BBC: استقلال، ناکام بزرگ جام حذفی
پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۶
کد مطلب: 39202
BBC: استقلال، ناکام بزرگ جام حذفی
BBC نوشت که استقلال هنوز نتوانسته شکل تیمی خود را پیدا کند. در ترکیب تیمی استقلال هسته مرکزی این تیم هنوز مشخص نیست و به همین دلیل هیچ برنامه مشخصی بر مبنای توانایی‌های بازیکنان در این تیم مشاهده نمی‌شود.
بی بی سی فارسی نوشت که در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی فوتبال ایران استقلال با شکست مقابل نفت تهران از این مسابقات کنار رفت تا ناکامی‌های این تیم در فصل جاری کامل شود.

به گزارش رسانه ایران، به نوشته BBC، استقلال در لیگ برتر شرایط خوبی ندارد و مسابقات حذفی بهترین راه ممکن برای جبران نتایج نه چندان مناسب این تیم به شمار می‌رفت.

این شبکه همچنین در تحلیل صعود تیم تراکتورسازی به مرحله بالاتر مسابفات حذفی فوتبال در ایران، نوشت که در شرایطی که بدون تردید تراکتورسازی یکی از تیم های با کیفیت فوتبال ایران است اما نحوه صعود این تیم به این مرحله از مسابقات و درحالی‌که با هیچ‌یک از تیم‌های لیگ برتری و با کیفیت در فوتبال ایران مواجه نشده نشان از روش نامناسب اجرای مسابقات جام حذفی است.

بی بی سی درباره بازی نفت تهران و استقلال نوشت: نفت با علی دایی همچنان در مسیر پیشرفت قرار دارد. مهم‌ترین موضوع در ترکیب تیمی نفت وجود بازیکنان با تجربه ای است که به عنوان هسته مرکزی این تیم، یکی از دلایل اصلی موفقیت‌های است. همه مربیان سعی می‌کنند در ستون اصلی تیم خود بازیکنانی با تجربه و با کیفیت را به کار گیرند. بازیکنانی که تمام برنامه‌های تیمی بر مبنای توانایی‌های آنها پیش می رود. در خط دفاعی احمد آل نعمه رهبر اصلی خط دفاعی است و به دلیل تجربه بالا و نوع بازی‌اش رهبر اصلی این تیم در این منطقه محسوب می‌شود.

ایمان مبعلی هافبک باتجربه و باهوش فوتبال ایران در مرکز زمین همه کاره نفت است. بازیکنی که آهنگ بازی این تیم را تنظیم می‌کند و در خط حمله محمد قاضی به عنوان تمام کننده و تک مهاجم امید اصلی علی دایی برای رسیدن به گل است.

این سه بازیکن در سیستم ١-٣-٢-٤ نفت در یک راستا قرار می‌گیرند و در واقع ستون فقرات نفت محسوب می‌شوند و با اضافه شدن بازیکنان جوانی چون ارسلان مطهری و عباس بوعذار ترکیب اصلی نفت شکل می‌گیرد.

به نوشته BBC، در مقابل، استقلال هنوز نتوانسته شکل تیمی خود را پیدا کند. در ترکیب تیمی استقلال هسته مرکزی این تیم هنوز مشخص نیست و به همین دلیل هیچ برنامه مشخصی بر مبنای توانایی‌های بازیکنان در این تیم مشاهده نمی‌شود.

بازیکنان در استقلال سردرگم و بی‌برنامه بازی می‌کنند. یکی از دلایل ضعف مفرط استقلال از لحاظ فنی نبود یک راهبُرد و برنامه مشخص است. نفت در همان ابتدا و با ضربه پنالتی قاضی به گل رسید اما تا پایان نیمه اول استقلال بسیار خوش شانس بود که دروازه‌اش بار دیگر باز نشد.

نیمه دوم استقلال به لطف تماشاگرانش سعی ‌کرد بیشتر بر روی دروازه نفت فشار بیاورد و سرانجام نیز موفق شد دروازه این تیم را باز کند. در شرایطی که نفت بدون تردید تیم برتر میدان بود بازی به وقت‌های اضافه کشیده شد و در همان ابتدا برزای توانست استقلال را پیش بیاندازد.

در حالی که به نظر می‌رسید استقلال پیروز میدان است اما تنها در چند دقیقه جریان بازی کاملاً تغییر کرد و نفت با دو کرنر پیاپی دوباردروازه استقلال را بازکرد و درنهایت پیروز میدان شد.

در فوتبال، دفاع کردن برروی ضربات ایستکاهی مهم‌ترین و حیاتی‌ترین تاکتیک‌های مربیان است. من-تو-من و یارگیری مستقیم بازیکنان حریف توسط هر یک از بازیکنان خودی در محوطه جریمه اصلی‌ترین تاکتیک مربیان است. دفاع منطقه‌ای و یا مخلوطی از دفاع منطقه‌ای و یارگیری من- تو- من از دیگر روش‌های مقابله در ضربات ایستگاهی است که نیازمند هماهنگی بیشتری است و به همین دلیل بیشتر مربیان ترجیح می‌دهند تا از این روش استفاده کنند.

بی بی سی نوشت که در گل‌های دوم و سوم نفت هیچ یک از روش های ذکر شده در استقلال به اجرا گذاشته نشد تا در روزی که نفت شایسته پیروزی بود استقلال از جام حذفی خارج شود.
Share/Save/Bookmark