه اش را و هم مديريتش را داشتيد و همين الان هم در راس بالا ترين نهاد مشورتي نظام نشسته ايد، چيست؟
بالاخره مي گويم که بايد اولا واقعيت محيط و مخاطب را بشناسيم. ثانيا حرف هايي که مخاطب را فراري بدهد، نگوييم و حرف هايي را بزنيم که وجدان طرف را قانع کند. البته اگر کسي خودش عقيده اي دارد، حرف هاي خودش را هم در آن قالب مي تواند دربياورد. ما توقع نداريم بي بي سي بيايد سياست کشور خودش را فراموش کند سياست آن کشور را در هر برنامه اي مي بينيد، حتي سياست استعماري اش را. با شيوه اي حرف هاي خود را در مغز مردم جا مي کند. ما بايد با دانش روانشناسي، جامعه شناسي و پيش بيني آينده آشنا باشيم.

الان خيلي چيزها در اطلاع رساني شرط است فرض کنيد آقاي مهاجراني به عنوان کسي که سال ها معاون شما بوده، وقتي شما ايشان را در بي بي سي فارسي مي بينيد، چه احساسي به شما دست مي دهد؟
مايل نيستم هيچ وقت از آن رسانه استفاده کنم. آنها خودشان مي دانند و من نمي دانم چه دليلي براي خودشان دارند. حرف خودم را هم نمي خواهم به آنها تحميل کنم.

اين رسانه هاي حرفه اي خارجي که اشاره کرديد، فکر مي کنيد در مديريت افکار عمومي داخل کشور ما در مقايسه با رسانه هاي داخلي، چه وزني دارند؟
مردم فرق مي کنند. خيلي از مردم هستند که پيشداوري دارند و خيلي به حرف هاي آنها توجه نمي کنند و گوش هم نمي دهند ولي بخشي هم هستند که فقط همان ها را مي گيرند. بخش ديگري هم هستند که هر دو را مي گيرند و مقايسه مي کنند.

فکر مي کنيد مديريت رسانه موجود در کشور ما چه مقدار در پيدايش عمق اتفاقات پس از انتخابات تاثيرگذار بود؟
من از سبکي که دارد عمل مي شود، راضي نيستم. بايد خيلي حرفه اي تر از اين، واقعي تر و مخاطب شناس تر و حقيقت گوتر باشد. ما نياز به رسانه اي داريم که واقعا مورد اعتماد مردم باشد و مردم حرفش را بفهمند و قبول کنند. اين دور از دسترس نيست و قابل تامين است.

فرمايشات شما در مورد رسانه ملي است يا مجموع رسانه ها؟
همه رسانه ها، به خصوص رسانه ملي که تاثيرگذاري بيشتري دارد.

فکر نمي کنيد اگر در چارچوب يک سياست کلي در مجمع نحوه عملکرد رسانه ملي مورد بررسي قرار گيرد و با رهبري مشورت شود، مي توان سياست مدوني در اين حوزه داشت؟
ما بايد در همه زمينه ها سياست بگذاريم و به رهبري بدهيم. اگر ايشان تاييد کردند، ابلاغ کنند اين برنامه در موضوعات کاري ما هست. روز اول که مجمع سياست ها را آغاز کرد، حدود ۱۴۰ موضوع را با تصويب رهبري در دستور کار گذاشتيم و حدود ۳۰ تا ۴۰ موضوع را انجام داديم و بقيه اش مانده است.

در خصوص سوال قبلي هم که پرسيديد و جواب کامل نداديم و به حاشيه رفتيم، بايد بگويم ما الان ۲ مصوبه در سياست ها داريم. يکي درباره همين اطلاع رساني است که بايد شنيده باشيد. يکي هم در خصوص ابزار و تکنولوژي اطلاع رساني است. يک وقت بحث محتوايي اش را انجام داديم که چگونه و به شيوه و با چه استراتژي بايد باشد، يک وقت هم سياست هاي صنعتي و فني اش را و اينکه چگونه ابزار پيشرفته استفاده کنيم و چگونه به اينها برسيم، بررسي کرديم.

الان اگر قرار باشد راي گيري شود و راي گيري آشکار باشد، شما با آزادسازي ماهواره موافق هستيد؟
موارد مبتذلي وجود دارد که جوان هاي مردم را به انحراف مي کشاند و فکر نمي کنم براي جامعه درست باشد اما بايد به کانال هايي که مطلب مي گويند گوش داد. بالاخره اينها هستند و ديگران گوش مي دهند. اگر بخواهيم جلوگيري کنيم هم نمي توانيم. شما که مي دانيد الا ن دشمنان ما امريکايي ها و ديگران هزينه زيادي انجام مي دهند تا فيلترشکن هايي درست کنند که اصلا نشود سانسور کنيم و به آنجا مي رسند که جلوي سانسور را بگيرند.

اشکال بعدي که از نظر رواني پيدا مي شود، اين است که «الانسان حريص علي ما منع» وقتي چيزي ممنوع شود، آدم هاي کنجکاو بيشتر دنبال آنها مي روند تا ببينند آن چه بود؟ از همان اول مي گويند اين کار سياسي است. آخر هم مي بينند ما حق داشتيم.

بنابراين فکر مي کنم مطالب را بايد گوش دهيم. البته بحثي در فقه داريم که فقها مطالعه کتب ضلال و آن چيزي را که آدم و حوا را گمراه مي کند و جواب در آن نيست، اشکال مي گيرند. ولي اگر همان مطالب کتب ضلال را همراه با جواب در اختيار بگذارند، اشکال نمي کنند که طرف اشکال را بفهمد جواب را هم بفهمد تا بتواند انتخاب کند. به هر حال در اسلام آزادي استماع افکار و حرف هاي ديگران و انتخاب احسن جزو محسنات است.
Share/Save/Bookmark
127
Serbia
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۲۱:۱۲:۵۹
آقای هاشمی خود موذیانه به قدرت برگشتند. (3235)
 
امیرحسین پزشکپور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۴-۱۱ ۱۰:۱۱:۰۵
درود بر هاشمی کبیر (3251)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۴-۲۲ ۰۸:۵۸:۳۵
گذشته از جنجال ها و دشنام های سیاسی به این آقا...
باید اعتراف کنیم که مسائل را از دیدگاه خودش، عمیق و کارشناسی شده بیان می کند. (3312)