سرنوشت هفت پسر رضاشاه
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۳
کد مطلب: 41209
رضاشاه و شش پسر از هفت پسرش
رضاشاه و شش پسر از هفت پسرش
داستان های مرگ و میرهای زیاد و رازآلود در میان اعضای خاندان های سلطنتی در سراسر دنیا همیشه مورد توجه بوده و کنجکاوی درباره سرنوشت آنها همواره وجود داشته است.
داستان های مرگ و میرهای زیاد و رازآلود در میان اعضای خاندان های سلطنتی در سراسر دنیا همیشه مورد توجه بوده است. در ایران نیز و در دوران حکومت پهلوی، مرگ و میرهای رازآلود که گهگاه به تلاش برای ماندن در قدرت و حذف رقیب برای رسیدن به تخت سلطنت تعبیر می شده، کم نبوده.

به گزارش رسانه ایران، اکنون دیگر از هفت فرزند پسر رضاشاه دیگر هیچ کس در قید حیات نیست. در میان فرزندان محمدرضا شاه از همسر آخرش نیز دو نفر با مرگی مشکوک در گذشته اند و دو نفر باقی مانده اند. علت درگذشت لیلا و علیرضا پهلوی، فرزندان محمدرضاشاه، در خارج از ایران، خودکشی عنوان شد که البته جنجال های زیادی را هم در پی داشت.

در میان هفت پسر رضا شاه، در تمام سال های گذشته مهم ترین ابهام ها درباره سرنوشت غلامرضا و عبدالرضا بود که معلوم نبود زنده اند یا نه. مهرداد خدیر در همین باره در عصر ایران نوشت: «عبدالرضا پهلوی در فلوریدای امریکا زندگی می کرد ولی چون نام خود را تغییر داده بود معلوم نبود مرده است یا زنده تا این که روشن شد در سال ۱۳۸۳ و با نام دیگر از دنیا رفته است. خود شاه (محمدرضا) در ۵ مرداد ۱۳۵۹ در قاهره جان سپرد. علیرضا اما قبل از همه برادران و در عصر سلطنت محمدرضا در سال ۱۳۳۳ در یک سانحه هوایی کشته شده بود و دیگران پس از سقوط سلطنت از دنیا رفتند. احمدرضا در سال ۶۱ و در پی ابتلا به سرطان خون در فرانسه درگذشت. محمودرضا هم در سال ۱۳۹۰ چشم از جهان فرو بست. جالب تر از همه حمیدرضا بود که از ایران خارج نشد و در سال ۷۱ در تهران درگذشت و تنها فرزند رضاشاه و برادر محمدرضاشاه است که در ایران به خاک سپرده شده و قبر او در بهشت زهراست.»

با مشخص شدن سرنوشت شش برادر از هفت پسر رضاشاه، تنها ابهام باقی مانده درباره عاقبت غلامرضا بود که با لقب «شاهپور غلامرضا» از او یاد می شد. افزایش این دست ابهام ها می تواند به علت عدم حضور اعضای خانواده سلطنتی حکومت پهلوی در میان مردم باشد. با توجه به فعالیت های سیاسی رضا پهلوی و بهره برداری ها او از عنوان «ولیعهد»، به نظر می رسد که او تلاش می کند دیگر اعضای خاندان پهلوی را به گونه ای کنترل کند تا همچنان به عنوان گزینه اول سلطنت طلبان در عرصه سیاسی مطرح باشد.

اما سرانجام در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ خبر درگذشت آخرین پسر رضاشاه منتشر شد تا به این ترتیب، از هفت پسر رضاشاه دیگر هیچ یک زنده نباشد.

محمدرضا، علیرضا، عبدالرضا، احمدرضا، محمودرضا، حمیدرضا و غلامرضا که به جز حمیدرضا هیچ یک در ایران مدفون نیستند. ابهام ها درباره محل دفن علیرضا پهلوی هم همچنان پابرجا است و دقیقا مشخص نیست که در ایران مدفون است یا نه.
Share/Save/Bookmark