جنگ مذهبی از زاویه BBC
در پسِ پرده تحلیل خبرنگارBBC، چه چیزی نهفته است؟
يکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۷
کد مطلب: 38429
در پسِ پرده تحلیل خبرنگارBBC، چه چیزی نهفته است؟
"حسیب عمار" گزارش گر بی بی سی فارسی در منطقه در یادداشتی تحلیلی از دخالت نظامی رژیم ال سعود در یمن با اعلام خبر سرنگونی یک موشک میانبرد متعلق به حوثی‌ها در شصت و پنج کیلومتری مکه، آن را جلوه‌ای از جنگ روانی میان ایران و عربستان سعودی خواند.
"مهرداد فرهمند" گزارش گر بی بی سی فارسی در منطقه در یادداشتی تحلیلی از دخالت نظامی رژیم ال سعود در یمن با اعلام خبر سرنگونی یک موشک میانبرد متعلق به حوثی‌ها در شصت و پنج کیلومتری مکه، آن را جلوه‌ای از جنگ روانی میان ایران و عربستان سعودی خواند.

به گزارش رسانه ایران، گزارش گر BBC، با اشاره به تکذیب خبر "ردگیری و انهدام یک فروند موشک اسکاد که با هدف مکه شلیک شده بود"، می نویسد: « حوثیها این خبر را تکذیب و اعلام کردند که هدف موشک آنها، فرودگاه جده بوده و این حمله با موفقیت انجام گرفته است، اما سعودیها برای پوشاندن ضربه ای که خورده اند، خبری دروغ منتشر کرده اند.»

"فرهمند" با بیان این که هیچ تحقیق مستقلی انجام نگرفته، اعتراف می کند که از نگاهی بی طرف، بسیار دور از باور می نماید که حوثیها سودای آسیب رساندن به مکه در سر داشته باشند.

او سپس می پرسد: « جنبشی مذهبی که نام خود را انصار الله گذاشته، چه انگیزه ای می تواند در هدف قرار دادن قبله خود داشته باشد؟ آیا کسی در صفوف این جنبش شک دارد که کوچکترین آسیبی به هر کجای این شهر، میان مسلمانان دوستی برایشان باقی نخواهد گذاشت و بسیج همه جانبه ای علیه ایشان رقم خواهد زد؟»
                                                      کاریکاتور روزنامه عکاظ عربستان    

خبرنگار منطقه غرب آسیا با اشاره به این که از دید جغرافیایی هم، مکه و جده با استان صعده که مقامهای نظامی سعودی می گویند موشک از آن شلیک شده، تقریبا فاصله مساوی دارند و با آن در یک امتدادند، می نویسد:

« در بسیاری از بیانیه های محکومیت که علیه حوثیها صادر شده و گزارشها و تحلیلهای رسانه ای، ایران هم هدف قرار گرفته و متهم شده است که جنگ افزار موشکی در اختیار حوثیها قرار می دهد و در "حمله به قبله گاه مسلمین" شریک است. این در حالی است که حتی کارشناسان همین رسانه های عربی اذعان می کنند که ارتش یمن از سالها پیش موشکهای اسکاد از روسیه خریداری کرده و در اختیار داشته است.»

اما این یادداشت تحلیلی نکته قابل تاملی وجود دارد که در پس پرده این یادداشت پنهان شده است. مهرداد فرهمند اختلاف ایران و عربستان و جنگ یمن با ال سعود را نوعی نماد مذهبی تفسیر کرده است.

وی می نویسد:« موج محکومیتها و جنجال رسانه ای، وقتی با توسل به نمادهای دینی همراه شود، می تواند ذهن دین باوران را به سوی پذیرفتن روایت یک طرف بکشاند و مجال چندانی برای آنها باقی نگذارد که به صرافت تحقیق و راستی آزمایی بیفتند.»

فرهمند با استناد به تشبیه سازی شیخ علی قره داغی، دبیرکل اتحاد علمای مسلمین (مستقر در قطر) که حوثیها را به ابرهه،تشبیه کرده است، نوشته است: « این تشبیه، از زبان شمار زیادی از چهره های مذهبی و سیاسی بیان شده و به شکلی گسترده ای در رسانه ها در مورد حوثیها به کار می رود. کارشناسان این رسانه ها می گویند که ایران امسال حج را تحریم کرد و رهبر آن کشور نیز فتوا داد که پیروانش به جای مکه در کربلا حج را به جا بیاورند، اکنون هم در صدد ویرانی کعبه برآمده است. یعنی همان کاری که ابرهه کرد: کعبه دیگری ساخت و قصد ویرانی کعبه مکه را کرد.»

خبرنگارBBC، این شیوه اثرگذاری بر افکار عمومی را اصطلاحا "گفتمان اهل منبر" یادکرده و نوشته است:
« تبدیل نزاعهای سیاسی به جنگ حق و باطل، نسبت دادن تمامی شر و باطل به طرف مقابل جنگ، کنار هم چیدن صغری و کبراهایی به عنوان داده های اثبات شده، بی آنکه درستی این داده ها سنجیده شده باشد، و سرانجام گریز زدن به تاریخ و همذات پنداری و این همان پنداریهایی که دل دین باوران را می لرزاند. مهمتر آنکه این سخنان از زبان اشخاصی موجه و مورد احترام دین باوران بیان می شود»

مهرداد فرهمند این "گفتمان اهل منبر"علیه ایران را کارگر خوانده و مدعی شده است که به زحمت بتوان نظامی را در طول تاریخ یافت که به اندازه جمهوری اسلامی این گفتمان را به کار برده و به آن بال و پر داده باشد.

در پایان این تحلیل گر BBC نکته ای شبیه به تهدید را بیان می کند که دست او را رو می کند. "فرهمند" نوشته است که رقبا و دشمنان ایران اکنون لبه همان تیغی را به سویش برگردانده اند که خود او در آغاز به روی ایشان کشید.

او اما تهدید می کند که دیگر دیگر غلبه با طرف مقابل (ال سعود) است و می نویسد:« وقتی عربستان سعودی از هدف قرار گرفتن قبله مسلمین خبر می دهد، دولتهای امارات و بحرین و قطر و ترکیه آماده اند تا بلافاصله ادعایش را بپذیرند و بیانیه رسمی محکومیت صادر کنند. عالمان و واعظان صاحب‌نام و رسانه های بزرگ و پرمخاطب نیز این ادعا را باورپذیر کنند.»
Share/Save/Bookmark