رادیو زمانه: ائتلاف به رهبری عربستان حقوق کودکان یمنی را زیر پا گذاشته است
پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۵
کد مطلب: 40552
رادیو زمانه: ائتلاف به رهبری عربستان حقوق کودکان یمنی را زیر پا گذاشته است
دو سازمان «نجات کودکان» و «فهرست نظارتی کودکان در پیکارهای مسلحانه» در نامه و گزارش مشترک تازه خود علاوه بر این‌که خواهان قرار گرفتن نام ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در لیست سیاه ناقضان حقوق کودک سازمان ملل شده‌اند، از کشورهای عضو این سازمان نیز خواسته‌اند تا فروش و انتقال تسلیحات به طرف‌های درگیر در یمن به خصوص کشورهای عضو ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را متوقف کنند.
دو سازمان بین‌المللی دفاع از حقوق کودکان در نامه‌ای به آنتونیو گوترس، دبیر‌کل سازمان ملل متحد، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن را به نقض حقوق کودکان یمنی متهم کردند و خواهان قرار گرفتن نام این ائتلاف در لیست ناقضان حقوق کودک سازمان ملل شدند.

به گزارش رسانه ایران، سازمان‌‌ «نجات کودکان» و مؤسسه «فهرست نظارتی کودکان در پیکارهای مسلحانه» دو مجموعه‌ای هستند که در نامه مشترک خود به دبیرکل سازمان ملل در روز پنج‌شنبه ۳۱ فروردین/ ۲۰ آوریل، از او خواسته‌اند تا نام ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن را در لیست سیاه نقضان حقوق کودکان سازمان ملل قرار دهد. این فهرست مجموعه اسامی دولت‌ها و گروه‌های مسلحی را در برمی‌گیرد که در جریان جنگ‌ها و درگیری‌های مسلحانه، حقوق کودکان را نادیده می‌گیرند.

به نوشته رادیو زمانه، بر اساس گزارش مؤسسه «فهرست نظارتی کودکان در پیکارهای مسلحانه» «در دو سال گذشته، دست‌کم ۱۶۰ مورد آسیب جدی به مجموعه‌های پزشکی و پرسنل بهداشتی و مکان‌های آموزشی وارد شده است.»

سال گذشته میلادی و زمانی که بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد بود، نام ائتلاف عربی به رهبری عربستان برای مدت کوتاهی (پنج روز) در میان لیست سیاه ناقضان حقوق کودک سازمان ملل قرار گرفت. به گفته بان کی مون، تا آن زمان ۵۱۰ کودک به دنبال حمله‌های این ائتلاف کشته و ۶۶۷ کودک دیگر هم زخمی شده‌ بودند.

اما زمان کوتاهی پس از آن، نام ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از فهرست ناقضان حقوق کودک حذف شد. حذف نام ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی از لیست فهرست ناقضان حقوق کودک سازمان ملل باعث اعتراض شدید سازمان‌های مستقل حقوق بشری شد. به نوشته BBC فارسی، اعتراض عربستان سعودی باعث شد تا بان کی مون نظر خود را تغییر دهد.

عبدالله المعلمی، نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل اما با ابراز خشنودی از این تغییر و حذف نام ائتلاف عربی از فهرست سالانه ناقضان حقوق کودک، این اتفاق را تغییری بی‌قید و شرط و امری نهایی خواند.

به دنبال اعمال این تغییر در فهرست ناقضان حقوق کودک سازمان ملل، سازمان دیدبان حقوق بشر در اعتراضی تند به دبیر کل سازمان ملل، او را به تقلب سیاسی و کوتاه آمدن در مقابل خواسته‌ها و فشارهای عربستان سعودی متهم کرد. در بیانیه این گروه آمده بود که بان کی مون در برابر اعمال نفوذ سیاسی عربستان سر تسلیم فرود آورده و در مواضعش چرخشی ناگهانی و تکان‌دهنده ایجاد شده است: «این تصمیم سازمان ملل به معنای سطح تازه‌ای از انحطاط در این سازمان است.»

سازمان عفو بین‌الملل هم به این تغییر واکنش نشان داده و آن را جانبداری آشکاری خوانده بود که کل اعتبار سازمان ملل را خدشه‌دار می‌کند.

از دیگر گروه‌های مستقل و بین‌المللی‌ای که به خارج کردن نام ائتلاف عربی از لیست ناقضان حقوق کودک واکنش نشان داد، گروه آکسفام بود. این مجموعه که به منظور کاهش فقر در دنیا تلاش می‌کند، با انتقاد از تصمیم سازمان ملل از آن با عنوان یک شکست اخلاقی نام برد.

اکنون اما دو سازمان «نجات کودکان» و «فهرست نظارتی کودکان در پیکارهای مسلحانه» در نامه و گزارش مشترک تازه خود علاوه بر این‌که خواهان قرار گرفتن نام ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در لیست سیاه ناقضان حقوق کودک سازمان ملل شده‌اند، از کشورهای عضو این سازمان نیز خواسته‌اند تا فروش و انتقال تسلیحات به طرف‌های درگیر در یمن به خصوص کشورهای عضو ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را متوقف کنند.

بر اسا گزارش BBC فارسی، از زمان آغاز عملیات ائتلاف سعودی در یمن، دولت‌های فروشنده جنگ افزار به عربستان تحت فشار قرار داشته‌اند تا تحویل تسلیحات به این کشور را تا پایان جنگ متوقف کنند. به خصوص در انگلیس و کانادا، نه تنها نهادهای مدنی، بلکه برخی از سیاستمداران این درخواست را مطرح کرده‌اند. اما BBC نگفته که این درخواست ها نه تنها تاثیری نداشته، بلکه دولت انگلیس فروش جنگ افزار به عربستان را افزایش داده است.

بر اساس اخبار و گزارش‌های منتشر شده از یمن، از زمان آغاز جنگ عربستان علیه مردم در این کشور، بیش از ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند و حدود ۱۹ میلیون نفر به کمک‌های بشردوستانه نیازمندند.

از سوی دیگر بر اساس گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، ۵۰۰ هزار کودک یمنی از سوء تغذیه و گرسنگی رنج می‌کشند؛ هر ۱۰ دقیقه یک کودک در یمن می‌میرد و عربستان به عنوان فرمانده ائتلاف در جنگ با یمن به عنوان یکی از عوامل اصلی این کشتار معرفی می‌شود چرا که امکان ارسال کمک‌های غذایی و دارویی به یمن را از بین برده است.
Share/Save/Bookmark