کاشت باد در عربستان، درو کردن طوفان در منچستر
سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۷
کد مطلب: 40822
مولف : سامان شیرکوه
 
کاشت باد در عربستان، درو کردن طوفان در منچستر
به گفته BBC، داعش مسئولیت بمب‌گذاری منچستر را به عهده گرفته و اعلام کرده که یکی از سربازان خلافت این کار را در تجمع صلیبیون انجام داده است.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
شب دوشنبه، اول خرداد، یک بمب‌گذاری انتحاری در کنسرتی در منچستر، در شمال انگلستان، ۲۲ کشته و ۵۹ زخمی بر جای گذاشت. این بزرگترین حمله این چنینی از زمان بمب‌گذاری‌های سال ۲۰۰۵ است که در آنها ۵۲ نفر کشته شدند.

به گفته BBC، داعش مسئولیت بمب‌گذاری منچستر را به عهده گرفته و اعلام کرده که یکی از سربازان خلافت این کار را در تجمع صلیبیون انجام داده است.

احتمال می رود که ترزا می، نخست وزیر انگلیس، از این حادثه برای برد انتخابات پارلمانی پیش رو در انگلستان بهره ببرد؛ تجارت رأی.

این حمله انتحاری با فاصله کوتاهی از گردهمایی سران عرب با دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، در عربستان سعودی گرفته. نشستی که در آن اعلام شد که ایران و حزب الله لبنان از داعش خطرناک ترند.

دونالد ترامپ با سفر به عربستان مرکز مبارزه با تروریسم را در این کشور افتتاح کرد؛ در حالی که هنوز سعودی ها از انتشار اسناد مربوط به ماجرای تروریستی 11 سپتامبر در امریکا جلوگیری می کنند. علاوه بر این، قرارداد فروش 110 میلیارد دلار جنگ افزار نیز میان امریکا و عربستان سعودی بسته شد. جنگ افزارهایی که بیش از پیش علیه مردم یمن در جنگ یمن استفاده خواهند شد و همچنین در خدمت تروریست ها در سویه و عراق قرار خواهد گرفت.

البته این فقط امریکا نیست که که در عربستان باد می کارد. پیشتر، ترزا می، نخست وزیر انگلیس، هم با سفر به عربستان سعودی با این کشور قرارداد نظامی فروش جنگ افزار به سعودی ها را امضا کرد. کاری که دیگر رقیب اروپایی این کشور یعنی آلمان هم انجام داد و در جریان سفر آنگلا مرکل به عربستان صورت گرفت.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران با محکوم کردن حمله منچستر، گفت که ائتلاف‌های مصلحتی و صوری به گسترش تروریسم و افراطی‌گری منجر شده است.

امریکا، انگلیس و آلمان به خوبی از جنگ طلبی حاکمان سعودی و حمایت عربستان از تروریست ها در منطقه آگاهی دارند اما همچنان باد می کارند. بادهایی که نه تنها هیچ کمکی به ریشه کن کردن تروریسم نمی کند بلکه در منچستر یا برلین در اروپا در حال تبدیل شدن به طوفان اند.

اما آیا سیاسیون اروپا و آمریکا به خود می آیند؟ در حال حاضر که سرگرم تجارت اند. تجارت جنگ افزار و رأی.
Share/Save/Bookmark