اندر نقد اعطای جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا
آیا اروپا به دموکراسی رسیده است؟
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۰۹
کد مطلب: 7467
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
تصویر از صفحه فیس بوک occupy the london stock exchange گرفته شده است، نشان می دهد صلح در برخی نقاط اروپا به چالش کشیده شده. تصویر مربوط به اعتراضات اخیر در اسپانیا و یونان می باشد.
جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا داده شد. آن هم به خاطر آنچه برقراری صلح، دموکراسی و حقوق بشر در قاره اروپا خوانده شد. عده ای معتقدند در این آشفته بازار بحران اقتصادی و سرکوب هایی که توسط دولت ها انجام می شود، این کار بوی سیاسی می دهد تا رای هیاتی منصف. برخی نیز وجود و گسترش گروه های دموکراسی خواه مخالف نظام های سلطنتی موجود در اروپا را اساسا ناقض شرایط اعطای جایزه دانستند. اشاره ای به جنبش هایی مانند جمهورری خواهان در انگلیس که عدم دسترسی به رسانه های دولتی آن ها را مجبور ساخته از اینترنت سر در بیاورند.
یورونیوز می گوید جایزه صلح نوبل به دلیل برپایی صلح، دموکراسی و حقوق بشر در ۶۰ سال اخیر در اروپا به این اتحادیه اعطا شده است.

رسانه های اروپا لب به تعریف گشودند و مخالفان این عمل را مضحک دانستند. صدای آمریکا می گوید «اتحادیه اروپا برنده جایزه صلح نوبل شد.» در حالی که مخالفان اساسا اعتقادی به وجود مسابقه در تصاحب نوبل ندارند.

بی بی سی فارسی با تیتر «جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا رسید» یاد می کند که کمی قابل تأمل تر می نماید. اینکه جایزه صلح نوبل می تواند به شخصی یا گروهی یا سازمانی برسد، کنایه ای از شبه تشریفاتی بودن آن.

اما چرا جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا اهدا شد؟ دلیل هیات ناظر بر این انتخاب چه بوده است؟

BBC فارسی به نقل از توربیون یاگلاند، رییس کمیته ۵ نفره نوبل می گوید این اتحادیه، بیش از شش دهه است که به پیشبرد صلح، آشتی ملی، دموکراسی و حقوق بشر در اروپا یاری رسانده‌اند.

http://www.rasanehiran.com/images/docs/000007/n00007467-t.jpg

در بخشی دیگر نتایج ایجاد اتحادیه اروپا چنین برشمرده شد: «موفقیت در مبارزه برای صلح و آشتی ملی و دموکراسی و حقوق بشر و نیز نقش اتحادیه اروپا در ایجاد ثبات و یاری به تبدیل بیشتر اروپا از قاره جنگ به قاره صلح.»

البته هیچ کدام از شبکه های یورونیوز و بی بی سی به مصادیق و نمونه های ایجاد صلح در منطقه اروپا توسط اتحادیه این قاره اشاره ای نکردند.

نکته مهم لاپوشانی مفهوم دموکراسی توسط خبرگزاری بی بی سی می باشد. گویی مسئولان این شبکه سعی می کنند وارد جزییات نشوند.

با اینکه شبکه های همسو با اعطای جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا، بر دموکراسی خواهانه بودن تلاش های این اتحادیه اشاره دارند، اما هیچ مصداقی و نمونه ای از تلاش ها برای گذار کشور های با نظام پادشاهی به نظام های دموکراتیک آورده نمی شود.

این شاید به دلیل آن باشد که در بسیاری از کشور های اروپای غربی مانند انگلیس، اسپانیا، نروژ و ... هنوز از مدل سلطنتی برای اداره کشور استفاده می شود. این امر برای مردم انگلیس مشهود تر می نماید جایی که تعداد جمهوری خواهانش در سال های اخیر افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

http://www.rasanehiran.com/images/docs/files/000007/nf00007467-1.jpg

با سیری در شبکه های اجتماعی و بازدید از صفحات اینترنتی متعلق به طرفداران دموکراسی در انگلیس (Fix Parliament، Unlock Democracy، Republic، Occupy the London) در می یابیم، احیانا دولت این کشور رسمیتی برای این گونه گروه ها قائل نیست. چرا که رسانه های جمعی متعلق به حاکمیت در این کشور ها کمتر به موضوعات اینچنینی که ملوکیت ملکه را زیر سوال می برد، می پردازند.

همین چند ماه پیش بود که دموکراسی خواهان انگلیسی در اقدامی با تجمع مقابل ساختمان BBC در لندن، از رویکرد محافظه کارانه و جانبدارانه به نفع سیستم پادشاهی این کشور انتقاد کردند.

گفتنی است جنبش جمهوری خواهی چند سالی است در انگلیس رونق گرفته است. پس از تسری بحران اقتصادی به این بخش از اروپا حالا جان تازه ای گرفته است.

جمهوری طلبان انگلیس معتقدند بی بی سی در دفاع از نظام پادشاهی این کشور افراط می کند. رسانه ایران پیشتر از اعتراض این گروه مقابل ساختمان بی بی سی در لندن گزارشی تهیه کرد.

اما اینکه چرا جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا آن هم به دلیل گسترش دموکراسی داده شده است جای تعجب دارد! با وجود نظام های سلطنتی در برخی کشور ها همچون انگلیس و بحرانی که روز به روز جدی تر می شود. استقلال خواهان ایرلند، مردم ولز و اسکاتلند علیه نظام سلطنتی انگلیس و جدایی طلبان باسک در اسپانیا نمونه هایی از نقض آنچه اتحادیه اروپا به نام خود ثبت کرد، دموکراسی!
Share/Save/Bookmark