آیا آمریکا با ایرانیانی که قصد بازگشت دارند برخورد می کند؟
سه شنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۱۴
کد مطلب: 2417
مولف :
 
مستشاری پاسخ داد: من در برنامه ام دارم که تا ۵ سال آینده به ایران بازگردم. مستقل از اینکه چه شرایطی در ایران حکمفرما باشد. به دلیل اینکه به هر حال با وجود فراهم بودن امکان رشد در آمریکا، این کشور احساس ارضا و غنی شدن را به آدمی مثل من کمتر داده است.
برنامه تفسیر خبر یکشنبه شب صدای آمریکا به بررسی مسائل
پیش از این، مسئول دفتر حفاظت منافع ايران در آمریکا درباره ی دكتر «علي اميرنظمي افشار» كه بيش از ۳۰ سال است در آمريكا سكونت دارد و از متخصصان برجسته رشته شيمي است اعلام کرده بود: آمريكا اين فرد را بدون هيچ جرمي و تنها به خاطر اينكه گفته بود مي‌خواهم به ايران بروم تا صنعت شيمي را متحول كنم و به بهانه ی‌ واهي ماليات به پنج سال زندان محكوم كرده است.
اقتصادی ایران اختصاص داشت.

در این برنامه که با حضور علی اکبر موسوی خوئینی نماینده پیشین مجلس ایران و همچنین دکتر علی مستشاری فارغ التحصیل دانشگاه MIT و رئیس مرکز تحقیق در سیستم های پیچیده اجتماعی در انستیتوی تکنولوژی نیوجرسی همراه بود، به مشکلات اقتصادی ایران در اثر تحریم های یک جانبه دولت آمریکا اشاره شد.

در بخشی از این برنامه جمشید چالنگی، مجری برنامه در مورد راه حل برون رفت از مشکلات اقتصادی ایران، آن هم با یاری گرفتن از امکانات بالقوه از جمله سرمایه انسانی ایرانی از علی مستشاری توضیح خواست.

مستشاری در پاسخ مجری، بیشتر مشکلات اقتصادی را ناشی از مسائل سیاسی دانست. وی نبود بدنه کارشناسی در ساختار دولتی ایران را از عوامل مشکلات اقتصادی برشمرد.

مستشاری ابراز داشت که در مقایسه با سایر کشورهای منطقه، ایران از نیروی تحصیل کرده فراوان و امکانات بسیار خوبی برخوردار است. وی منابع طبیعی ایران را منحصر در نفت و گاز ندانست و گفت که ایران نه مشکل منابع طبیعی دارد و نه مشکل نیروی انسانی.

رییس مرکز تحقیق در سیستم های پیچیده اجتماعی نیوجرسی با اشاره به معضل پیشین فرار مغزها از ایران ابراز داشت: فرار مغزها و سرمایه شاید در ابتدا معضل بوده ولی اکنون می تواند جهت معکوس به خود بگیرد.

وی گفت: من یکی از بنیانگذاران گروه مطالعات ایرانی دانشگاه MIT بودم که حدود سال ۲۰۰۴ تحقیقی انجام دادیم در مورد ایرانیان مقیم آمریکا به طور خاص، یعنی کسانی که سرمایه یا تحصیلات داشتند که حدودا ۶۰۰۰ نفر بودند.

این محقق اعلام کرد: ۸۰ درصد این افراد گفتند که اگر فقط شرایط اجتماعی ایران بهبود پیدا کند، جدا از اینکه حکومت چگونه باشد، برای
وی در ادامه گفت: ما حدود ۷۰۰۰۰ نفر دکترای ایرانی در خارج از ایران داریم که اگر امکان بازگشت به ایران بیابند می توانند سرمایه گذاری کرده و کارآفرینی کنند.
بازگشت به ایران آماده اند.

اضافه بر این، در همان تحقیق که از چندین منبع مختلف صورت گرفت، ثروت جمعی ایرانیان مقیم آمریکا بسیار بالا ارزیابی شد.

وی در ادامه گفت: ما حدود ۷۰۰۰۰ نفر دکترای ایرانی در خارج از ایران داریم که اگر امکان بازگشت به ایران بیابند می توانند سرمایه گذاری کرده و کارآفرینی کنند.

مستشاری که مشاور برنامه توسعه سازمان ملل نیز می باشد ابراز داشت: موقعیت کنونی اقتصاد ایران متناسب با آنچه می بایست در ساختار جهانی داشته باشد نیست.

مجری از وی پرسید: شما آماده هستید در یک موقعیت مناسب تمامی مشاغلی که در اینجا دارا هستید رها کرده و به ایران بازگردید؟

مستشاری پاسخ داد: من در برنامه ام دارم که تا ۵ سال آینده به ایران بازگردم. مستقل از
این محقق اعلام کرد: ۸۰ درصد این افراد گفتند که اگر فقط شرایط اجتماعی ایران بهبود پیدا کند، جدا از اینکه حکومت چگونه باشد، برای بازگشت به ایران آماده اند.
اینکه چه شرایطی در ایران حکمفرما باشد. به دلیل اینکه به هر حال با وجود فراهم بودن امکان رشد در آمریکا، این کشور احساس ارضا و غنی شدن را به آدمی مثل من کمتر داده است.

لازم به ذکر است پیش از این، مسئول دفتر حفاظت منافع ايران در آمریکا درباره ی دكتر «علي اميرنظمي افشار» كه بيش از ۳۰ سال است در آمريكا سكونت دارد و از متخصصان برجسته رشته شيمي است اعلام کرده بود: آمريكا اين فرد را بدون هيچ جرمي و تنها به خاطر اينكه گفته بود مي‌خواهم به ايران بروم تا صنعت شيمي را متحول كنم و به بهانه ی‌ واهي ماليات به پنج سال زندان محكوم كرده است.

همچنین اين دانشمند ايراني بعد از پايان پنج سال دوران محكوميت، بايد پنج سال هم تحت نظر باشد كه با توجه به سن بالاي وي، ممكن است اين فرصت را پيدا نكند كه زنده به ايران باز گردد.
Share/Save/Bookmark