VOA: بعد از سال های تکذیب، اسراییل از نقش خود در جنگ سوریه می گوید
شنبه ۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۷
کد مطلب: 41029
VOA: بعد از سال های تکذیب، اسراییل از نقش خود در جنگ سوریه می گوید
پس از چند سال تکذیب، اسرائیل اکنون تائید می کند که در جنگ سوریه دخالت هایی دارد و مدعی است این کار را برای تامین امنیت خویش و نه به هدف تاثیرگذاری بر مسیر سیاسی در آن کشور انجام می دهد.

به گزارش رسانه ایران به نقل از VOA، اسرائیل از زمان آغاز جنگ در سوریه در شش سال پیش، اعلام کرده بود دخالتی در آن ندارد. ولی اکنون فرمانده ستاد کل ارتش آن فاش کرد که اسرائیل پول و اسلحه به گروهی می رساند که جزو مخالفان بشار اسد محسوب می شوند و آن ها نیز با داعش در حال پیکار هستند.

ژنرال گادی آیزنکوت رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل که در سخنرانی در یک همایش دانشگاهی به افشاگری پرداخت، از دادن جزئیات در مورد ابعاد کمک ها خودداری کرد. ولی رسانه های اسرائیلی در روزهای اخیر اطلاعات مشروح تری در این مورد منتشر کرده اند.

تحلیگران سیاسی می پرسند که چگونه است اسرائیل سکوت پیشین خود را می شکند و بخشی از ابعاد دخالت ها را فاش می سازد؟ پرسش آن است که آیا این امر با افزایش دخالت نظامی امریکا در جنگ سوریه ارتباطی می تواند داشته باشد؟

تا چندی پیش، سیاست اعلام شده اسرائیل در دو هدف خلاصه می شد: یکی جلوگیری از تسلط ایران بر سوریه و دیگری جلوگیری از انتقال جنگ افزارهای ارسالی ایران به حزب الله لبنان از طریق خاک سوریه.

از سخنان اخیر آیزنکوت چنین برمی آید که اسرائیل در جلوگیری از رسیدن اسلحه به حزب الله چندان موفق نبوده است. رئیس ستاد ارتش اسرائیل در سخنان خود گفت که مقادیر زیادی سلاح های روسی نیز به دست حزب الله در لبنان رسیده است.

همچنین در مورد هدف اول: دست اندرکاران نظامی اسرائیل سخت بیمناک هستند که با سقوط شهر رقه مرکز حکومتی داعش در شمال سوریه، نیروهای سپاه پاسداران ایران پیروزمندانه وارد آن شهر شوند و یک راه مستقیم زمینی از داخل ایران و از طریق عراق تا سوریه و لبنان برقرار شود.

آیزنکوت در سخنان خود گفت که حزب الله با برخورداری از کمک های مالی و تسلیحاتی ایران، بزرگترین خطر امنیتی برای اسرائیل محسوب خواهد شد. بدیهی است که اگر خود افراد سپاه پاسداران برای همیشه در سوریه مستقر شوند، این خطر افزایش می یابد و تهدیدهای ایران به مرز اسرائیل خواهد رسید.

آگاهان امور نظامی اسرائیل فاش کردند که ارتش آن کشور در برابر چشمان ناظران صلح سازمان ملل که در طول خطوط مرزی سوریه با اسرائیل مستقر هستند، جنگ افزار و پول و آذوقه در اختیار گروهی از معارضان سوری قرار می دهند.

به گفته این آگاهان، شمار این گروه ها بر بیست بالغ می شود که اعضای همگی آن ها، افراد محلی و سکولار هستند و اسرائیل از طریق تقویت آنها می خواهد از نزدیک شدن داعش به مرزهای خود و یا استقرار افراد سپاه پاسداران در آن نقاط جلوگیری کند.

اقدام دیگر اسرائیل پذیرفتن زخمی های غیرنظامی جنگ داخلی در سوریه است. گفته می شود که در طول سه سالی که این کار آغاز شده، دست کم سه هزار زخمی به طور رایگان در آن کشور درمان شده اند، حتی فیلم و تصاویری از مداوای نیروهای تروریستی جبهه النصره در اسراییل دیده وجود دارد که بر نقش این کشور در حمایت از برخی گروه های تروریستی تاکید دارد.
Share/Save/Bookmark